Archiv - Nach Datum
Archiv - Nach Aktivität
-
Andere Tour (3)
- Kayaking (3)
-
Andere Wintertour (32)
- Schlittschuhlaufen (28)
- Schneeschuhtour (4)
-
Fahrradtour (18)
- Fahrradtour gemischt (18)
- Fußtour (102)
-
Klettern (9)
- Alpinklettern (3)
- Sportklettern (6)
-
Skitour (51)
- Langlauf (18)
- Randonnée/Telemark (11)
- Tourenskilauf (22)
Peakbookfreunde
Lieblingsgipfel
Røverkollen og Brennberget
- Datum:
- 22.01.2019
- Tourcharakter:
- Langlauf
- Tourlänge:
- 2:36h
- Entfernung:
- 18,7km
Parkerte ved Romsås Kirke, og gikk opp blåsti til toppen av Røverkollen med sitt massive tårn. Passerte Røverkollen Sør som var forsynt med en gravrøys. Hele turen var 2,5 km lang og tok 30 minutter.
Kjørte ned fra Romsås til Grorud, og inn til enden av Bergensveien hvor det er en stor utfartsparkering. Fulgte deretter lysløypa til Lilloseter, og videre mot Sørskogen. 4-500 meter forbi Sørskogen mot Sinober før jeg bushet opp til toppen i 5-20cm snø.. 330 meter i luftlinje sa garmin at det var. Ikke ideell side å komme inn fra siden det var bratt ur inn til toppen med lett snø over hålke. Vel oppe så jeg at blåstien fra Sørskogen til toppen var gått opp. Det hadde antakelig vært lettere å gå denne. Vel, vel, måtte tilbake samme vei for å hente skiene, og det gikk helt >>>
Reistadåsen
- Datum:
- 21.01.2019
- Tourcharakter:
- Langlauf
- Entfernung:
- 16,2km
Flott vær i dag også - Det fristet veldig å komme seg ut på tur! Langrenn står alltid på lista nå, og valgte et for meg ukjent område - Reistad/Kjekstadmarka inkludert topptur til Reistadåsen. Jeg parkerte på den store utfartsparkeringen på Gjellebekk (bak Liertoppen storsenter)
Jeg tok en langrennsrunde også. Det var stort sett veldig fine forhold, men noen kneiker som var skrapt ned til is og grus. Spesielt kneikene opp forbi ROS hytta i sør-øst på den turen jeg tok var veldig slitte over 2-3 km. Premien for klatringen var området innover fra Bertelsmyr som var nydelig i kveldssola.
Dalasjøhøgda og Nordre Korsvatnhaugen Øst
- Datum:
- 20.01.2019
- Tourcharakter:
- Langlauf
- Entfernung:
- 17,8km
Basert på fin værmelding dro jeg ganske tidlig avgårde til Grua for å ta et par topper jeg tenkte det gikk an å ta med anmarsj pr langrenn. Skiforeningens føre/preppemelding på web eller alternativt appen deres: "iMarka" er uvurderlig for å få oppdatert informasjon om hvor løypene går, og om de er preparert etter siste snøfall. Nå var scooterløypa over Dalasjø kjørt, og da var alt klart.
Oppover gjennom Nittedal var det minus 19 grader, dette bedret seg heldigvis til minus 14-15. Som vanlig var det fint i høyden på toppene, kanskje bare minus 4-5 grader. Men løypa gikk i mange kalde søkk!
Skiløypa starter ved bommen på parkeringen. Løypa går på vei, og krysser bl.a. en skytebane!
Merk at det står HVIS mellom STANS og Skyting pågår!
Fra parkeringen er det 2,5 >>>
Kongens utsikt og Abborås i Krokskogen
- Datum:
- 18.01.2019
- Tourcharakter:
- Langlauf
- Entfernung:
- 23,5km
Oppstart på den store utfartsparkeringen på Høymyr rett sør for Sollihøgda. De hadde parkeringsvakt som krevet inn kr 40 for parkeringen.
Jeg fulgte Toresplassløypa til der Djupedalsløypa krysser og det er 1,5 km igjen til Sørsetra. Her gjorde jeg et litt dumt valg og fulgte løypa rett fram mot Kleivstua - Denne løypa gikk 1-2 km på brøyta vei før jeg kom inn på løypene til Kleivstua. Alternativet hadde vært å gå innom Sørsetra og derfra mot Kleivstua.
Fra Kleivstua til Kongens utsikt, 1,5km, var det for det meste gått opp med fotgjengere fra Kleivstua, og jeg traff noen "turister" som hadde det hyggelig. Super utsikt ute på kanten naturligvis.
Jeg var heldig og møtte preppemaskinen på vei inn fra runden over Finneflakseter - Sørsetra som jeg hadde planlagt å >>>
Kjerringhøgda og Tonekollen i tåke
- Datum:
- 07.01.2019
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Entfernung:
- 12,8km
Mjærskaukollen - Ytre Enebakk
- Datum:
- 04.01.2019
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Entfernung:
- 3,1km
Veien opp til Mjærskau gård er flankert av en flott allé, og et stykke inn på veien står det privat vei, så man bør vel helst ikke kjøre inn og parkere der.
Selve turen var kort og enkel. Rester av et tårn ligger nå som mikado på toppen.
Vardåsen - Enebakk
- Datum:
- 04.01.2019
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Entfernung:
- 6,4km
Parkerte ved Vestre Veng gård og fulgte traktorvei innover. Regnet med mye bushing i snøen på denne turen, men det var traktorvei/tømmerslep helt inn til et hogstfelt ved toppen, og en person med stor skostørrelse hadde gått før meg. Veldig greit å gå.
Det er mulig at PB koordinatene ikke er helt nøyaktige på denne toppen.
Plastpose viser hvor stien går inn til høyre - 200 m igjen nå.
Ramstadslottet og Barlindåsen
- Datum:
- 04.01.2019
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Entfernung:
- 7,1km
Jeg hadde et ærend i Lillestrøm og planla å ta noen topper i samme slengen.
Parkering ved alpinanlegget på Marikollen. Starten av turen var på skiløypa, som var uegnet til ski pga snøsmelting og masser av bøss og kvist. Det var vel bare 5-20 cm snø igjen. Deretter blåmerket og skiltet sti til Ramstadslottet. Fulgte stien videre ned, og bushing opp Barlindåsen.
Tilbaketuren gikk samme vei ned fra Barlindåsen, og sti tilbake rundt vest og nordsiden av Ramstadslottet.
Toppskiltet på Barlindåsen står der jeg tar bildet fra, mens PB koordinatene, flagget og postkassa står på "sukkertoppen" på sørsiden.
Kraftkollen
- Datum:
- 02.01.2019
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Entfernung:
- 3,3km
Første nyttårstur gikk til Kraftkollen og Glasåsen med Erik. Blåmerka sti over toppene fra parkeringen i Rotuveien.
En kopp te og utsikt nordover fra Glasåsen Nord.
Store hogstfelt rundt Glasåsen Nord. Utsikt sørover med Kraftkollen til venstre og Glasåsen i midten.
Fin utsikt til Lier og Drammensfjorden fra Glasåsen.