Archiv - Nach Datum
Archiv - Nach Aktivität
- Andere Tour (1)
-
Andere Wintertour (56)
- Schneeschuhtour (56)
-
Fahrradtour (25)
- Fahrradtour Gelände (1)
- Fahrradtour gemischt (24)
-
Fußtour (1446)
- Bergtour (857)
- Hochtour (29)
- Jogging (1)
- Spaziergang (3)
- Wanderung (539)
-
Klettern (12)
- Alpinklettern (3)
- Bouldern (9)
-
Skitour (168)
- Langlauf (41)
- Randonnée/Telemark (64)
- Tourenskilauf (63)
Archiv - Nach Geografie
Peakbookfreunde

Lieblingstouren
Lieblingsgipfel
Hesthovdane med "langreist" turfølge
- Datum:
- 04.03.2022
- Tourcharakter:
- Schneeschuhtour
- Entfernung:
- 2,4km
Fantastiske dager i den sørnorske fjellheimen. Gareth, Lines kjæreste fra NewZealand/Australia forsøkte langrennski for første gang i går men syntes det var i strevsomste laget. Da var truger langt å foretrekke. Dønn vindstille på toppen og rett og slett varmt pta 6-7 kuldegrader. Masse dyrespor og en forlatt "dokk" av en eller annen fugl, kanskje mest sannsynlig orrfugl. Gareth spontane kommentar på toppen: "Norway is God's country! " Vurderte en liten rundtur ned Gaukeliskardet men valgte etter en kort solepause å gå ned samme vei. Bente var også med på turen.
Gilafjellet-vinterens første skitur
- Datum:
- 28.12.2021
- Tourcharakter:
- Tourenskilauf
- Entfernung:
- 18,4km
Sen start pga div gjøremål. Satset på fjellski med kortfeller, tok klokelig med hodelykt, regnet med at mørket ville komme over meg innen jeg var tilbake. Svært lite snø, skispor kun første par km, etter dette måtte jeg tråkke løype selv, med snødybde mellom en og tyve cm, mellom vier og dvergbjørk. Rimelig greit til høyeste punkt på vanligvis kjørt skiløype mellom Helin/Haugastølen og Nørdre Syndin., som selvsagt ikke var kjørt nå pga de minimale snømengdene. Tungt i starten opp nordøstryggen mot Gilafjellet, med varierende snødybde, gjennomslagsskare og generelt bakglatt. Noe bedre lenger oppe, selv om også her vaskebrettsnø vekslende med litt mer skivennlig snø, sistnevnte særlig i det nordøstvendte dalsøkket nordnordvest for Nonskampen, hvor jeg har gått opp >>>
Hesthovdane; og 600K samlet pf
- Datum:
- 27.12.2021
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Entfernung:
- 2,7km
Flott tur med Bente til Hesthovdane. Hard lettgått snøsti etter at vi startet å tråkke spor julaften, og ikke mindre enn syv store og små familiemedlemmer på kveldstur med hodelykter 2 juledags kveld. Sneket seg med ekstra tid etter tur pga etterfølgende skogsarbeide; glemte lagre tur før diverse saging og bæring av vindtørre døde bjørkelegger. Med dagens tur passert 600000 meter samlet pf
God jul fra Hesthovdane
- Datum:
- 25.12.2021
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Entfernung:
- 2,5km
Hesthovdane før Julekvelden
- Datum:
- 24.12.2021
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 2,7km
Til all lykke kom det et aldri så litte snødryss oppå skaresnøen som lå igjen etter storm og plussgrader for en liten uke siden. Skarpe 10-12 minus og med strålende sol tråkket vi spor opp til Hesthovdane. Bare skogens dyr hadde brutt snøflaten etter det velkomne snødrysset kvelden før. Flott tur før høytidsaften og pinnekjøtt. Et år tidligere var det bortimot en meter snø og eventyrskog, men bevares, flott uansett.