Molden - Lusters svar på Preikestolen? (20.09.2015)  5


Startsted Parkering Mollandsmarki (506moh)
Sluttsted Parkering Mollandsmarki (506moh)
Turtype Fjelltur
Turlengde 3t 15min
Distanse 9,1km
Høydemeter 644m
Kart
Bestigninger Molden (1120moh) 20.09.2015
Alene på hytten denne helgen, og hadde pekt meg ut Molden som "hjemreiseavstigningstur" etter en lang, og må sies, litt kjedelig tur på Valdresflye i går. Bare en liten omvei tenkte jeg, bommet nok litt tidsmessig da jeg valgte å kjøre Årdal-Turtagrøveien, men fin belønning med kjente majesteter i skinnende hvit høstskrud gjorde likevel omveien vel verdt. Lovende vær idet jeg nærmet meg Fortun og Skjolden og få km utenfor bunnen av Sognefjorden fikk jeg øye på den; som en lokal "preikestol" tronet Molden bak og til venstre for Marifjøra. Merkelig at jeg ikke hadde lagt merke til dette flotte fjellet tidligere; dette er en av de mange pluss ved Peakbook, man lærer "Fjell-Norge" å kjenne på en helt annen måte enn tidligere, så takk til dere ildsjeler som har gitt oss dette unike redskapet for utvidet "fjell-horisont" som Peakbook blant mye annet representerer!
Molden, godt synlig landemerke fra øst
Molden, godt synlig landemerke fra øst

Her i Indre Hafslo er jeg bra godt kjent; min morfar er født og oppvokst på gården Lambhaug og mor var evakuert hit under andre verdenskrig, og kunne fortelle meg over telefon at hun som barn var på Molden, trolig eneste(?) fjellet hun har vært på før meg(?) Tok av fra riksveien i retning Mollandsmarki, og kjøring et par km til det flatet ut. På vel 500 moh relativt stor parkeringsplass, mange folk var tydeligvis på tur i dag i det fine høstværet. Stien tok av ca 150 meter videre langs veien å venstre side, tydelig og meget godt merket sti oppover nordvest/vestflanken av fjellet, først i storvokst skog, fra ca 900 meter åpnere landskap og bl.a. en idylisk støl, hvorfra stien svingte fra sørøstlig mot østlig retning siste par hundre høydemeter oppover mot toppen. Toppvarden var merkelig nok plassert et par hundre meter nord for det spektakulære stupet mot Lustrafjorden, og ende mere uforståelig ikke på høyeste punkt, som var lenger sør framme på stupkanten ved noen teleinstallasjoner.

Utsikt utover Lustrafjorden
Utsikt utover Lustrafjorden
Utsikt innover mot Skjolden
Utsikt innover mot Skjolden

Fantastisk utsikt mot Lustrafjorden fra stupkanten, og i skyene i sørøst kunne vi ane snødekte kremtopper, ja selv Storen viste seg et lite halvminutt gjennom skyene. i nord kunne en se deler av Jostedalsbreen og i sørvest prominente topper ved Sogndal, særlig Store Haugmelen tok seg flott ut herfra. I klarvær med uhindret sikt mot Hurrungane et klart terningkast 6, i dag en (sterk) femmer. En rask og enkel tur med "billige" primærfaktormetre til en meget flott topp med fabelaktig utsikt!

Liten seter ved vel 900 moh. Store Haugmelen midt i bildet
Liten seter ved vel 900 moh. Store Haugmelen midt i bildet

Kommentarer

Tittel:
Tilgjengelige tegn: 1000
Kommentartekst:
Du må være innlogget for å skrive kommentarer.