Allhelgensdag, fridag i Polen, og masse folk på gravlunden (01.11.2017)
Bestigninger | Królewskie Wzgórze (98moh) | 01.11.2017 11:07 |
---|---|---|
Strzyska Góra (110moh) | 01.11.2017 11:44 |
Tjukt av folk på gravlunden, aldri opplevd maken. Alt utenfor inngangen til plassen var det salgsboder med blomster, lykter, popcorn og pølser. Mange tiggere og andre med bøsser, og en fiolinist spilte Ave Maria med stor innlevelse. En prest tok i mot en og person inni et åpent telt, og overalt var det blomster og lys på gravene. Kort sagt; en helt annen tradisjon enn i Norge.
Kommentarer
Jepp
Skrevet av mortenh 02.11.2017 12:36Dette er visst en av de tre store feiredagene i Polen. Jul, påske og denne "de dødes dag". Har forstått på polske bekjente at dette er noe unikt for Polen. Kjørte gjennom landsby etter landsby i går. I tillegg til alt trafikk-kaoset (rundt gravlundene parkerte folk over alt) var det spesielt å bivåne blomsterhavet. Veldig stemningsfullt utover kvelden i går.
Sv: Jepp
Skrevet av Olepetter 02.11.2017 19:06Ja det var en opplevelse å få med seg alle lysene og folkehavet på kvelden også. Jeg og Anette gikk en tur. Det var like mye folk som på skiferplassen midt under rakfisken! Helt utrolig!