Fjerdingen, Valleråsen og Årdalsåsen (05.05.2018)
Besteigungen | Fjerdingen (360m) | 05.05.2018 |
---|---|---|
Valleråsen (195m) | 05.05.2018 | |
Årdalsåsen (258m) | 05.05.2018 | |
Besuche anderer PBE | Fjerdingen Parkeringsplass (65m) | 05.05.2018 |
Årdalsåsen gamme (255m) | 05.05.2018 | |
Årdalsåsen normalvei | 05.05.2018 |
Ti-toppern er i gang og jeg er klar for noen Porsgrunnstopper i dag, selv om formen ikke er bra.
Kjørte som vanlig mot Oklungen og parkerte på parkeringen til denne toppen. I nydelig sommervær gikk jeg opp på toppen av Fjerdingen og noterte navnet i boken. Måtte også oppom toppen. Tok meg en god rast med matpakke og utsikt i solen. Best som jeg satt det sa det "svisj" rett ved øret mitt og en fugl, sannsynligvis en falk at ett eller annet slag stupte ned og grep fatt i en småfugl før den var borte like fort som den kom. Wow jeg rakk nesten ikke å registrer hva som skjedde, men wow for en opplevelse! Rovfuglen var ikke så stor, så det kunne ikke være en falk eller musevåk.
Gikk ned igjen til bilen og kjørte ned igjen til parkeringen der stien til Årdalsåsen begynner med å gå under jernbanebroen. Fant en fin parkering i skyggen av en lastebil, som jeg visste ikke skulle flyttes på før på mandag. På vei oppover mot toppen så jeg flaggspetten, som hakket i et gammelt tre og det var en symfoni av småfugler der svarttrosten hadde førstestemme, som underholdt meg der jeg ruslet blant hvitveis og blåveis. Våren en fantastisk her. Tok meg en god rast i solen her oppe også. På vei ned igjen sparket jeg til en hoggorm, som lå og solte seg. Uff, jeg skvatt og en mann som kom oppover på stien fikk seg en god latter.
Ca halvveis nede i lien, tok jeg stien til høyre merket Valleråsen og gikk opp på denne toppen også. Skrev meg i boken og gikk litt tilbake for å ta en fin pause med utsikt. Her oppe så jeg årets første blå sommerfugl. På vei ned fløy en nøtteskrike over stien og fuglene hadde fortsatt konsert. Flott dag i skogen!
Benutzerkommentare