Arkiv - dato

Arkiv - aktivitet

Lister jeg samler etter

Øygarden: Golten i tidligere Sund kommune

Dato:
12.02.2020
Turtype:
Fottur
Distanse:
2,4km

Etter at jeg hadde vært på Sjonakletten fikk jeg lyst til å ta en tur ut på Golten som ikke ligger så langt unna. Det er en plass som jeg har vært mye om sommeren på fisketur men ikke i ruskevær om vinteren. Tok samme tur ruten ut på Goltaberget som min tur rapport 31.05.2018, men jeg sløyfet turen ned på Naleskaget der jeg pleide å fiske fra. Ikke forsvarlig å gå ned der i dag, og umulig å prøve fiskelykken.

Kart    

Øygarden: Sjonakletten i Sund

Dato:
12.02.2020
Turtype:
Fottur
Distanse:
2,2km

Parkerte på skoleplassen til Pollen skule som nå er nedlagt. Gikk litt tilbake forbi skolen der det er en åpning mellom et gjerde og en mur der stien begynner. Den følger grensen mellom eldre bolighus og nytt byggefelt. Lengre inne fin sti som er ryddet gjennom høy brakeskog. Kom inn til et stikryss som er merket Nipasåta og Purkeneset. Jeg tok stien som fører til Purkeneset men tok av etter kort tid på mindre brukt sti som gikk opp til toppen på Sjonakletten. Her er det bra utsikt uten skog. Jeg fulgte sti videre nordvestover til et lite skar der stien gikk ned. Der kom jeg inn på stien som var merket til Nipasåta. Fulgte stien tilbake til turstart.

Kart    

Bergen: Grøntua ved Olsvik

Dato:
04.02.2020
Turtype:
Fottur
Distanse:
1,6km

En runde rundt i skogen på Grøntua. Fulgte div. stier uten mål, bare for å få turen til å bli litt lengre.

Kart    

Bjørnafjorden: Teigahaugen i Fusa

Dato:
28.01.2020
Turtype:
Fottur
Distanse:
1,1km

Teigahaugen er en liten skogskolle som ligger like ved bilveien. Har lagt inne lenge uten noen registrerte turer. Jeg parkerte ved hovedveien og gikk ned til et mindre hus som viste seg å være et ombygd eldre skolehus som nå er bolig. Hadde en lengre hyggelig samtale med beboerne, de hadde ikke vært oppe på den kollen, tilhørte hjorten og flåtten.

Kart    

Bergen: Varden på Varden

Dato:
23.01.2020
Turtype:
Fottur
Distanse:
1,0km

Kart    

Bergen: Nepegjerdhaugen

Dato:
23.01.2020
Turtype:
Fottur
Distanse:
0,9km

Kart    

Bergen: Hellen festning

Dato:
28.11.2019
Turtype:
Fottur
Distanse:
3,2km

Fra Lønborg til Øyjorden Var også frempå knausen Skaten der det er en støpt platting med mur rundt, observasjonspost? Søkte litt på navnet, fikk treff på kulturminne, og i boken "Amalie: silkestrilen sin datter" https://www.nb.no/items/7eedf2ddb964b7df1e20fa1ce52df259?page=61&searchText=skaten

Kart    

Meland: Fureberget

Dato:
21.11.2019
Turtype:
Fottur
Distanse:
0,5km

Kart    

Lindås: Hjelmåsen

Dato:
21.11.2019
Turtype:
Fottur
Distanse:
1,5km

Fikk med meg denne lille toppen på vei hjem fra turen til Rundesteinen. En "ny" topp uten PB bestigning. Kan kjøre nesten helt til toppen men jeg valgte å parkere nede i krysset som fører opp til Hjelmåsen. Måtte over et gjerde på toppen som var det eneste hinderet på denne turen. Grei utsikt for å være en så lav topp.

Kart    

Bergen: Hellefjellet og Furekammen

Dato:
22.10.2019
Turtype:
Fottur
Distanse:
3,9km

En regnværsdag

Kart