Archiv - Nach Datum
Archiv - Nach Aktivität
-
Andere Tour (3)
- Expedition (1)
- Fischen (1)
-
Andere Wintertour (1)
- Schneeschuhtour (1)
-
Fahrradtour (28)
- Fahrradtour Straße (1)
- Fahrradtour gemischt (10)
-
Fußtour (1275)
- Bergtour (937)
- Glacier travel (1)
- Hochtour (1)
- Spaziergang (6)
- Wanderung (324)
-
Skitour (46)
- Tourenskilauf (45)
Peakbookfreunde
Lieblingstouren
Lieblingsgipfel
Osterøy: Tur i Brøkbotten
- Datum:
- 13.05.2021
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 4,0km
En liten tur oppe i Botnen. Skulle krysse utløpet av Botnavatnet men jeg fikk ikke fruen med på å hoppe over da det var stor vannføring og steinene som brukes lå under vann. Ble derfor en runde rundt vannet og ned hovedstien til Raunekleiva.
Bergen: Lauvåsen
- Datum:
- 11.05.2021
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 2,0km
Kjørte opp Vinddalsveien og parkerte på toppen. Ville ta en liten luftetur for å få knær og rygg på plass igjen etter flere lange dager med terrassebygging. Det ble derfor tur på ny haug for meg som ligger vest for Vinddalsveien P-lomme. I Norgeskart er haugen navnløs men på eldre kart har den navnet Lauvaasen. Fant straks sti som jeg fulgte på hele turen. Ganske tett bjørkeskog men på selve ryggen mindre skog men mer brake. Stien var godt ryddet oppe i brakefeltene. Det ble først opp på nordre topp som har en del skog men god utsikt mot nord og Eidsvåg. Derfra sydover og opp på høyeste punktet der jeg la den inn som PB topp med navnet Lauvåsen 197 med pm. 41m. Flott utsikt mot nord med Eidsvåg og Askøy. Fulgte stien videre sydover og kom helt frem på kanten mot syd, >>>
Øygarden: Steinsfjellet
- Datum:
- 08.05.2021
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Entfernung:
- 4,2km
Tur til Steinsfjellet og en liten visitt bort den nye dagsturhytten Larslibua som ligger ved Larslivatnet.
Bergen: Veten og Bjørndalsrindane
- Datum:
- 04.05.2021
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 8,7km
Startet turen fra Mellingen der jeg tok opp postveien og videre til Veten. Derfra ned stien på østsiden til toppen Bjørndalsrindane, en ny topp for meg. På tilbaketuren ble det ned til Sæterstøl og videre ned mot Vikaleitet. Der tok jeg innover Teiglandsvegen forbi gården Teigland og videre på Dalavegen til parkeringsplassen på Mellingen.
Veien på nord-østsiden av Langevatnet var en mindre trafikkert grusvei / gårdsvei. Måtte passere en rekke grinder på veien med sauer på beite. Området var merket med flere skilt med privat vei og beite, så jeg følte at her ønsket bøndene minst mulig trakk.
Bergen: tur i Kanadaskogen
- Datum:
- 02.05.2021
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Tourlänge:
- 0:45h
- Entfernung:
- 2,6km
Bergen: Solbakkefjellet
- Datum:
- 02.05.2021
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 9,9km
Over Solbakkefjellet fra syd mot nord, tilbake på skogsvei. Det ble 6 km. i terreng og 4 km. på skogsvei. Fin sti opp fra syd som er grøftet og steinsatt, ned mot nord er terrenget mer myrete og stien bløtere. Fin rygg med god utsikt alle veier.
Bergen: Mindebakkentoppen
- Datum:
- 28.04.2021
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 4,2km
Bergen: Kråkåsen ved Vallaheiane
- Datum:
- 27.04.2021
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 1,0km
Kort tur opp på Kråkåsen. Bløt trasse opp og litt rotete trasse ned igjen. Det ene alternativet ned var stengt av nede da de holdt på å anlegge en vei der. Det ble derfor gjennom en hage før jeg var nede i bilveien igjen.
Toppen kan sterkt anbefales til de som er interessert i høyspentmaster.
Bergen: Lyskasterbatteriet på Gaupås
- Datum:
- 26.04.2021
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Entfernung:
- 5,5km
Dagens tur gikk på Gaupåsen, en rygg på vestsiden av Gaupåsvatnet. Parkerte ved avkjøringen fra hovedveien og gikk oppover Hetlebakkvegen, rett før Hetlebakkstemma tok jeg av fra veien og fulgte ryggen sydover. En skogkledd rygg med åpen skog og fine stier.
Gaupåsen har 3 topper med navn og med primærfaktor over 10m. som kunne gått inn i listen alle topper i Bergen, men jeg valgte heller å legge inn Lyskasterbatteriet på Gaupås som et PB. kulturminne. Stedet er registrert som Krigsminne med minst 12 ulike objekter.
På min vei over ryggen var jeg også innom de 3 småtoppene på ryggen. Den første var Klubben 154, så Høgehaugen 151 og til slutt Kistehaugen 141.
Registrerte Klubben, Høgehaugen og Kistehaugen i etterkant da de nå er lagt inn som PB topper.
Bergen: Lyderhorn fra Skålevik
- Datum:
- 23.04.2021
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 6,8km
Parkerte på Skålevik parkering og gikk turveien som går opp til ryggen vest for Skåleviksvatnet. Derfra den vanlige traseen til toppen. Sur nordavind på toppen, tok en liten rast i le på sydsiden før jeg tok nedover samme vei.
På returen tok jeg en avstikker ut på ryggen vest for Skåleviksvatnet der det i følge et kart fra 1934 er inntegnet en hytte helt fremme ved stupet ned mot Skålevik. En privat hytte eller en militær vaktbu? fra den tiden det var vaktpost på toppen av Lyderhorn. Det går sti frem til det punktet der hytten er inntegnet, men jeg fant ingen tegn til fundament til hytte. Men på stedet er det rester etter sikring mot stupet med stenger av ulik utforminger. Vanskelig å få en god oversikt over området da det er svert tett furuskog som ligger mer i 45 grader >>>