Archive - Date

Archive - Activity

Collected lists

Facebook

Vestre Vealøs

Date:
12.10.2026

Sen ettermiddagstur fra Lensmannseter. Var på toppen kl.17.25. Rakk rundt 5 minutter med fin kveldssol før den forsvant bak skydekke i horisonten.

Map    

Meierkollen

Date:
09.10.2026
Map    

Lakollen

Date:
07.10.2026
Map    

Åletjern rundt

Date:
05.10.2026
Map    

Lakollen

Date:
29.09.2026
Map    

Blikavarden m/Håvenuten

Date:
22.09.2026
Characteristic:
Hike
Duration:
3:57h
Distance:
10.4km

Fikk en mulighet for en lengre tur på noen nye Telemarks-topper. Hadde meldt klarvær stort sett hele dagen, så øynet en herlig høsttur på en nydelig fin solrik septemberdag. Dessverre ble det bom på værmeldingen, himmelen lå overrekt med skydekke hele dagen, bortsett fra noen få solgløtt mot kvelden. Men temperaturen var god. Blikavarden ble en veldig grei tur da det går merket sti hele veien opp. Stien er veldig godt tråkket og merket opp gjennom skogen til Håvenuten, videre derfra er den mindre tråkket, men godt varden fram til Blikavarden. Her er man mer oppe i tregrensen, mot delvis snaufjell. Terrenget går litt opp og ned her, og stien snirkler seg fram, men fint å gå, mye svaberg. Det er skiltet med 3 km fra Håvenuten til Blikavarden. På tilbakeveien valgte jeg å >>>

Map    

Floklivarden

Date:
22.09.2026
Characteristic:
Hike
Duration:
3:16h
Distance:
8.1km

Kom opp fra Nordbygda ved Nisser. Betalingsbom det siste stykket, 60,-. Hadde først vært på Blikavarden i samme område og kjørte deretter litt videre på skogsbilveien og parkerte i enden av veien. Herfra tar veien av oppover langs en steinete, humpete vei. Ved Bjørndalstjønn fulgte jeg videre et spor som ser ut til å være mye brukt av firhjulinger. Møtte også en stor ATV med henger her inne. Nærmere Mjøltetjønn tok jeg av rett over myra og opp mot Floklivarden. Veldig fint myrområde her. Det var veldig greit å ta seg opp mot toppen her. Stor varde på vestre toppunkt hvor jeg først gikk opp. Det høyeste punktet ligger over på neste toppunkt. Hele dagen hadde det vært skydekke, men her oppe fikk jeg noen herlige minutter med flott kveldsol - etter en liten sprekk i skydekket ved horisonten.

Map     3 comments

Meierkollen

Date:
20.09.2026
Map    

Ulvsvannsplassen m/ nedtappet Ulvsvann

Date:
16.09.2026

Tur til Ulvsvann og Ulvsvannsplassen. Camilla og Philip var med. Fin solrik ettermiddag/kveld. Arbeidet pågikk for fullt med demning som totalrenoveres i disse dager. Gikk inn til Ulsvannsplassen og tilbake samme vei. Var igjen ute og tok en titt på de angivelige restene av husmannsplassen som sto her på starten av 1800-tallet og rommet en familie på fem. Etter nedtappingen av vannet i våres ligger restene fremdeles synlige ute på en langstrakt forhøyning rundt 30 meter fra land. Ulvsvann er i ferd med å fylles opp i disse dager, og plassen vil om en tid ligge skjult igjen under vann. Kanskje dukker den ikke opp igjen før det har gått en mannsalder - fram til neste rehabilitering.

Map    

Ulvsvann rundt

Date:
13.09.2026

Kveldstur fra Liabrakka ved Hyniveien. Gikk opp langs skogsveien og videre inn til Ulvsvannsplassen. Ulvsvann er i ferd med å fylles opp igjen etter nedtappingen i våres, og jeg ville sjekke restene av husmannsplassen ved Ulvsvannsjordet før plassen legges under vann igjen. Restene ligger på en forhøyning som går utover fra land, så det tar litt tid før den dekkes til. Gikk videre rundt vannet via Glasergruva. Demningen er fysisk stengt fra begge kanter grunnet renovering, men tok sjanse og kom meg rundt og mellom via en bergnabb.

Map