Archiv - Nach Datum
Archiv - Nach Aktivität
-
Andere Tour (16)
- Expedition (2)
- Jagd (9)
-
Andere Wintertour (2)
- Hundeschlitten (1)
- Schneeschuhtour (1)
-
Fahrradtour (67)
- Fahrradtour Gelände (6)
- Fahrradtour Straße (13)
- Fahrradtour gemischt (46)
-
Fahrzeugtour (20)
- Autotour (2)
- Flug (16)
- Motorradtour (2)
-
Fußtour (1072)
- Bergtour (209)
- Glacier travel (24)
- Hochtour (42)
- Jogging (74)
- Spaziergang (3)
- Wanderung (146)
-
Klettern (240)
- Alpinklettern (116)
- Eisklettern (66)
- Mixed-Klettern (1)
- Sportklettern (48)
-
Skitour (479)
- Langlauf (23)
- Randonnée/Telemark (139)
- Tourenskilauf (227)
Peakbookfreunde
Gesammelte Listen
- Trøndelag kommunetopper
- Midtre Gauldal ≥ 100m pf.
- Distinguished Peaks in Central Norway
- Rennebu ≥ 100m pf.
- Trøndelag ≥ 500m pf.
- Norge Topp10
- Oppdal ≥ 100m pf.
- Norwegen - Fylkestopper
- Orkland ≥ 100m pf.
- Fylkestopper (Norge)
- Hurrungane > 2000 moh pf 30.
- Smultringer i Trollheimen
- Europäische Hauptstädte
- Smultringer PF100
- DNT-hytter i Trøndelag
- Trollheimen > 1500m 50m pf.
- Fjellkonge og Fjelldronninger
- Levanger ≥ 100m pf.
- 2000m 100m pf. fastlandet.
- 2000m 50m pf. fastlandet
Falkfangerhøer, Svarthamrer, Mellomfjell og Skallen
- Datum:
- 17.08.2019
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Tourlänge:
- 6:27h
- Entfernung:
- 26,1km
Etter ei natt på Gjevilvasshytta var det tid for smultringsfangst på vei til Trollheimshytta. Kjekt med gratisbonger på TT-hyttene etter vinterens turlederinnsats!
Planen var å ta 11 nye topper på veien, og det gikk som planlagt. Men... for et slit! En av de tyngste turene jeg har hatt på det jeg kan huske. Problemet var svært kraftig vind som i tillegg la inn kastevinder på toppen. På 3-4 av toppene var det bare så vidt jeg tok sjansen på å gå opp til toppunktet av frykt for å bli blåst over ende.
Litt regn gjorde ikke noe fra eller til, men det ble natuligvis glattere på berget. Da jeg bagget Skallen som dagens siste topp var det deilig å komme seg ned i den lange bakken ned til hytta. Normalt sett er det vel denne delen av etappen de fleste gruer seg til..
Overraskende mye >>>
Grønhøa og Høghøa
- Datum:
- 16.08.2019
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Tourlänge:
- 1:53h
- Entfernung:
- 8,9km
Tidlig avreise fra byen etter noen ærender på St. Olav , TT-brygga og jobb. Det var veldig mye trafikk sørover på E6, så jeg tok av på Berkåk og kjørte over Nerskogen. Hørte etterpå at det var Rennebumartnan (på Berkåk) som var årsaken...
Kom meg tørrskodd over Grøna og kunne følge sti opp til dagens første smultring.
Mye rein i området, men ingen flokk - bare en og en eller to og to.
Tok en sving innom luretopp mot nord med solid varde før jeg fant veien til toppen av dagens andre smultring.
Grei retur der jeg holdt høyden for å unngå myrene nede i dalen. Vadet rett over Grøna da skoene kunne tørke resten av helga.
Fin liten ettermiddagstur i flott turvær. Kjørte videre til Gjevillvasshytta for dusj og treretters middag. :)
Gjesingefjellet
- Datum:
- 05.08.2019
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Entfernung:
- 4,4km
Etter at en meget pratsom kar totalt blottet for sosiale antenner hadde torpedert gårdagens fosøk på kontorarbeid etter middag, ble det en rolig formiddag med kaffe, kanelsnurr og PC på Krossbu.
Utpå dagen kjørte jeg mot Turtagrø for å ta fatt på sommerens siste ukeskurs. På veien rakk jeg en liten fottur i det varme været.
I følge kartet er det tydelig sti fra veien men den så jeg bare sporadiske rester av..
Store Smørstabbtinden mm.
- Datum:
- 04.08.2019
- Tourcharakter:
- Hochtour
- Entfernung:
- 24,5km
Aktiv hviledag på fridag mellom kurs, og en av de absolutte høydepunktene i sommer.
Breferdsel medfører risiko. Breferdsel alene (uten tau) krever at man har god kunnskap og erfaring, og at snøfelter ikke krysses. GPS-sporet er hentet ut fra en inReach med log-intervall som gjør sporet unøyaktig (ikke egnet for å backtracke). Sen start grunnet avslutning av brekurs på morgenen, med nedrigging av camp og to tunge turer med full sekk opp til bilen. Kjørte ned til Krossbu hvor jeg bestilte middag (matlageret er tomt...) og teltplass (kjekt med dusj og WiFi for litt kontorjobb til kvelds).
Jeg var på isen nøyaktig en time etter start fra Krossbu, inkl. et par pauser for vannpåfylling og SMS-rapport, samt et par runder med forklaring til en fransk familie om at de ikke kunne gå ut på >>>
Storebjørn
- Datum:
- 02.08.2019
- Tourcharakter:
- Hochtour
- Tourlänge:
- 12:35h
- Entfernung:
- 20,3km
Turdag på brekurs .
Deltakerne hadde planlagt turen med diverse punkter og tider, samt tid og sted for PointOfReturn.
Vi gikk opp Bøverbreen og videre Leribreen til Bjørnskardet for lang lunch.
Deretter ned på Bjørnbreen og opp til toppen. Meningen var at deltakerne skulle gjøre reelle rutevalg oppover her, men de ble kanskje litt mye opphengt i allerede oppgåtte spor fra andre. Bresprekken ut for Bjørnelabben er i ferd med å åpne seg, og her ble det klatring opp og sikring med skrue ned (de fleste tok et fall på returen, og fikk dermed sett sikringens viktighet).
Renna på baksiden av B.labben er fortsatt farbar, men da uten stegjern ned til toppen av snøen. Bregleppa nede på Smørstabbreen er fortsatt OK å passere.
Fremover Smørstabbreen er det stor avsmelting. Forbi Kalven er det derfor >>>
Ukeskurs grunnleggende bre
- Datum:
- 29.07.2019
- Tourcharakter:
- Glacier travel
- Tourlänge:
- 50:00h
- Entfernung:
- 50,0km
Brekurs i telt ved Fantesteinen for Breoppleving , med 6 deltakere, én fra Latvia og fem fra Sverige.
Jeg var satt opp på videregående brekurs denne uken men ulike omstendigheter (språkutfordringer..!) gjorte at jeg måtte bytte med en annen instruktør.
Mandag 29.juli
Oppmøte, presentasjon av deltakere, kurs og instruktør. Utdeling og tilpassing av utstyr, samt gjennomgang av innbinding på bre.
Tirsdag 30.juli
Introdusksjon til bre, med trening på stegjernsteknikk nede på innsteget før vi tok på tau og ruslet rundt i brefallet.
Kveldsøkt med oppsummering, diskusjon om antall personer i taulaget og innbinding videre. Teori om redning på is.
Onsdag 31.juli
To 3-mannslag gjennomførte tre fulle runder med redning på is, slik at alle fikk prøvd alle posisjoner i taulaget.
Kveldsøkt med oppsummering. >>>
FT Store Austanbotntinden
- Datum:
- 29.07.2019
- Tourcharakter:
- Hochtour
- Tourlänge:
- 10:00h
- Entfernung:
- 12,0km
Fridag mellom kurs ble brukt til føringstur med to spreke damer for Jotunheimen Arrangement .
Jeg lå i telt rett ved parkeringen og startet grytidlig for å være først ute, og for at jeg skulle rekke kursstart på kveldningen..
Brukte tau fra/til Vestre og måtte ta tiden til hjelp pga. et lite overtråkk i ura nedover.
Ukeskurs fjellsport nivå 1 (DNTF Oslo)
- Datum:
- 22.07.2019
- Tourcharakter:
- Hochtour
- Tourlänge:
- 40:00h
- Entfernung:
- 25,0km
Ukeskurs Fjellsport nivå 1 i telt ved Krossbu for DNTF Oslo . Hele 12 deltakere, og 3 medinstruktører. Jeg var kursleder.
Mandag 22.juli
Oppmøte og oppstart på Krossbu på kvelden.
Intro om kurset og presentasjon av instruktører og deltakere. Utdeling og gjennomgang av utstyr og info om neste dag.
Tirsdag 23.juli
Klatring på Tronoberget der vi delte oss i 4 stasjoner; rappell, standplass/anker/kilesikring, topptau/taulagsrutiner og ledklatring på preplasserte sikringer.
På kvelden oppsummerte vi dagen før vi gikk gjennom innbinding i bretau.
Onsdag 24.juli
Inn til Bøverbreen der vi tok en kort intro til stegjernsteknikk før vi gikk i 4 taulag oppover breen. Lunch oppe på kanten av Smørstabbreen før vi returnerte. Ulike veivalg men alle fikk god gjennomgang og terping på taulagsrutiner på bre.
På >>>