Archive - Date
Archive - Activity
-
Bike trip (28)
- Bike trip - mixed (10)
- Bike trip - road (1)
-
Other trip (2)
- Expedition (1)
-
Other winter trip (1)
- Snowshoe trip (1)
-
Ski trip (46)
- Backcountry skiing (45)
-
Trip by foot (1257)
- Alpine trip (1)
- Glacier travel (1)
- Hike (316)
- Hillwalk (928)
- Walk (6)
Peakbook-Friends
Favourite trips
Favourite peaks
Bjørnefjorden: Dagsturhytta Borgabuo
- Date:
- 22.06.2022
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 6.7km
Tur til Dagsturhytten Borgabuo som ligger på Borgafjellet i Os.
Parkerte på Tøsdalen Parkering og gikk grusveien sydover på østsiden av Oselven til jeg kom til Knutabruo. Der er det skiltet sti til Borgafjellet. Stien er ikke avmerket på kart, den er ganske bratt og går rett oppover Allia. Stien var i dag våt som resulterte i at den var ganske sleip med en blanding av jord og stein. Oppe mot flaten dreide stien nordover men jeg fant en mindre nylaget sti som gikk rett opp til dagsturhytten. Flott anlegg rundt hytten med stor treplating. Litt overrasket over at hytten var plassert mot nordvest med utsikt mot Ulven og Tyssedalsfjellene. Rett bak hytten ligger topp ryggen og hadde hytten lagt der med utsikt mot syd og Bjørnafjorden hadde utsikten vert mye bedre. Kanskje hytten ble plassert >>>
Bergen: Ørneberget
- Date:
- 21.06.2022
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 3.5km
Tur fra Eidsvåg til Øyjorden med avstikker opp på Ørneberget og litt skattejakt ved Hellegrind.
Ved Hellegrind har vi 2 gamle objekter.
Den ene er en stor stein som skal være grensestein mellom Sandviken og Eidsvåg. Grensen ble oppgått den 12. okt. 1565 etter krav fra Erik Rorenkrantz som da var eier over eiendommene Sandviken og Bø Ødegård. Problemet hans var at det ikke var registrert grense mot nabogårdene Eidsvåg og Øvre Eide. Har lest at toppen av stenen er grensepunktet men finner ikke den infoen igjen.
Den andre er muligens rester etter en bygning tilhørende observasjonsposten på Ørneberget reist i samme periode som Hellen festning, rundt 1900 tallet. På toppen av Ørneberget ble der reist en signalmast og 3 bygninger. Et skur sto øverst i Øyjorden, et mannskaps hus på >>>
Masfjorden: Litlefjellet
- Date:
- 20.06.2022
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 3.6km
Enkel tur opp til Litlefjellet, halve turen på fin skogsvei, andre halvdel på merket sti. Litt svak merking og sti siste del mot toppen. Fin utsikt. Returnerte samme vei. Hadde et tett møte med reven som var på vei opp skogsveien da jeg var på vei ned, vi ble stående å se på hverandre i noen sekunder før den for inn i skogen.
Masfjorden: Ådneburen
- Date:
- 20.06.2022
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 7.1km
Turen startet i Meisdalen, bomvei kr. 30.- . Flott stølsvei opp til skaret. Merket sti videre opp lien mot Ådneburen. Oppe på ryggen vardet til toppen. Lett å finne frem uten bruk av kart. Flott utsikt alle veier fra toppen. Ser at PB toppen er flyttet fra varden til en knaus 100m. mot øst. Kart sier at
denne knausen er 1m. høyere. Mitt øyemål sa det motsatte. Er kartet rett?
Bergen: tur til Jomfruhaugen i Åstveit
- Date:
- 19.06.2022
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 2.0km
https://www.bt.no/btmagasinet/i/3Lpx0/her-er-bergensernes-ukjente-arv |Jomfruhaugen]
Kvam: stølstur til Klepp
- Date:
- 15.06.2022
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 3.1km
Osterøy: Verafjellet, Osterøylisten komplett
- Date:
- 08.06.2022
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 3.7km
Bestilte båtskyss fra Vikanes til Langeneset med MS Ospenes v. Tore Heimvik for å besøke min siste topp på Osterøylisten.
Kort tur, men til dels krevende i kupert terreng uten sti gjennom mye stor halvtørr brake, i tillegg passering av flere småkløfter. Var først borte på nordvest toppen som har den største varden og den beste utsikten. Hovedtoppen har også god utsikt men ikke den fine fjordutsikten.
Tiden gikk på vei opp så vi måtte starte returen ganske raskt for å komme oss ned igjen til avtalt tid. Det ble kun tid til et par skivebiter før båten kom. Vi fikk en ekstra tur med båten da den skulle hente noen i Heimvika også.
Takk til Karoline og Martin for deres turfølge.
Osterøy: Bruviknipa og Ørnatuva
- Date:
- 01.06.2022
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 9.6km
Runde rundt Brøkbotnen fra Bruvikdalen. Etter å ha vært på Bruviknipa ble det en tur opp på Ørnatuva som nylig er lagt inn som et turmål. På toppen er det flere småknauser med tilnærmet samme høyde. Litt nordvest for toppen er det en større varde. Her er det fin utsikt ned mot Revheimssætra med Sildatjørna og Storevatnet og ned mot Skaftådalen. I stedet for å ta den vanlige stien om Borgasætra fulgte jeg kanten på vestsiden av Brøkbotnen og ned gjennom en Bjørkeli til jeg kom inn på hovedstien. Dette partiet er for det meste uten sti, men svake tråkk enkelte steder.
Osterøy: gårdsruinene i Blødal
- Date:
- 31.05.2022
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 2.3km
Tur for å se om jeg fant gårds ruinene etter den veiløse gården Blødal også kalt Kammen som ble fraflyttet ca. 1898. Gården lå mellom Austevannet og Midtvatnet sydvest for Heggebotten på Osterøy.
Turstart ved sydsiden av Midtvatnet, gikk over broen ved elveutløpet. Bra sti i starten men gikk ganske raskt over til svakt tråkk. Der tunet skulle ligge var det tett skog, men inne i en lysning lå grunnmurs restene etter våningshuset, løen og floren. Innmarken rundt hustuftene er plantet med gran så ruinen etter husene var ikke lett å få øye på.
Link til Vaksdal historielag. Gards og ættesoge for Blødal