Gaustatoppen (Telemark/Tinn) (23.07.2015)


Turtype Fjelltur
Turlengde 3t 59min
Distanse 12,2km
Høydemeter 824m
GPS
Bestigninger Gaustaråen (1614moh) 23.07.2015 12:45
Gaustaråen punkt SØ for topp (1615moh) 23.07.2015 12:45
Gaustatoppen (1883moh) 23.07.2015 12:45
Andre besøkte PBE'er Gaustatoppen turisthytte (1835moh) 23.07.2015 12:45
Rjukan (300moh) 23.07.2015 12:45
Rjukan (Unesco-listen) (300moh) 23.07.2015 12:45
Stavsro (1173moh) 23.07.2015 12:45

Forholdsvis lang biltur fra teltcampen ved Skrukkelisjøen etter gårdagens tur til Fjellsjøkampen (Akershus/Hurdal), men med GPS og kart kom vi oss greit til Rjukan. Kort pit-stop i sentrum før vi kjørte Rv651 oppover til parkeringa ved Stavsro. Dvs. vi kom oss ikke så nærme selve parkeringa da det var et kaos av parkerte biler i flere kilometer oppover vegen her..

Dagens turmål er i sikte (mobilkamera fra bilen..).
Dagens turmål er i sikte (mobilkamera fra bilen..).

Det ble sen start så vi forventet å møte "alle" på tur ned fra Gaustatoppen men det var fortsatt mye trafikk oppover fjellet. Som på fjorårets tur i de store folkehav (Besseggen med Besshøe) var det mye forskjellige folk på tur; noen med fullt fjellutstyr (som oss), andre i dongeri og joggesko, mens noen påsto å ha observert folk i sandaler på tur oppover her. Og det var ikke mange vi møtte på stien som ville hilse. Den store forskjellen fra Besseggen var at vi så veldig lite søppel langs stien her.

Klar for (sen) start. Lang lang rekke med biler langs vegen.
Klar for (sen) start. Lang lang rekke med biler langs vegen.

Ikke så mye å si om turen opp. Vi holdt jevnt tempo og tok en liten mat/drikke-stopp rett under hytta. Oppe ved den store masta gikk vi (selvsagt) eggen ut på selve toppunktet, noe de aller fleste ikke gjorde.

Litt mer utfordrende sti bort til selve toppen (noe klyving) og veldig lite folk her.
Litt mer utfordrende sti bort til selve toppen (noe klyving) og veldig lite folk her.

Ned fra toppen tok vi en kort rast før jeg tok sikte på Gaustaråen, mens fruen gikk rett ned til bilen. Over Gaustatåen og bort til kommunetoppunktet i Hjartdal. Her var det bare en bolt i fjellet og ingen folk å se, annet enn en person med hund på Gaustaråen. Jeg fant ei grei rute ned til hovedstien igjen, og derfra ble det effektiv gange ned til bilen.

Toppen av Hjartdal (bolten midt i bildet) med varden på Gaustaråen litt til venstre og Gaustatoppen i horisonten.
Toppen av Hjartdal (bolten midt i bildet) med varden på Gaustaråen litt til venstre og Gaustatoppen i horisonten.

Alt i alt var dette en fin tur på tydelig sti omsluttet av et enormt folkehav. Utrolig tilrettelegging rundt hytta på toppen med store trapper, men så lenge sherpafolket har fått godt betalt er det vel greit.

Starttidspunkt 23.07.2015 12:45
(UTC+01:00 ST)
Sluttidspunkt 23.07.2015 16:44
(UTC+01:00 ST)
Totaltid 3t 59min
Bevegelsestid 3t 31min
Pausetid 0t 27min
Snittfart totalt 3,0km/t
Snittfart bevegelsestid 3,4km/t
Distanse 12,2km
Høydemeter 824m

Kommentarer

Tittel:
Tilgjengelige tegn: 1000
Kommentartekst:
Du må være innlogget for å skrive kommentarer.