Archive - Date
Archive - Activity
-
Bike trip (64)
- Bike trip - mixed (45)
- Bike trip - off-road (6)
- Bike trip - road (11)
-
Climbing (233)
- Alpine climbing (109)
- Ice climbing (66)
- Mixed climbing (1)
- Sport climbing (48)
-
Drive (20)
- Car drive (2)
- Flight (16)
- Motorcycle drive (2)
-
Other trip (16)
- Expedition (2)
- Hunt (9)
-
Other winter trip (2)
- Dog sledge (1)
- Snowshoe trip (1)
-
Ski trip (479)
- Backcountry skiing (227)
- Cross-country skiing (23)
- Randonnée/Telemark (139)
-
Trip by foot (1048)
- Alpine trip (42)
- Glacier travel (22)
- Hike (146)
- Hillwalk (202)
- Jogging (74)
- Walk (3)
Peakbook-Friends
Collected lists
- Rindal ≥ 100m pf.
- Trøndelag kommunetopper
- Vestvågøy ≥ 100m pf.
- Midtre Gauldal ≥ 100m pf.
- Skaun ≥ 100m pf.
- Distinguished Peaks in Central Norway
- Rennebu ≥ 100m pf.
- Trøndelag ≥ 500m pf.
- Norge Topp10
- Oppdal ≥ 100m pf.
- Fylkestopper of Norway
- Orkland ≥ 100m pf.
- Fylkestopper (Norge)
- Hurrungane > 2000 moh pf 30.
- Smultringer i Trollheimen
- European capitals
- Smultringer PF100
- DNT-hytter i Trøndelag
- Trollheimen > 1500m 50m pf.
- Fjellkonge og Fjelldronninger
Geithetta og Svarthamran
- Date:
- 15.08.2015
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 8:17h
- Distance:
- 44.5km
Dagstur fra hytta alene. Kjørte ned til Å, opp til Grindal og innover retning Nerskogen og etterhvert bomveg inn til den store parkeringsplassen ved Kleva. Plassen var nesten full så det var mye folk i fjellet i dag.
Syklet innover til Jøldalshytta og videre innover Svartådalen så langt det er greit å sykle (rett før Myrsætra). Låste sykkelen til et tre og labbet av gårde på merka sti retning Trollheimshytta. Etter brua over Litjsvartåa tok jeg av på merka sti mot Geithetta. Fulgte stien til "toppen" av fjellet der det var tid for litt mat og fotografering.
Etter pausen tok jeg av fra den merka stien, gikk over en annen sekundærtopp og bort til den rette toppen av Geithetta (som nok er lite besøkt pga stivalget til TT). Deretter videre sørover og ned i Finnskardet før >>>
Ferieslutt med orientering
- Date:
- 10.08.2015
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 2:30h
- Distance:
- 10.0km
Vengetindtraversen fra sør
- Date:
- 08.08.2015
- Characteristic:
- Alpine climbing
- Duration:
- 14:42h
- Distance:
- 13.1km
Gårdagens tur ble redusert til litt sportsklatring nederst i Vengedalen pga. meget tett tåke. Jeg var derfor spent på været i dag men da jeg så ut av teltet ved Vengedalsvannet var det fortsatt dårlig sikt og nedbør i lufta. Men i dag skulle vi på tur åkkesom!
Det var mange forskjellige turplaner blant TTF'erne på samlingen. Noen ville ta Romsdalseggen, andre Romsdalshorn, mens den største gruppen hadde planer om Kvanndalstind/Torshammeren. Jeg ville gjerne prøve Vengetindtraversen fra sør og 6 andre TTF'ere ville være med på den turen. På TTF-turer er det ingen turleder/guide ihht. reglene, men jeg tok på meg ansvaret for alt som hadde med tau og vegvalg å gjøre. Videre avtalte vi fordeling av alt utstyret som måtte være med - tau, førstehjelpsutstyr, kart, GPS osv. Vi ble >>>
Skjenhammaren klatrefelt
- Date:
- 07.08.2015
- Characteristic:
- Sport climbing
Helgens TTF-samling i Vengedalen hadde ikke noe fastlagt program. Vi var tre stykker som dro ned tidlig fredag for evt. å få til en kortere tur som f.eks. ei rute opp til Romsdalshorn. Da vi ankom Vengedalen var det tett tåke helt ned til vannet og mellom 10 og 200 meter sikt. Fjelltur var derfor helt uaktuelt.
Etter at vi hadde etablert leir i sør/vest-enden av Vengedalsvatnet, spist lang lunch og pratet om helgens turer, ble vi enige om å gjøre noe fysisk før middag og kveld.
Jeg hadde hørt rykter om klatreruter på den lille fjellklumpen rett nord for starten av Vengedalsvatnet og dro dit. Der fant vi godt over 10 sportsruter (noen miks) og fikk klatret 3 forholdsvis enkle ruter hver før vi tok kvelden. Klatreformen er ikke helt på topp men det ble 1 kjempelett oppvarming og deretter >>>
Fongen (Meråker/Selbu)
- Date:
- 04.08.2015
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 6:41h
- Distance:
- 24.9km
Det var meldt bra vær og jeg klarte å skvise inn en dagstur. Fongen har lenge stått høyt på turlista så jeg kjørte opp til Tydal, inn bomvegen til parkeringa for Ramsjøhytta. Rigel var dagens turkompis.
Innover mot Ramsjøhytta på merket og tilrettelagt sti. Vel fremme ved sjøen fortsatte jeg rett frem på merket sti forbi vannet og opp til den lille runde tjønna i Ramskaret. Her tok jeg av fra stien retning toppen av Fongen.
Det var sur vind fra sør så jeg hold meg på le-siden av kanten helt til toppen. Det førte til mye gåing på bratt snø som fungerte greit i dag. Det er unormalt mye snø i området her (ref. kjentmann som var med på stidugnad mellom parkeringa og hytta).
På toppen var det kraftig vind så etter å ha fått på skalljakke, rulla ned beina på buksa og signert >>>
Klatring på Kaldklova + Ormhaugfjellet
- Date:
- 01.08.2015
- Characteristic:
- Alpine climbing
- Duration:
- 0:39h
- Distance:
- 3.0km
Helgens turplaner ble i tur og orden avlyst/utsatt av forskjellige årsaker. Lørdag var det meldt bra vær i trøndelag og Stian var ivrig på å sette noen kiler. Vi har to uferdige prosjekter på Kaldklova så det ble dagens tilholdssted.
Sommerens skade er delvis leget; høyre albue er helt fin men venstre lillefinger har knapt blitt bedre på snart 2 mnd. Klatringa (opp til grad 5) gikk greit men riss-jamming med venstre hånd var uaktuelt.
Vi fikk gjort ferdig de to prosjektene våre, satt gradering på alle taulengder og sjekket alle sikringsmuligheter. Nå blir rutene "En sko" (4+) og "To sko" (5-) meldt inn til NTNUI-TG. Den første fikk navnet sitt da Stian mistet (!) den ene klatreskoen før han var halvveis. Den andre var i utgangspunktet en variant (er selvstendig >>>
Kufjellet og Ura
- Date:
- 30.07.2015
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 5:18h
- Distance:
- 19.5km
Jeg våknet tidlig i teltet inne ved Gråhaugen. Alarmen var satt til 0600 men da den ringte var matpakken smurt og dagens andre kaffekopp var ferdig brygget. Slik blir det når vi er i posen før kl. 10 på kvelden..
Den store spenningen i dag var formen til Rigel. Han var oppe flere ganger i natt for å få ut siste rest av gugge fra magen, sist kl. 01:30. Heldigvis ville han ha litt mat til frokost etter 1,5 døgn uten mat og med sprut i begge ender.
Været var som ventet ikke spesielt bra. Lavt skydekke og regn i lufta. Pakket kjapt sammen leiren og kjørte nedover til Foldsjøen for å gå tur til Ura. Det er to merkede løyper til toppen (begge med tydelig merket start med store infotavler ved vegen), men vi parkerte omtrent midt mellom disse to, der det går en gammel traktorveg. På den >>>
Duvåsen (Rindal PF100)
- Date:
- 29.07.2015
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 1:37h
- Distance:
- 6.0km
Planen i dag var å gå opp nord-vest-ryggen av Blånebba, fortsette over til Indre Fauskånebba og videre til Fauskånebba før retur ned til Søyådalen. Men skydekket lå langt under tregrensa i dag og dessuten satt gårdagens langtur over bl.a. Trollhøtta-traversen i kropp og sjel for noen av de 2- og 4-beinte. Vi bestemte derfor for å rive leir. Det ble i stedet varm lunch i Surnadal før M&M returnerte hjem til Melhus.
Rigel og jeg måtte ikke hjem før torsdag ettermiddag så vi kjørte opp i Folddalen (aka. Folldalen). Det var uaktuelt med langtur i dag pga. Rigel, men en liten luftetur måtte vi ha. Kjekt å få varmet opp støle muskler med en liten fottur.
Vi parkerte ved Bjørnsledet der det står benker/bord og en infotavle. Før vi kom oss av gårde kom det en godt voksen >>>
Trollhøtta-traversen (utvidet versjon)
- Date:
- 28.07.2015
- Characteristic:
- Alpine trip
- Duration:
- 12:29h
- Distance:
- 22.1km
Vi ( Søberg , maris (Marianne Sandvei) , 3 hunder og meg) kjørte inn Øvstbødalen og Søyådalen mandag ettermiddag (skiltet mot Østbø/Museum fra Rv670 mellom Kvanne og Surnadal). Etterhvert dreier vegen sørover og deler seg på hver sin side av elva Søyåa. Vi valgte vegen på østsiden, kjørte gjennom 3 grinder og inn til Holtasetra der vi etablerte leir litt før selve setervollen. NB! Med normal personbil bør du parkere ved den siste grinda da vegen blir utfordrende det siste stykket.
Dagen etter var vi oppe i rett tid da det lå an til å bli en lang dag. Elva ble krysset på god bru rett ned for leiren, og på den andre siden fulgte vi merket sti forbi Mo-/Grimsmo-setrene og rett opp skogen. Etterhvert dreier stien sørover og følger flanken bortover, men vi fortsatte i samme retning og opp til toppen av Snøfjellet. >>>
Vettåsen (Rindal PF100)
- Date:
- 27.07.2015
- Characteristic:
- Trip by foot
- Duration:
- 0:26h
- Distance:
- 1.7km
På veg til Trollheimen for å gå Trollhøtta-traversen med M&M, tok Rigel og jeg en benstrekker i Rindal (vi lå litt foran de andre i løypa). Vettåsen ligger nært sentrum og er en passe kort tur for anledningen. Vi fulgte beskrivelsen til boven (Ove Lotsberg) (tror jeg...) bort til Grønlivatnet og villgåing til toppen over jorder, myrer og opp bratte kneiker fra sør. Vanskelig å finne noen fin veg både opp og ned av selve toppen da det var bratt og til tider ufremkommelig fra denne siden. Det kom kraftig sti opp fra den andre siden så det finnes nok en bedre variant for turer til denne toppen. Innkjøp av de siste småting før vi ruller videre mot Surnadal og Søyådalen.