Archiv - Nach Datum

Archiv - Nach Aktivität

Gesammelte Listen

Bergen: tur opp Seterdalen med besøk fjøs fra 1536

Datum:
19.03.2026
Tourcharakter:
Bergtour
Entfernung:
5,5km

Parkerte ved nedkjøringen til gårdene i Ramsdalen ovenfor Unneland. Turmålet var et vognhus fra 1536 som ligger ved Myra innerst i Setersdalen. Info har jeg hentet fra Kulturminnesøk med opplysninger fra Helge Titland og Kåre Unneland. Gamle vognhuset - Seterdalen Det går vei inn til Myra som nå er oppdyrket til innmark. Rett NØ for Myra ligger steinmurene etter utefjøset og rett ved sto det et vognhus som tilhørte gårdene i Bjørndalen. Der plasserte de hestevognen og dro vidare på hesteryggen opp Skarabrekka og gjennom Skaret. Dette var før det kom vei opp til Bjørndalen. Jeg fortsatte gamle veien opp Skarabrekko og gjennom Skaret som ikke bare var gamle ferdselsveien til Bjørndalen men også for de som skulle videre over Gullfjellet og ned til gården Øijord ved Gullbotn og videre mot Voss eller Samnanger.

Karte    

Bergen: Krossen

Datum:
15.03.2026
Tourcharakter:
Bergtour
Entfernung:
4,6km

Tur til Krossen fra Indre Sædalen. Krossen er en liten haug som ligger rett nordvest for Nordre Gløvrevatnet. Nesten hele turen gikk på grusvei, ryddet sti over Krossen som for det meste er skogkledd.

Karte    

Bergen: Tur i Munkebotnen

Datum:
13.03.2026
Tourcharakter:
Wanderung
Entfernung:
6,4km

Tur gjennom Munkebotn.

Karte    

Bergen: St.Hanshaugen

Datum:
08.03.2026
Tourcharakter:
Wanderung
Entfernung:
0,5km

Kort tur opp på St. Hanshaugen en liten skog kolle i Fyllingsdalen. Toppen ligger inne i listen alle topper i Bergen.

Karte    

Bergen: Botnahaugen

Datum:
08.03.2026
Tourcharakter:
Wanderung
Entfernung:
0,6km

Kort tur opp på Botnahaugen 23 en liten kolle som ligger ved Gjeddevattnet. Toppen ligger inne i listen alle topper i Bergen.

Karte    

Bergen: Kakebu og Hamrefjellet fra Hatlestad terrasse

Datum:
08.03.2026
Tourcharakter:
Bergtour
Entfernung:
2,5km

Turstart fra boligfeltet i Hatlestad terrasse der det er skiltet og tilrettelagt tur trasse med trapper og steinsatt sti opp gjennom tett granskog. Kom raskt opp til Kakebu en hytte og en kanon. Sjekket kanonen som viste seg å være laget av polyester med tre stativ. Stedet er registrert som kulturminne - løpegrav. Videre på sti oppover til toppen på Hamrefjellet. Returnerte via militærveien og sti over Revasteinen (rev på stein) og Revasteinen 270 (topp)

Karte    

Bergen: Bella's plass

Datum:
04.03.2026
Tourcharakter:
Bergtour
Entfernung:
5,1km

Tur fra Hetlebakka til Bella's plass og videre opp til Birkelandsnipa. Derfra sydover ryggen over Birkelandsnipa SØ og videre sydover ryggen over Berget 215 og ned til en forfallen hytte som ligger ved bilveien. En fin skogstur på fine stier bortsett fra strekket fra Birkelansnipa til Birklelandsnipa SØ der det var myrete og bløtt. Berget 215 er en liten kandidat til listen "Alle topper i Bergen" men jeg valgte ikke å legge den inn.

Karte    

Bergen: Rognåsen

Datum:
28.02.2026
Tourcharakter:
Bergtour
Entfernung:
2,2km

Liten runde over Rognåsen i finværet.

Karte    

Bergen: byvandring med besøk middelalderkirker

Datum:
27.02.2026
Tourcharakter:
Wanderung
Entfernung:
2,5km

Tur til sentrum der jeg besøkte byens 3 middelalderkirker, Mariakirken, Korskirken og Domkirken. Sjekket på forhånd når åpningstider var og fredager midt på dager hadde de åpent i alle 3 kirkene. Her var det inngangspenger kr. 100,- Flere turister ved inngangsdøren men de snudde da de så at det kostet kr. 100,- Jeg betalte og hadde hele kirken for meg selv. Flott kirke, tror at jeg må tilbake til 1960 tallet sist jeg var der med skoleklassen. Videre til Korskirken. Her var gratis inngang med mange besøkende av alle typer mennesker. Kaffebord med kaffe og kaker, opprigging og prøving til musikk underholdning. Flere småbord fylt opp med besøkende. Her så det ut som folk koste seg. Trolig mitt første besøk inne i denne kirken. Neste kirke Domkirken. Her var det også gratis inngang >>>

Karte    

Bergen: tur i Ytre Sandviken

Datum:
24.02.2026
Tourcharakter:
Wanderung
Entfernung:
7,7km

Tur i Ytre Sandviken

Karte