Arkiv - dato
Arkiv - aktivitet
-
Annen tur (5)
- Ekspedisjon (5)
-
Annen vintertur (5)
- Trugetur (5)
- Fottur (257)
-
Klatring (47)
- Alpin klatring (38)
- Sportsklatring (1)
- Via ferrata (4)
-
Skitur (230)
- Fjellskitur (43)
- Langrennstur (22)
- Randonnée/Telemark (164)
-
Sykkeltur (119)
- Gatesykling (1)
- Terrengsykling (118)
Arkiv - Etter geografi
Steinbunøse
- Dato:
- 30.12.2017
- Turtype:
- Randonnée/Telemark
- Turlengde:
- 1:30t
- Distanse:
- 4,7km
Med Marie. Starta dagen med skogskjøring under Hauganøse, deretter kafèbesøk i Hemsedal (begynner å bli tradisjon). Spotta en fin fjellside fra sistnevnte topp og lette den frem på kartet mens vi drakk kaffe. Dermed endte vi på Steinbunøse. Viste seg å være en populær topp så vi slapp å tråkke spor (har ennå til gode å gjøre det i Hemsedal). Snøen var eksemplarisk - myk og kald og, endelig, fri for stein! Nydelig nedkjøring rett før det blei mørkt.
Topptur Skogshorn
- Dato:
- 29.12.2017
- Turtype:
- Randonnée/Telemark
- Turlengde:
- 3:01t
- Distanse:
- 8,4km
Med Marie. Julebesøket har dratt hjem, og vi benytter romjulsdagene til å komme oss litt ut. Kjørte av gårde mot Hemsedal, med en eller annen topp som mål for dagen. Tåka hang lav i dalen når vi nærmet oss Ulsåk, og jeg regna med at vi måtte satse på skogskjøring i lavlandet med såpass elendig sikt. Heldigvis brøt skyene opp minutter senere, og vi svingte av mot Skogshorn. Folksomt på parkeringsplassen og i spora på vei oppover. Nydelig snø etter flere etterlengtede snøfall den siste uka.
Vi holdt et jevnt og fint tempo og gikk forbi gjengen som lå foran oss i starten. Fant fram sitteunderlagene og thermosen med varm saft på toppen - forøvrig det eneste stedet på fjellet det blåste. Herlig!
Gleda oss stort til nedkjøringa, selv om det lå en del dårlig skjulte steiner >>>
Topptur til Leinenosi i Hemsedal
- Dato:
- 10.12.2017
- Turtype:
- Randonnée/Telemark
- Turlengde:
- 3:42t
- Distanse:
- 9,7km
Etter at snue, jobb og andre forferdeligheter har satt kjepper i hjula de siste helgene hadde vi endelig tid til å dra til fjells. Vi vurderte vestlandet, men pga. familiebesøk endte vi heller med dagsturer til Hemsedal både lørdag og søndag.
Lørdag blåste det kraftig nordvest, dermed blei det skogskjøring i skogen. Men søndag var himmelen blå og gradestokken viste femten minus i Hemsedal.
Siden vi er ny i området kunne vi velge og vrake fra toppturboka for Hemsedal. Vi har jo knapt gått noen av toppene før. Plukka oss ut Leinenosi, og la i vei fra Hulbak. Ikke allverdens snømengde ennå dessverre og en mildværsperiode har skapt et lite skarelag øverst.
Først gjennom skog, forbi en støl og ennå litt mer skog før det åpnet seg et stort område. Til slutt gikk turen opp en flanke >>>
Kraftgata under Hydnefossen
- Dato:
- 09.12.2017
- Turtype:
- Randonnée/Telemark
- Turlengde:
- 2:13t
- Distanse:
- 4,7km
Heftig vind i høyden, så tok sikte på noe lavt for sesongens første rando-tur. Fin og åpen kraftgate, men foreløpig i minste laget med snø (og forsåvidt ganske dårlig snø). Gikk fra dalbunnen og opp til parkeringsplassen i toppen av kraftgata. Kommer tilbake seinere og tar turen helt opp på toppen som ligger ovenfor.
Åkrefjell via Drifteslepa
- Dato:
- 11.11.2017
- Turtype:
- Fjelltur
- Distanse:
- 11,4km
På tur med Marie, Julie og Morten. Sto hjemme på trappa og vurderte frem og tilbake på om vi skulle ta med ski eller ikke. Når Morten plutselig oppdaga at han ikke hadde tatt med seg ski til Nes allikevel blei valget tatt for oss. Fin skogstur gjennom Drifteslepa.
Traff skiløpere og jerv (!) litt før selve oppstigninga til Åkrefjell.
Nøt utsikten med kakao i kald vind. Så bar det hjem for å mekke pizza og spille kort. Flott lørdag med andre ord.
Bringenatten via Dypedokklinken
- Dato:
- 05.11.2017
- Turtype:
- Fjelltur
- Turlengde:
- 1:51t
- Distanse:
- 5,8km
På tur med Marie. Første dag med snøvær og vi måtte ut å lufte oss etter alt for mye god mat i helga (driblant lammelår med fløtegratinerte poteter). Ville forsøke å finne den mye omtalte stien mellom Dypedokk og Vadbruveien.
Starta hjemmefra, gikk skogsveien forbi Dypedokknatten (tillater meg å registrere den selv om jeg ikke fikk lov av Marie å springe de hundre meterne inn i skogen og bort til selve "toppen", som i og for seg ikke er noe som helst å se). Litt mer snø her oppe i høyden.
Gikk deretter over på "Påskestien" (som jeg syklet med Gry og Oda to dager tidligere på nydelig bart føre) og fulgte denne ned til Vadbruveien. Deretter en kjapp tur bortom Bringenatten og utsiktspunktet.
Så gjensto det å finne snarveien fra Vadbruveien opp til Dypedokk. >>>
Stisykling Klevarudnatten + Enduroløypa
- Dato:
- 22.10.2017
- Turtype:
- Terrengsykling
- Distanse:
- 13,1km
Tur med Nikolai. Nok et forsøk på å inspirere gutten til å kjøpe seg stisykkel. Han stilte sporty opp med joggesko på klikkpedaler (!), og kjørte som en villmann på tross av det betydelige handicappet det medførte.
Sykla opp fra Protan, tok en oppvarmingsrunde gjennom TryteTrøkket. Deretter skubbing opp til Klevarudnatten. Fulgte samme vei ned til Utsikten, derfra via Enduroløypa. Begynte å bli i mørkeste laget de siste hundre høydemeterne. Vinteren kommer!
Langtur over Ranastøngji til Kljåen
- Dato:
- 14.10.2017
- Turtype:
- Fjelltur
- Turlengde:
- 28:24t
- Distanse:
- 37,9km
En allsidig rundttur med Nicolai og Øyvind som kom på besøk fra Oslo til høyfjellet. Herlig start fredag kveld med telting, pølser på bålet og et komplekst utvalg øl fra vinmonopolet på Gol. Bra oppladning til turdag.
Starta kl. 08 sharp (hvertfall nesten) fra teltcampen ved Vavatn. Slak stigning oppover, godt merka sti mot Ranastøngji. Fylte opp vannflaskene ved siste anledning før elva var frossen og snødekt. I den forbindelse gikk det litt for i svingene for Øyvind, og han klarte å lage hull på den eneste ølboksen vi hadde med oss. Forsøkte forgjeves å lappe den med sporttape. Lot den ligge igjen på en stein til glede for kommende forbipasserende som lar seg friste.
Vinden og snøen tiltok jo høyere vi kom. På topplatået blåste det så fælt at det tidvis var vanskelig >>>
Nystølvarden på Golsfjellet
- Dato:
- 10.10.2017
- Turtype:
- Fjelltur
- Distanse:
- 7,1km
Passerte Gol etter en jobb lenge opp dalen og benyttet mulighetene til en kjapp tur på Golsfjellet. Gols høyeste topp blei litt tilfeldig dagens mål. Småjogget innover til Nystølen, deretter måtte tempoet med til rask gange opp til varden. Fikk årets første snøfnugg i fjeset på toppen, og på vei ned blei stien etterhvert helt hvit. Får håpe jeg kommer meg trygt hjem på sommerdekk.
Klevarudnatten med sykkel
- Dato:
- 09.10.2017
- Turtype:
- Terrengsykling
- Turlengde:
- 1:42t
- Distanse:
- 9,2km
På tur aleine. Parkerte halvveis oppi Vassfarvegen. Tråkking opp til Utsikten, skubbing derfra. Fulgte samme vei ned igjen fra Klevarudnatten, og det gav meeegafet stisykling hele veien fra toppen. Sklei på et sva lengre nede og fikk angre på at jeg glemte knebeskytterne hjemme.