Archive - Date
Archive - Activity
-
Bike trip (60)
- Bike trip - mixed (59)
- Bike trip - off-road (1)
-
Climbing (14)
- Alpine climbing (4)
- Sport climbing (1)
- Via ferrata (9)
-
Drive (2)
- Car drive (2)
-
Other trip (1)
- Kayaking (1)
-
Other winter trip (1)
- Snowshoe trip (1)
-
Ski trip (384)
- Backcountry skiing (317)
- Cross-country skiing (45)
-
Trip by foot (599)
- Alpine trip (14)
- Hike (425)
- Hillwalk (93)
- Jogging (12)
- Walk (50)
-
Workout (44)
- Treadmill (44)
Peakbook-Friends
Collected lists

Favourite trips
Favourite peaks
Kalskråtinden(e) i Romsdalen - ville og krevende
- Date:
- 13.09.2016
- Characteristic:
- Alpine trip
- Duration:
- 7:45h
- Distance:
- 13.7km
Hadde opprinnelig planlagt å gå østtoppen, den høyeste, fra Romsdalen, men da JPV100 (Jan Petter Vad) mente jeg kunne spare 600 hm og samtidig ta begge toppene på samme tur, endret jeg planen i siste stund.
Etter en vindfull natt i Vengedalen, la jeg i vei uten engang å kikke på gps-en oppover mot Hornet. Skjønte snart at jeg var på feil sti, da det ledet i retning nord-ryggen på Hornet. På gps-en hadde jeg et spor fra Jan-Petter, som viste det jeg trodde; feil sti. Skrådde over i ura ca 100 meter til venstre og fant rett sti. Etter masse sikk-sakk i løsgods og grus, kom et enkelt klyve-parti merket med røde prikker. Joda, her hadde jeg vært før. Merkinga leder opp normalveien på Hornet, og ved gps 32 V 437770 6929702 på ca 1000 meter tok en liten sti av mot venstre, og en liten varde viste veien. >>>
Med telelinse til Litlefjellet i Romsdalen
- Date:
- 12.09.2016
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 1.6km
Koselig kveldstur og skravle-tur med JPV100 (Jan Petter Vad) . Fotografering med telelinse på toppen. Fin innledning på uka i Romsdalen!
Jeg lot telelinsa sveipe over Trolltindane også, men her ble lysforholdene mindre gode:
Snøåsen i Nordre Land
- Date:
- 11.09.2016
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 2:30h
- Distance:
- 6.2km
Ettermiddagstur. Fra hovedveien mot Dokka fulgte jeg skilting mot Veståsen. Parkerte ved et veikryss nord for toppen, og tok sykkelen fatt, da veien er stengt med låst bom her. Vest for toppen tar en gammel skogsbilvei av i retning toppen. Herfra ble det ganske snart overraskende mye krattkrig, men nådde toppen på snaue halvtimen likevel. Ingen toppmarkering og dårlig med utsikt, som forventet. Ingen utpreget halleluja-stemning over å ha besteget denne toppen, altså!
Gikk litt mot nord, og fikk noe utsyn:
Ruslet litt tilbake og fant et egnet bålsted. Koste meg og gjorde opp ild, og grillet litt i kveldslyset, før jeg reiste hjem igjen.
Skåleberget - fra øst
- Date:
- 09.09.2016
- Characteristic:
- Bike trip - mixed
- Duration:
- 2:00h
- Distance:
- 4.4km
Dagens tredje tur. Prøvde noe nytt, og sykla inn veien i nord. Tok av på bratt skogsvei av dårligere kvalitet, men kom så nær som 200 m fra toppen. Parkerte sykkelen og krattkriget meg til topps via den ganske bratte, men korte NØ-sida.
Det begynte å skumre, men jeg var beredt. Fyrte først bål og grillet, mens mørket la seg. Med hodelykta påslått begynte dagens mest spennende øvelse; å finne en vei ned i den bratte SØ-flanken. Jammen fant jeg en brukbar rute ned, og det tilskrives en stor porsjon flaks. Etterpå et dyretråkk/sti tilbake omtrent til sykkelen. Doningen hadde ikke vært lett å finne i krattet og i mørket om jeg ikke hadde tatt gps-referansen før jeg gikk!
Vel tilbake i bilen begynte det så smått å regne, flaks igjen!
Jettegrytene fra Stølstjednet
- Date:
- 08.09.2016
- Characteristic:
- Bike trip - mixed
- Duration:
- 1:51h
- Distance:
- 10.2km
Prøvde ut en ny vei til jettegrytene ved Kvitingen.
Parkerte før bommen i Stavadalen, og sykla inn. Veien nord for Kavlevatnet var utmerket, men så falt standarden noe nord for Maradammen og særlig nord for Stølstjednet. Et par punkter med svært grov stein trillet jeg sykkelen.
Ved Jonsrudbekken var det stopp, og jeg tok beina fatt. Litt vått i starten, men fant snart et fint tråkk opp mot NV. Det viste seg IKKE å lede til jettegrytene, men kommer etter hvert inn på stien mellom grytene og Kinn, og utgjør egentlig et tørrere veivalg akkurat nord for Kvitingen. Snudde her, og fulgte stien litt tilbake, før jeg tok meg ned i terrenget til jettegrytene. Kort fotostopp, da jeg måtte rekke en legetime ganske snart.
Fant et tråkk merka med noen hvite plastbånd vest-nordvest tilbake til >>>
Kjeldeknatten - kveldstur
- Date:
- 08.09.2016
- Characteristic:
- Bike trip - mixed
- Duration:
- 0:45h
- Distance:
- 8.0km
Været var for bra til å sitte hjemme i kveld. Sykla fra hovedveien over Tonsåsen. Godt å ha litt ekstra el-kraft i motbakkene her! Var oppe på ca 20 min, og ruslet inn i skogen, hvor toppunktet ligger. Dårlig med utsikt, men fordelen er at man knapt ser det fæle tårnet like ved!
Tok en liten rekognoseringstur utover og nedover vest for tårnet, og fant et brukbart utsiktspunkt nedi her.
Tilbake til sykkelen og så bare kos nedover bakkene...
NB! Det merkelige PBE'et Kjeldeknattveien snuplass må da være galt plassert?
Storskardhøgda i Nordre Land
- Date:
- 07.09.2016
- Characteristic:
- Bike trip - mixed
- Duration:
- 3:30h
- Distance:
- 14.1km
Parkerte før bommen og sparte 50 kr. Underlig hvor morsomt det plutselig har blitt å sykle...
På min gps er det ingen skogsvei tegnet inn SØR for høyde 841m - like vest for toppen - så jeg fant nok ikke enkleste krattkrig-vei til denne toppen. Uansett var det bare 1,1 km i luftlinje fra der jeg parkerte sykkelen. Egentlig FOR bra vær til å rote rundt på skogstopper i lavlandet, men forkjølelsen sitter fortsatt i kroppen, så jeg får ta det litt rolig, for å bli frisk snart.
Etter 1 t på tur fant jeg plaststaken på toppen. Det var også hist og her noen gamle røde ringer på noen stammer, men jeg fant aldri noen sti, jeg.
Søkte litt vestover og nedover for å finne utsiktspunktet, da toppen var grodd igjen. Punktet ble funnet og fotografert. Uvant perspektiv på nordre delen av >>>
Dronningknatten i Nordre Land
- Date:
- 06.09.2016
- Characteristic:
- Bike trip - mixed
- Duration:
- 1:18h
- Distance:
- 7.4km
På hjemvei fra Gjøvik. Ble mest sykling, gitt; innpå 400 hm. Den ny-innkjøpte el-sykkelen fra Biltema fikk kjørt seg, men det ble puls og svette i tillegg. Tok en god pause på toppen, som ble nådd på drøye halvtimen. Lagde et kjapt og svært lite bål også, for kosens del.
Skåleberget og laksefilet (grill)
- Date:
- 04.09.2016
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 2:30h
- Distance:
- 2.8km