Eidfjord: Måbødalen (18.06.2021)
Startpunkt | Måbø gård (240m) |
---|---|
Endpunkt | Samme (240m) |
Tourcharakter | Bergtour |
Tourlänge | 4h 47min |
Parkering Måbø gård. Stor parkeringsplass her.
GPS: GPS sporet ble ganske ubrukelig i denne trange dalen. Så ut som jeg hadde bedrevet basehopping, fjellklatring og svømming. Tegnet derfor heller ruten inn på kart i etterkant.
Måbø gård. Utsikt mot Måbøberget. Stien går i skogen til venstre for uren.
På vei opp Måbøberget. Stien er god og som her bygget opp med murer. Merket med røde merker. Stien går i slake slynger oppover ispedd partier med trapper laget engang på 1700 tallet. Veldig fin å gå på.
Er nå ferdig med Måbøberget og terrenget er flatt før det bærer ned igjen. Stadig tydelig sti.
Nesten nede på Rv 7. Her gikk jeg på Tymberløypet som sees på bildet. Dette er en av de eldste veiene opp Måbødalen. Nedenfor Rv 7 så jeg ikke spor etter Tymberløypet, så jeg fortsatte nedover gamleveien.
Første glimt av Vøringsfossen. Har fulgt skiltet og T-merket sti inn hit.
Vøringsfossen. Her stoppet jeg. Det går an å komme nærmere hvis en aksepterer å bli gjennomvåt.
På vei ut av dalen. Har forlatt den T-merkete løypen der denne klatrer opp til gamleveien. Er nå på en ikke så veldig tydelig sti, som bildet viser. Dette var engang en ridesti inn til fossen, men er nå overgrodd og delvis dekket av ras. Der stien er på det mest utydelige er det satt opp varder som jeg fulgte til ridestien dukket opp igjen. Opp i fjellsiden til venstre går gamleveien som der er stengt for gående, grunnet ras og rasfare.
User comments