Archive - Date
Archive - Activity
-
Bike trip (61)
- Bike trip - mixed (60)
- Bike trip - off-road (1)
-
Climbing (14)
- Alpine climbing (4)
- Sport climbing (1)
- Via ferrata (9)
-
Drive (2)
- Car drive (2)
-
Other trip (1)
- Kayaking (1)
-
Other winter trip (1)
- Snowshoe trip (1)
-
Ski trip (384)
- Backcountry skiing (317)
- Cross-country skiing (45)
-
Trip by foot (599)
- Alpine trip (14)
- Hike (425)
- Hillwalk (93)
- Jogging (12)
- Walk (50)
-
Workout (44)
- Treadmill (44)
Peakbook-Friends
Collected lists
Favourite trips
Favourite peaks
Tretjernhøgda, Ringerike, og tre solnedganger!
- Date:
- 18.10.2018
- Distance:
- 4.8km
Var på vei nordover på E16, og hadde igjen litt tid før det ble mørkt. Jeg stakk derfor oppom en pf-100 på Ringerike-lista. Ved Nordre Enger kjørte jeg av. Dette er rett øst for Storøya. Jeg kom ikke særlig langt, før et skilt forkynte "Privat vei - kjøring kun etter avtale." Nå kom el-sykkelen jeg nesten alltid har bak i lasterommet atter en gang til nytte, og idet sola gikk ned over Vikerfjell, tråkket jeg ganske greit oppover motbakkene mot øst. Allerede ved første hårnålssving fikk jeg sola tilbake. Men åsen på andre siden er ikke helt jevn, slik solbanen er, og snart forsvant sola igjen. Imidlertid vant jeg stadig mer høyde, og snart kom den fram igjen.
Veien, som stadig tapte seg i kvalitet, gikk inn i mørke skogen, som ikke ble mindre mørk da sola igjen >>>
Jøranfisen fra Viksetra på en fin vindfull høstdag
- Date:
- 18.10.2018
- Distance:
- 13.0km
Svarttjernkollen på Vikerfjell er på Ringerikslista, og det var naturlig også å stikke oppom Jøranfisen på en finværsdag, selv om jeg har vært der før.
Bomveien opp har økt til 70 kr, og med 30 kr i p-avgift, blir det et rundt og greit beløp for den som har den rette seddelen. Hvis ikke kan det betales med vipps nå. Flott standard på denne veien i alle fall, og godværet gjorde sitt til at stemningen var forventningsfull. Jeg parkerte som eneste bil (!) på Vikersæterveien Parkering , og spiste i sola, før jeg tok sykkelen inn til stistart for Svarttjernkollen . Stien oppover var skiltet "Til fjellet", og ganske grei. Det ble varmt i sola oppover, og lettelser i antrekket måtte til. Fra Krakehaugen ble det også utsikt resten av stigningen, og det liker vi. (Bedre enn returen jeg tok seinere på dagen fra Svarttjernhytta >>>
Bålfyring på Råhaugen, Ringerike
- Date:
- 16.10.2018
- Distance:
- 4.3km
Etter Elsrudkollen og Skarrudkollen, hadde jeg som forventet brukbar tid til en bålfyretur. Skarrudseterveien var hullete, og en bratt en meget motbakke gjorde at jeg snudde Vivaroen. Det var dårlig med p-lommer, så jeg kjørte tilbake til Skarrudkollen p-lomme nord , og tok heller sykkelen innover, og la til skogs bratt opp ved et grustak.
Kommet opp på skogsryggen, gikk det ganske greit nordover, da skogen ikke var så tett her oppe. Jeg passerte en område med mye trefall, hvor jeg ville fyre på returen.
Toppunktet var lite minneverdig; ingen utsikt, men bålfyringa var koselig, og med litt utsikt opp til Treknatten:
Noe før jeg kom helt tilbake til bilen, fikk jeg litt utsikt bort mot Elsrudkollen, hvor jeg hadde startet dagen:
Skarrudkollen, Ringerike, som rundtur
- Date:
- 16.10.2018
- Distance:
- 4.1km
Etter Elsrudkollen kjørte jeg ned til (og litt forbi) Svarttjernet, hvor jeg satte igjen en sykkel. Så parkerte jeg ved Skarrudkollen p-lomme , og fulgte merka og fin sti opp mot Skarrudkollen. Underveis var det god utsikt over Sperillen:
Stien gikk ikke til høyeste punkt, men jeg fant dette ganske raskt, og markerte toppen med et par store steiner:
Tilbake på den merka stien, gikk det ganske radig ned til sykkelen, og det var deilig å slippe å gå langs veien tilbake til bilen. Det bør nevnes at stien ned ikke var så god som den jeg fulgte opp. Skulle jeg anbefalt en tur/retur, er sør-varianten helt klar favoritten, selv om den er noen hundre meter lenger. Den har bedre kvalitet, og underveis er det stedvis god utsikt.