Archive - Date

Collected lists

Kolsåstoppen med klatring i Øvre Sydstup

Date:
18.06.2017

Med Kai og Nicolai. Klatret et par fine kileruter, deriblant den mye omtalte "Hollywood".

Map    

Blåfjell i Nes

Date:
11.06.2017
Characteristic:
Hillwalk
Duration:
1:44h
Distance:
7.2km

Med Marie, Nille og Victor.

Map    

Drifteslepa til Åkrefjell

Date:
28.05.2017
Characteristic:
Hillwalk
Duration:
3:07h
Distance:
12.0km

Med Marie. Fulgte den gamle Drifteslepa oppover. Veldig godt merka, slak og fin sti. Flott utsikt fra Åkrefjell. Gikk på hyttesafari gjennom Bostjernlia ned igjen. Fin kveldstur.

Map    

Kveldstur til Vardefjell

Date:
27.05.2017
Characteristic:
Hillwalk
Duration:
2:37h
Distance:
9.5km

Fin ettermiddagstur med Marie. Gradestokken viste bortimot 30 grader store deler av dagen (det er fortsatt mai), så vi begynte å gå først i sjutiden. Vind på toppen så det blei nesten litt småkjølig. Flotters utsikt fra toppen som forventet.

Map    

Til sykkel og fots til Sandanhøgde

Date:
23.05.2017
Characteristic:
Bike trip - off-road
Duration:
2:23h
Distance:
18.5km

Sykla innover Skirvedalen og satte fra meg sykkelen der grusveien sluttet. Gikk da inn i terrenget med kompasskurs mot Sandanhøgde. Ingen utpreget topp, snarere en skogkledd forhøying i terrenget, så måtte frem med gps-en for å være sikker på jeg var på toppen. Heller ikke noe særlig imponerende utsikt pga all skogen. På vei tilbake kom jeg over en utydelig sti ved Jakobstjern som jeg fulgte tilbake. Kom da ned til Gammalvollen litt høyere oppe og kunne følge en skogsvei nedover til sykkelen.

Map    

Geitnausa

Date:
19.05.2017
Characteristic:
Jogging
Duration:
1:35h
Distance:
9.8km

Flott formiddagstur på tørre stier. Om Bjønnalågen på vei tilbake.

Map    

Elghøgde og flystyrten i Syningen

Date:
14.05.2017
Characteristic:
Hillwalk
Duration:
2:36h
Distance:
7.1km

Ettermiddagstur med Marie. Gikk fra parkeringsplassen på Saupeset. Fin og superenkel tur, men enkelte snøpartier gjorde det allikevel litt slitsomt og tidvis mektig irriterende når vi gikk gjennom til kneet i våt snø. Visste ikke hva vi kunne forvente, men utsikten fra Elghøgde overrasket stort. Fantastisk panorama - god sikt i alle retninger. Herlig å nyte en kopp kaffe i vindstille vær på toppen. Gikk innom flystyrten fra 1944 på vei tilbake. Interessant å lese historien på infotavla som er satt opp.

Map    

Rudsåsen rundt med topp-plukking

Date:
09.05.2017
Characteristic:
Hillwalk
Duration:
2:32h
Distance:
14.6km

Map    

Rasletinden

Date:
07.05.2017
Characteristic:
Randonnée/Telemark
Duration:
4:47h
Distance:
13.6km

Dagen etter den flotte turen til Tjønnholstinden via Høgdebrotet . "Nabofjellet" Rasletinden lå lagelig til. Siden vi teltet ved veien kom vi tidligere i gang enn dagen før. Forlot bilen ca. kl ni. La ruten opp nord for Øystre, og var innom denne før vi gikk mot toppen. Som i går, masse folk på fjellet og livlig på toppen. På tross av strålende sol blåste det kaldt. Fant oss en stille krok på toppen og nøt livet ei stund før vi la turen ned om den lille breen mellom toppene. Denne var overraskende bratt, og med et solid skarelag som ikke hadde tint opp ennå måtte vi ta det piano nedover denne kneika. Med god snø eller slush er nok nedkjøringa fra Rasletinden en innertier.

Map    

Tjønnholstinden via Høgdebrotet

Date:
06.05.2017
Characteristic:
Randonnée/Telemark
Duration:
6:59h
Distance:
20.5km

Helg, strålende meldinger og tidlig mai. På tur med Marie og teltet. Startet som mange andre denne lørdagen opp mot Høgdebrotet. Folksomt på toppen, vindstille og sommerstemning. Også som mange andre valgte vi å fortsette bortover hesteskoen mot Steinflytinden/Tjønnholstinden. Hardt i den siste bakken opp til Steinflytinden. Der valgte vi å hive skia på sekken og gå opp, selv om flere før oss hadde gått opp med ski. Skarejern hadde kommet til sin rett her. Fra Steinflytinden bort til Tjønnholstinden er den en luftig spasertur langs smale hyller. Det var tråkket gode spor i snøen som i tillegg var blitt bløt iløpet av dagen, så stegjern og øks ble liggende igjen på Steinflytinden. Jeg hadde gledet meg til denne og tok denne aleine mens Marie ventet tålmodig på Steinflytinden.

Map