Archive - Date
Archive - Activity
- Bike trip (9)
-
Other winter trip (88)
- Snowshoe trip (88)
-
Ski trip (45)
- Backcountry skiing (21)
- Cross-country skiing (9)
- Randonnée/Telemark (15)
- Trip by foot (1425)
Peakbook-Friends
Vestre Vora
- Date:
- 04.01.2023
- Duration:
- 2:00h
- Distance:
- 14.0km
Ny blåsbortdag på Oppdal, og det var greiest å unngå de store høyder. Startet fra Fagerhaug og småløp Løkkjvegen, Gamle Kongeveg og videre bomveien mot Grytdalen til ca. 850 moh. Det var såpass lite snø i terrenget, og vindpreget sådan, at det var bare å gå hvor som helst. Straks jeg var over tregrensa og det var kun et steinkast igjen til toppunktet, dro vinden til så hardt sideveis at jeg måtte stoppe flere ganger og krøke meg sammen for ikke å blåse avgårde. Jeg klarte ikke gå mot vinden, og det var derfor bra at jeg kom opp så jeg kunne gå i direkte linje mot varden. Det kom noen små opphold, men det var et slit den korte biten. Fortet meg ned igjen i skogen. Ellers en fin tur, og lite folk å se. Det er en av fordelene med å jobbe turnus.
Svarthaugen
- Date:
- 03.01.2023
- Distance:
- 5.5km
Nydelig måneskinn etter jobb i dag også, så jeg tok en ny tur på Svarthaugen, men med kort anmarsj fra Snøve.
Svarthaugen
- Date:
- 02.01.2023
- Distance:
- 9.2km
En fabelaktig kald og fin dag i Oppdal, og selv om det egentlig var litt i kaldeste laget med -18, valgte jeg å løpe fra Vollan skole via Snøve til Svarthaugen etter dagvakt. Heldigvis var det varmere i høyden, og jeg holdt dermed koken. Nydelig måneskinn gjorde at jeg ikke fikk bruk for hodelykta, og fjellene lå badet i månelyset.
Morka - Skårråvangen
- Date:
- 01.01.2023
- Duration:
- 3:00h
- Distance:
- 12.0km
Litt for sent oppdaget jeg at jeg hadde glemt hodelykta, og jeg valgte derfor å snu på siste setra før dagens mål, uten skam siden jeg var i ukjent terreng, og det var mer snø enn forventet. Men finfin vassetur i Oppdals natur.
Svarthaugen
- Date:
- 31.12.2022
- Distance:
- 12.4km
Det ble væromslag under årets siste tur. Natta var preget av kraftig vind opptil 30 m/s, og det var ikke lett å sove siden det var mye lyd. +5 og oppholdsvær da jeg startet fra Dovrevegen ved Mjøa, men før jeg nådde toppen, tetnet det helt til og begynte å snø store kjerringer. Tilbake i bilen var det sunket til +2 grader, og vinden hadde løyet betydelig.
Svarthaugen
- Date:
- 30.12.2022
- Distance:
- 9.2km
Gåløpetur fra Vollan skole via Snøve og stien videre opp fra parkeringsplassen. Mye folk som går her, så fint tiltråkket sti helt til snaufjellet der det var blåst igjen eller snaut. Kraftig vind i dag og +2 grader.
Våttåsen
- Date:
- 27.12.2022
- Distance:
- 7.0km
Etter et ærend på nordsiden av byen tok jeg en avstikker til Brekkåsen på returen og småløp på Våttåsen. Vind og snøbyger på formiddagen, og en forsmak på noe kraftigere utover ettermiddagen.
Kvernberget
- Date:
- 26.12.2022
- Distance:
- 9.0km
Løpetur fra Buvik kirke en runde om Øyberget og tur-retur Kvernberget fra opptråkket sti.
Våttåsen
- Date:
- 25.12.2022
- Distance:
- 7.0km
Julaften endte med 13 timers jobbing og 20 min pause der jeg rakk spise en halv medisterkake og litt rødkål under julemiddagen før jeg måtte trå til annet steds. Etter noen timer på øyet var det på´n igjen 1. juledag. Men i dag hadde jeg væromslag uten nedbør å se fram til, og det gikk fra -16 til +1 i løpet av dagvakta. Skikkelig heftig vind også, men merket ikke så mye til den gjennom skogen til Våttåsen. Desto mer kraftig på åpne plasser, og brøytebilen kjørte nokså forgjeves over jordene att og fram. Det drev igjen på et blunk. Ellers fin tur i tussmørket der jeg klarte meg uten lykt mye av turen pga. lysforurensing.
Våttåsen
- Date:
- 24.12.2022
- Distance:
- 7.0km
Løpetur i snø og vind julaftens morgen før jeg tok på meg julehabitten og var klar for 12,5 timers langvakt. God jul �

