Archive - Date

Archive - Geography

Collected lists

Hesteberget i Geilo

Date:
06.01.2024
Characteristic:
Randonnée/Telemark
Distance:
5.1km

Jeg og Marie hadde et ærende på Geilo denne dagen og tok med oss skia. Det var sprengkulde og 29 minusgrader når vi kjørte oppover dalen, men strålende vær. Vi hadde barnevakt og begrenset med tid, men jeg hadde fått tips om Hesteberget som en kjapp og sentrumsnær topptur, og etter å ha rota litt fant vi en høvelig plass å parkere. Vi fulgte veien oppover, og der den endte var det en åpning videre oppover i skogen som kanskje er ryddet for skikjøring? Her var det mange delvis nedsnødde skispor, så vi var tydeligvis på rett plass. Slakt videre oppover på høyfjellet. Vi tråkket egne spor hele veien og så ikke et menneske på turen. Temperaturen ble stadig bedre jo høyere vi kom, og når vi ankom toppvarden var det skikkelig behagelig og ikke et vindpust. Herfra var det fin >>>

Map    

Fotosafari på Syningen

Date:
05.01.2024
Characteristic:
Backcountry skiing
Duration:
1:54h
Distance:
3.4km

Labbet på fjellski oppover mot Syningen med speilreflekskameraet rundt halsen, med håp om noen brukbare bilder. Nede i dalen viste gradestokken 27 minusgrader denne dagen. Det var friskt også i høyden, men på langt nær så kaldt. Svirret rundt i et par timer i påvente av det perfekte lyset, og knipset det jeg var god for når sola nærmet seg horisonten.

Map    

Sjåfunatten på fjellski

Date:
04.12.2023
Characteristic:
Backcountry skiing
Duration:
1:40h
Distance:
3.9km

Strålende vær, mandag og fri fra jobb. Kjekk liten fjellskitur med Per Anders til Sjåfunatten. Temperaturen viste nesten 20 minusgrader i Nesbyen, men i høyden var det ikke så kaldt. Og helt vindstille.

Map    

Moa til Ålesund sentrum

Date:
03.11.2023
Characteristic:
Jogging
Duration:
1:38h
Distance:
13.0km

Joggetur aleine, hvor jeg i størst mulig grad fulgte stier. En fin fin tur! Tok bussen tilbake.

Map    

Høgkubben fra Eikenosen rundtur

Date:
01.11.2023
Characteristic:
Hillwalk
Duration:
2:21h
Distance:
6.4km

Map    

Middagshornet

Date:
31.10.2023
Characteristic:
Hillwalk
Distance:
7.5km

Flott tur i strålende og kaldt høstvær. Nær toppen måtte vi passere et litt utsatt snøfelt hvor det var uaktuelt å skli. Vi hadde verken stegjern eller isøks med, kun noen enkle kjettingbrodder på beina. Kom oss forsiktig forbi her. Etter dette partiet så vi at de siste 15 meterne opp til varden også var snødekt og for bratte uten tilstrekkelig utstyr, så da ble det stopp her. Uansett, fin tur og fin dag! Det var forøvrig lignende forhold, om enn noe mer snø, også sist gang jeg besøkte denne toppen for 11 år siden, se Stegjernstur til Middagshornet !

Map    

Bringenatten rundtur

Date:
24.10.2023
Characteristic:
Hillwalk
Distance:
6.9km

Rask fottur hjemmefra, over Bringenatten og tilbake. Fine og kalde høstforhold.

Map    

Holmevatn og Grønhovdhøgde

Date:
04.10.2023
Characteristic:
Hillwalk
Duration:
3:27h
Distance:
8.5km

På tur med damene på jobb. Solveig inviterte til fjelltur med påfølgende Afternoon tea på Ranten hotell. Strålende suksess!

Map    

Bringenatten med jentene

Date:
30.09.2023
Characteristic:
Hillwalk
Distance:
7.4km

Bæreseletur med Helene og Marie for å se på motbakkeløpet Bringenatten opp.

Map    

Sjåfunatten med jentene

Date:
22.09.2023
Characteristic:
Hillwalk
Duration:
1:48h
Distance:
4.5km

Formiddagstur med Helene, Marie og Marte i fint høstvær. Påskuddet for tur var en planlagt Barnas Turlag-tur i høstferien og ruta måtte inspiseres. Jeg ble med for å knipse bilder.

Map