Archiv - Nach Datum
Archiv - Nach Aktivität
- Andere Tour (1)
-
Andere Wintertour (56)
- Schneeschuhtour (56)
-
Fahrradtour (25)
- Fahrradtour Gelände (1)
- Fahrradtour gemischt (24)
-
Fußtour (1426)
- Bergtour (844)
- Hochtour (28)
- Jogging (1)
- Spaziergang (3)
- Wanderung (533)
-
Klettern (12)
- Alpinklettern (3)
- Bouldern (9)
-
Skitour (168)
- Langlauf (41)
- Randonnée/Telemark (64)
- Tourenskilauf (63)
Archiv - Nach Geografie
Peakbookfreunde

Lieblingstouren
Lieblingsgipfel
Høyest i Buskerud fylke; endelig Folarskardnuten!
- Datum:
- 10.07.2018
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 19,1km
Har i mange år drømt om å bestige Folarskardnuten, og allerede for ca 25 år siden gikk jeg på ski til Lordehytta fra nord, men fant Folarskardnuten i overkant avskrekkende fra denne siden, og gikk på 1909-toppen litt lenger øst på Hallingskarvet i stedet. På gode værmeldinger startet jeg hjemmefra før kl 06, med god flyt i trafikken, inntil 2 stopp i Aurlandsdalen pga veisikring som tilsammen tok ca 30 min. Benyttet pausene til inntak av dagens 2. måltid og klargjøring til tur og diverse andre gjøremål. Bompenger kr 70 på sms på veien inn til Raggsteindalen. Godt med biler på Nordre Stølen parkering da jeg ankom. Fulgte umerket, men ellers god sti på venstre side av elven sørvestover/oppover Raggsteindalen.
Kryssing av elv fra øst mot vest der terrenget begynner å flate >>>
Borgsjåbrotet - utsiktstur til terningkast seks(ti)
- Datum:
- 07.06.2018
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 7,6km
Med "rund dag", nydelig sommervær og reiserute som matchet bra, var Borgsjåbrotet et fint sted å besøke når man skulle være "bortreist på dagen". Tok av i Uvdal i retning Imingfjell og fant bra markert P-plass med merket og skiltet sti østover mot Borgsjåbrotet. I tørt og lettgått terreng på bred og tydelig sti gikk vi østover i så å si flatt terreng og passerte Store Borgsjå på sørsiden. Videre noe brattere, men likevel fortsatt lettgått. Passerte flyvrak og minnesmerke over dette(militærfly som styrtet her i 1954).
Svært lite snø i terrenget til å være begynnelsen av juni, noe en eksepsjonell varm forsommer skal ha æren for. Behagelig temperatur med shorts og T-skjorte, kun en liten fleece måtte has over skuldrene på toppen.
Og hvilken formidabel >>>
Høgevarde og Gråfjell i fantastisk sommervær
- Datum:
- 29.05.2018
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 14,3km
Har lenge tenkt på tur til Høgevarde og Gråfjell; kommunetopper i hhv Krødsherad og Flå/Sigdal, primært som vårskitur, men med tropevarmen nå i 2. halvdel av mai satset jeg på at det ble fottur uten altfor mye tråkking i snø. Gledelig nok hadde eldste datter både lyst og mulighet til å bli med på turen, og slik ble det. Tok av like nordvest for Gulsvik og kjørte mot Gulsviksetren, forbi store hyttefelt, og parkerte på vel 900 moh omtrent ved stistart Høgevarge.
Fin sti og ikke veldig vått selv om smeltevann fra flere snøfonner. Småbratt et par steder, men ellers veldig fint og lettgått. Traff et eldre par på vei ned som kunne fortelle om vindstille på Høgevarde!
Heldigvis ikke HELT vindstille på toppen, mitt turfølge påstod at termometeret bikket 20+, og en liten bris >>>
Sørvest for Røysekollen
- Datum:
- 28.05.2018
- Tourcharakter:
- Fahrradtour gemischt
- Entfernung:
- 5,5km
Etter tur til Viktjernhøgda og Slavasshøgda hadde jeg opprinnelig tenkt Nordre Stange Varde, men truende skyer og meldt nedbør gjorde at jeg droppet denne relativt lange sykkelturen. SV for Røysekollen, kommunetopp i Fet kommune, lå imidlertid nærme kjøreruten til Oslo. Rotet litt med å finne P-plass, så kastet bort litt tid med dette. Endelig fremme, var bommen nede, og sykkelen ble tatt fram. Slak stigning nordøstover mot Bjørndalen, begynte å gå hvor terrenget så litt mindre steilt ut på aktuelle høyre side. Bommet litt på retning(tok vel mye mot sørøst) og kom over en ås sørvest for høyeste punkt i Fet kommune, med et markert søkk i terrenget mellom denne og SV for Røysekollen. Småbratt men ellers greit nordøstover til "toppen", som var markert med >>>
Høyest i Østfold fylke
- Datum:
- 28.05.2018
- Tourcharakter:
- Fahrradtour gemischt
- Entfernung:
- 6,6km
Etter tur til Viktjernhøgda kjøring sørøstover mot Rømskog med sikte på besøk til Slavasshøgda, kommunetopp i Rømskog og også høyeste punkt i Østfold Fylke. Parkerte like før bom ved Strandsetra P-lomme og tok frem sykkelen. Flott sykkelvei, tok etter et par kilometer av vei til høyre som gikk nordvest for Skjellberga. Noen hundre meter inne på denne startet en skogsvei. Parkerte sykkeln og fulgte denne til fots, med lovende retning ift Slavasshøgda. Ingen skilting eller merking etter hva jeg kunne se. Nærmere toppen hogstfelt og mer og mer utydelig skogsmaskinvei, og videre tråkking i tørre kvister og gjennom et par tette plantefelt. Siktet meg inn på toppen vha GPS, og snart kunne jeg "bestige" Østfolds høyeste punkt. Og mens merking frem til nå hadde vært >>>
Viktjernhøgda
- Datum:
- 28.05.2018
- Tourcharakter:
- Fahrradtour gemischt
- Entfernung:
- 7,8km
Parkering på relativt stor P-plass nord for toppen, og tok sykkelen fatt. Et par småbratte kneiker hvor lavt gir var "kjekt å ha". Passerte øst for toppen og ankom den store masten på Viktjernhøgda Sør. Sti i nordlig retning, mistet denne ved noen hytter ved Vikstjern nord og måtte ut i terrenget, men fant høyeste punkt greit med GPS. Hyggelig "skikk"dette med å toppmarkere med norske flagg, så har man jo noe å feste øynene på, for utsikt fantes ikke.
Tilbake til sykkelen på Viktjernhøgda Sør og radig nedover bakkene til bilen. Videre til Slavasshøgda, som er bare 15 meter høyere enn Viktjernshøgda, og Østfolds høyeste.
Vardeåsen Askim
- Datum:
- 27.05.2018
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Entfernung:
- 2,1km
Etter trivelig tur til Linnekleppen kjøring til Askim med tanke på besøk til kommunetoppen; Vardeåsen. Rotet litt med å finne veien til parkeringen like nedenfor Skansehytta, og tapte noe tid på dette. Åpen bom nedenfor Skansehytta, men skilt med tekst som tydet på eksklusivitet i forhold til hvem som kunne kjøre opp til hytta. Uansett bare noen få hundre meter å rusle opp til Skansehytta, og videre i nordøstlig retning mot Vardeåsen, tildels litt opp og ned. Klatret opp i branntårnet, som faktisk svaiet litt. Skilt som advarte om mer enn 10 personer om gangen i tårnet var således trolig helt på sin plass..
Videre nordover for å lokalisere høyeste punkt, som jeg fant etter litt leting; markert med noen steiner i blåbærlyngen blant trestammene...
Linnekleppen
- Datum:
- 27.05.2018
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Entfernung:
- 6,7km
Etter besøk til Høgestang i Aremark kjørte jeg nordover til Linnekleppen Parkering ved Nordre Fuglnes. Var en smule stresset ved tanken på å skulle gå flere kilometer på eventuelt uoversiktlig sti etter møte med ikke færre enn tre hoggormer på turen til Høgestang, men dette viste seg å være en helt ubegrunnet bekymring. Stien nordover var bred og oversiktlig, og tydeligvis en mye benyttet tur. Traff da også flere turgåere på vei ned fra Linnekleppen i ettermiddagsheten. Tørt i terrenget, og branntårnet på toppen var da også bemannet.
I motsetning til svært mange av (skogs)toppene på Østlandet kunne Linnekleppen skilte med ganske bra utsikt i vestlig retning. Skulle erfare et par dager senere at Linnekleppen faktisk skal kunne ses helt fra Høgevarde på Norefjell! Ned igjen >>>
Høgestang - og trippelt møte med hoggorm
- Datum:
- 27.05.2018
- Tourcharakter:
- Fahrradtour gemischt
- Entfernung:
- 14,3km
Etter tur i Finnemarka dagen før la jeg i dag kursen mot Østfold. Med medbrakt sykkel i bagasjerommet var planen i formiddag Høgestang i Aremark kommune. Skikkelig sommervarme, fant greit Høgestang Parkering i nordøstenden av Lille Remne og start på vei sørsørøstover mot Høgestang, som var sperret med bom. Fin grusvei, som et par steder var reparert med grovere pukk. Syklet innover 5-6 km til en tverrvei som svingte østover og hvor det noen hundre meter lenger øst var markert sti videre sørover mot Høgestang. Idet jeg stanset her og steg av sykkelen, var det såvidt jeg unngikk å tråkke på en hoggormunge som lå i veien; den var slett ikke lett å få øye på der den lå mellom pinner, kvist og spredt gressvegetasjon. Idet jeg skulle trille sykkelen inn på nevnte sidevei, >>>
Finnemarka - K-topper Modum og Lier(endelig!)
- Datum:
- 26.05.2018
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Entfernung:
- 18,1km
Mine forsøkt på å "finne" Lauvkollen har passert det pinlige og har forlengst kommet over i sjangeren komedie. Apropos "finne"; kanskje det er derfor åsområdet her mellom Tyrifjorden og Modum heter Finnemarka; største utfordringen er å FINNE de aktuelle kommunetoppene? Litt forklarende(men ei unnskyldende..) forhistorie:
Forsøk I: Fruen og jeg hadde godt og vel passert Sandvollen i 2015 eller deromkring, vel vitende om at min GPS ikke hadde kartdekning såpass langt sørøst i Kongeriket, men vi tenkte at en folkehelseforegangskommune som Modum(huff-fryktelig lang neologisme..)behørig hadde merket sti til kommunens høyeste punkt. DET stemte slett ikke. Det ble "virring" i skog og atter skog inntil en av oss ble lei av skog og mygg og ingen utsikt og vi >>>