Arkiv - dato
Arkiv - aktivitet
-
Annen vintertur (2)
- Trugetur (2)
- Fottur (127)
-
Skitur (14)
- Langrennstur (14)
-
Sykkeltur (28)
- Blandet sykling (28)
"Peakbookvenner"
Østre Vealøs
- Dato:
- 29.06.2025
- Distanse:
- 7,3km
Philip hadde lyst på en ny rød topp han ikke hadde vært på før i hjemkommunen vår, så vi valgte en kveldstur til Østre Vealøs. Gikk fra ordinært utgangspunkt ved gamle Skifjellhytta. Vindfullt, men fin sommerdag med flott kveldssol på hele turen. Satt en stund å spiste på toppen. Vi hadde tenkt oss en runde via Gramsebu, men det ble kalt i vinden, og litt sent, så vi returnerte ned samme vei igjen.
Melakollen
- Dato:
- 24.06.2025
Kveldstur sammen med Philip og David. I stedet for bare å gå opp og ned, tok vi rundløypa i retning Prestegårdsseter i første stidelet (mot klokka) En fin runde syns jeg. Dette ble min 13. titopper i år.
Piggen
- Dato:
- 19.06.2025
Ettermiddagstur fra Voldsveien. Byttet titopp-bok på Piggen. Tilbake igjen via Hvitsteintjenn. Philip og David var med.
Mutdalsheia – siste i Drangedal
- Dato:
- 16.06.2025
- Turtype:
- Fottur
- Distanse:
- 3,8km
Kveldstur sammen med Philip. Vi kom fra en runde over Røglefjell og Tåklireset sør for Fjågesundheia, med plan om en siste tur for dagen til Mutdalsheia, min siste på Drangedals-lista.
Jeg hadde forberedt en eviglang gåtur, en to mils-tur fram og tilbake på skogsbilveien fra nord inn mot Søvassdammen til toppen, ettersom bommen her skulle være stengt for vanlig kjøring. Da vi kom stod bommen oppe. Dette er en automatisk veibom. Leste litt rundt på infoskrivene og så at man kunne betale med vipps (50,-) som gjaldt for kjøring både inn til Otertjørn og Holmvann. Vet ikke helt hvordan dette fungerer om bommen skulle være lukket når man kommer utenifra, om det er en automatisk åpning ved betaling eller noe, det fikk jeg ikke noe klarhet i. Vi vippset nå i hvert fall 50,- og var kjempeførnøyde med å >>>
Røglefjell og Tåklireset
- Dato:
- 16.06.2025
- Turtype:
- Fottur
- Turlengde:
- 7:13t
- Distanse:
- 16,6km
Ny, fin tur til Drangedal sammen med Philip. Kom via Prestestranda mot Tørdal til Grova hvor vi tok av mot Fjågesund. Etter 4 km tok vi inn avkjøringen til Homleid og kjørte opp grusveien til utgangspunktet ved en liten parkeringslomme rett før gården Øvrebø. Herfra gikk vi videre opp grusveien opp til det høyeste punktet på veien, her starter stien inn til høyre ved innløpet av en liten vegstump. Det er ikke så lett å se fra grusveien at det starter en sti inn her.
Stien er lett å følge, men lengre oppe hvor terrenget åpner seg med små myrer og berg, kan den forsvinne litt. Vi klarte så å si å følge den hele veien opp til toppunktet, men uansett er det greit å gå opp her når man nærmer seg toppen, med eller uten sti.
Røglefjell var en virkelig flott topp, herlig utsikt, >>>
Østeråfjellet og Gjeskefjell
- Dato:
- 11.06.2025
- Turtype:
- Fottur
- Turlengde:
- 10:23t
- Distanse:
- 31,5km
Fin, solrik tur til Drangedal sammen med Philip. Planen var en langtur over trekløveren Østeråfjellet, Gjeskefjell og Mutdalsheia med utgangspunkt fra Grythøl. Dette er så langt man kan kjøre inn Jysereidvegen via Dalane og Fjerdingsmyrdalen fra Voje rett sør for Drangedal sentrum. Jysereidvegen har en veiavgift på 50,-, betales med vipps.
Da vi kjørte inn Jysereidvegen var den akkurat blitt kjørt opp med slodde, som dessverre ytet et heller begredelig resultat. Store steiner var dratt opp og det hele var ujevnt og fælt å kjøre på. Verst var det opp bakken i starten som tydeligvis hadde tatt noe skade av regnskyll som var prøvd rettet på. Det å komme som førstemann på dette forsøksvis preparerte underlaget, var ikke moro, om man ikke vil risikere skader på en småbil som >>>
Kveldstur til Gardvann
- Dato:
- 09.06.2025
Alltid fint å komme opp til Gardvann. Vi valgte denne gang å gå opp stien forbi Gardvannsfossene, øst for Gardvannselva, hvor det nå var fin vannføring. Philip og David var med. Tok en lengre rast ved Gardvann før vi gikk ned igjen etter Gardvannsvegen.