Archive - Date
Archive - Activity
-
Bike trip (80)
- Bike trip - mixed (46)
- Bike trip - off-road (6)
- Bike trip - road (26)
-
Climbing (248)
- Alpine climbing (120)
- Ice climbing (70)
- Mixed climbing (1)
- Sport climbing (48)
-
Drive (20)
- Car drive (2)
- Flight (16)
- Motorcycle drive (2)
-
Other trip (16)
- Expedition (2)
- Hunt (9)
-
Other winter trip (2)
- Dog sledge (1)
- Snowshoe trip (1)
-
Ski trip (482)
- Backcountry skiing (227)
- Cross-country skiing (24)
- Randonnée/Telemark (141)
-
Trip by foot (1152)
- Alpine trip (42)
- Glacier travel (24)
- Hike (146)
- Hillwalk (218)
- Jogging (76)
- Walk (3)
Peakbook-Friends
Collected lists
- Trøndelag kommunetopper
- Midtre Gauldal ≥ 100m pf.
- Distinguished Peaks in Central Norway
- Rennebu ≥ 100m pf.
- Trøndelag ≥ 500m pf.
- Norge Topp10
- Oppdal ≥ 100m pf.
- Orkland ≥ 100m pf.
- Fylkestopper of Norway
- Fylkestopper (Norge)
- Hurrungane > 2000 moh pf 30.
- Smultringer i Trollheimen
- European capitals
- Smultringer PF100
- DNT-hytter i Trøndelag
- Trollheimen > 1500m 50m pf.
- Fjellkonge og Fjelldronninger
- Levanger ≥ 100m pf.
- 2000m 100m pf. fastlandet.
- 2000m 50m pf. fastlandet
Dyrhaugsryggen fra Bandet
- Date:
- 27.07.2019
- Characteristic:
- Alpine climbing
- Duration:
- 15:00h
- Distance:
- 30.0km
Turdag 2 på fjellsportkurs nivå 1 .
En gruppe (1 instruktør, 3 deltakere) tok runden Leirbrean, Kalven og Skeie, mens to grupper skulle ta Store Austanbotntinden. Gruppen min valgte turen inn til Bandet og over Dyrhaugsryggen. Tre deltakere fra Austanbotntinden meldte forfall på morgenen grunnet vonde føtter og dårlig dagsform. Derfor fikk jeg med meg en ekstra instruktør på turen min. Luksus!
Vi kjørte ned til Turtagrø og gikk jevnt innover Skagastølsdalen. Ved Tindeklubbhytta tok vi en pause for å fylle vann. Her fikk jeg en prat med en JPL-deltaker fra mai som lå i telt etter en veldig lang tur dagen før. Fikk også en hyggelig prat med Sondre som passerte oss med en gjest.
Ved Skagastølsbreen tok vi på stegjern og fant frem isøkser. Vi hadde nok klart oss såvidt uten breutstyr i dag. Vel oppe på >>>
Kalven og Skeie
- Date:
- 25.07.2019
- Characteristic:
- Alpine climbing
- Duration:
- 11:15h
- Distance:
- 17.5km
Turdag 1 på fjellsportkurs nivå 1 .
Halve kurset dvs. to instruktører med 6 deltakere tok turen til Juvass for å klatre Veslpiggen fra Porten. Resten valgte å ta nærmeste og beste alternativ fra Krossbu.
Vi startet i rett tid og tok stien opp til Leibrean. Deretter en kort tur over breen til snøfeltet opp mot Kalven. Videre over Kalven og bort til innsteget opp til Skeie.
Her ble det en del venting for mitt lag, noe vi brukte til en god matpause i le for vinden. Etterhvert var det klart for fin klatring i fast fjell opp til eggen mot Skeie. Videre bortover ryggen tok vi noen rappeller ned til lavest punkt mellom Skeie og Veslebjørn. Jeg plukket ned rappellene og gikk usikret ned alle hamrene.
Til slutt rappellerte vi ned på breen og videre ned til bregleppa var passert. Også her gikk jeg usikret ned men hadde >>>
FT Stjerntinden
- Date:
- 19.07.2019
- Characteristic:
- Alpine climbing
- Duration:
- 8:34h
- Distance:
- 15.6km
Føringstur til toppen av Flakstad med Sola19 (Solveig Føreland) .
Stillbilder med de siste skrittene opp til toppen.
2 taulengder opp fra bandet og en kort taulengde opp til toppkrona. Vi gikk usikret frem til toppunktet.
Totalt to rappeller på returen. Tauet kilte seg fast på den siste så jeg måtte klatre nesten til topps igjen for å få det løst..
Drøy ekstratur opp til NV-toppen, men utsikten over til hovedtoppen var flott å se fra denne kanten.
En flott tur til en litt kinking, med slettes ikke umulig, kommunetopp. Hvis flere samlere vil ha hjelp opp her er det bare å ta kontakt på melding. Jeg er som regel minst én uke i Lofoten hver sommer. :-)
Gandalf-klatring
- Date:
- 18.07.2019
- Characteristic:
- Climbing
- Duration:
- 4:00h
- Distance:
- 1.0km
Fikk melding fra Caro onsdag kveld om jeg ville klatre torsdag.
Møttes under Gandalf-veggen midt på dagen, og ruslet bort til innsteget. Mye venting både her og på standplass etter første taulengde gjorde at vi (jeg) rakk bare en tur opp.
Deilig å fjerne litt grovrust på klatreformen i supert vær.
Sportsklatring på Ishoel
- Date:
- 23.06.2019
- Characteristic:
- Sport climbing
- Duration:
- 5:00h
Mye bygevær i dalstrøka denne helga så Frode og meg valgte sportsklatring på Oppdal.
Klatrekurs for DNT-F Oslo
- Date:
- 31.05.2019
- Characteristic:
- Sport climbing
- Duration:
- 20:00h
- Distance:
- 10.0km
Klatrekurs "Fra inne til ute" med 7 deltakere (ett forfall fredag) og lokal kursleder.
Fredag 31.mai
3-4 timer kveldsøkt på Grefsenåsen. Presentasjonsrunde, utdeling av utstyr og gjennomgang av basiskunnskaper (innbinding, kameratsjekk, utstyr) samt rappell fra trær. Klatring på topptau.
Lørdag 1.juni
8 timer på gamlefeltet Hauktjern.
Før lunch jobbet vi med rappell fra trær ned til toppanker på klatrerute, rigging av anker for topptau på ruta og omkobling til rappel ned. Etter lunch jobbet vi med omkobling fra eget anker til ringer i toppen av ruta og nedfiring. Selv om det var bløtt i dag fikk vi også klatret en del på enkle ruter.
Søndag 2.juni
8-9 timer på midtre sva Vardåsen.
Innføring i bruk av standplass på flertaulengders klatring, sikring fra toppen av taulengden, >>>
Oppdal Ice Climbing Festival 2019
- Date:
- 23.02.2019
- Characteristic:
- Ice climbing
- Duration:
- 20:00h
- Distance:
- 4.0km
Andre år (i nyere tid) på rad med isklatrefestival i Drivdalen.
Som i fjor var jeg hyret inn for å kjøre komprimert nybegynnerkurs både lørdag og søndag. Kurset foregikk på Nybegynnergjelet fra 09 til 15 begge dager.
I år hadde jeg fått med meg egen med-instruktør noe som fungerte veldig bra!
Det var fulle kurs begge dager med 6 deltakere lørdag og 7 søndag (litt kluss med påmelding førte til én ekstra søndag).
Et så komprimenrt kurs blir hektisk og vi rekker selvsagt ikke å gå i dybden på så mye grunnleggende, men vi hadde deltakere begge dager som avsluttet med å gå opp isen på led. Hovedaktivitetene foregår imidlertid med topptau.
Nydelig middag, 2 flotte foredrag og veldig mange trivelige klatrere i Dovrehallen lørdag kveld. Festen utover kvelden foregikk uten instruktører >>>
Snøgøtuisen, Åmotan
- Date:
- 27.01.2019
- Characteristic:
- Ice climbing
- Duration:
- 6:00h
- Distance:
- 2.0km
Heelco var gira på å få gjort unna en del meter isklatring med kort anmarsj i helga så da ble det Snøgøtuisene i OK vær (men skygge) søndag.
Isen var mildt sagt interessant... Alt fra veldig tynt og løst, knallhard blomkålis full av luftlommer og tynne isflak med mye snø under. Vi etablerte topptaufeste 30 meter oppe og fikk virkelig prøvd oss på mange runder med utfordrende klatring.
Etter at vi var fornøyd ledet jeg opp til toppen av isen. Det var seriøst over crux'et midt i isen der en søyle måtte forseres. Jeg fikk sjekket godt på baksiden før jeg gutset meg ut og opp. I denne passasjen måtte jeg rydde unna ganske mye is i form av små og store istapper over meg. Det meste havent på meg og en av disse klarte å gi meg en liten blåveis.. På oversiden av crux'et var det >>>
Isklatrekurs for TTF
- Date:
- 11.01.2019
- Characteristic:
- Ice climbing
Årets TTF nybegynnerkurs isklatring med 4 deltakere gikk som vanlig av stabelen i Drivdalen. Innkvartering ble i år på Hjerkinn Fjellstue (Møre-russen hadde visst lagt beslag på det meste av overnatting rundt Oppdal).
Fredag 11. jan
Koordinator Stian var litt forsinket fra jobb så jeg dro tidlig oppover for å hente ut nøkler til leilighetene. Etterhvert kom Stian og litt senere kom de 4 deltakerene. Stian og jeg hadde egen leilighet mens deltakerene delte en stor leilighet der vi samlet oss kl. 20.
Etter en presentasjonsrunde tok vi litt teori og diskusjon rundt sikkerhet, relevant førstehjelp, innhold i sekken, ulike tautyper og viktige knuter. Før vi tok kvelden sjekket vi at alle hadde nødvendig og riktig tilpasset utstyr.
Lørdag 12. jan
Avgang til Brudgomsbjølla kl 09. Heldigvis var >>>
Ekte alpinisme i Vinnufjellet
- Date:
- 09.09.2018
- Characteristic:
- Alpine climbing
- Distance:
- 20.4km
Etter ei natt på Fuglevåg camping var vi klar for andre dag av høstens Innerdal-helg.
Brukbar tidlig start fra Dalen på god sti innover Grasdalen. Rett etter Viromsætra tok vi av retning Grasdalsbreen. Vi fant et svakt tråkk på venstre side av breelva og etterhvert grov ur videre opp mot ryggen av Tunga.
Her fikk jeg innvilget en avstikker til smultringetopp Tunga før vi tok matpause og vurdering av videre rute. Veien opp mot Kongskrona er ikke opplagt. Vi så for oss tre hovedalternativ og gikk for det østligste.
Korte partier med enkel klyving opp til brekanten som nå ligger på ca. 1450 moh. Brekanten var tett oppsprukket med langssprekker men det var ingen synlige tegn til fare for isras utover dalen (og oss). Vi fant et relativt slakt innsteg på breen men visste at vi hadde større >>>