Kvinnherad: Nordvest for Jonåsen (26.03.2025)


Startsted Ølfernes (189moh)
Sluttsted Ølfernes (188moh)
Turtype Fjelltur
Turlengde 1t 18min
Distanse 3,7km
Høydemeter 286m
GPS
Bestigninger Nordvest for Jonåsen (457moh) 26.03.2025 10:03

Ny tur til Jonåsen syd i Kvinnherad. Jeg var der den 18 juni 2024, men toppen er nå endret fra rød til grønn nål og ny topp med røde nål er plassert 700 m. lengre mot nordvest og er 1,5 m. høyere. Toppen har fått navnet Nordvest for Jonåsen, og ligger rett bak en stor fin hytte.
Jeg gikk samme turen som sist opp til hytten men denne gang fortatte jeg forbi hytten og opp på den nye toppen. Dette er også en skogtopp uten utsikt tror jeg, toppen lå inne i skylaget.

toppen Nordvest for Jonåsen
toppen Nordvest for Jonåsen
toppen på Norvest for Jonåsen 457
toppen på Norvest for Jonåsen 457

På vei ned igjen tok jeg en tur rundt i terrenget der det på kart står Høgestølen. Her er det større gressbakker og ved stien ligger rester etter en gammel bygning. Fremme på kanten mot vest der navnet Høgestølen er plassert på kart er det oppført en ny gapahuk med navn Terjebu 2023. Her er det trolig utsikt mot Halsenøy i vest, men jeg så ingen ting grunnet lavt skydekke.

rester etter gammel bygning ved Høgestølen
rester etter gammel bygning ved Høgestølen
Terjebu ved Høgestølen
Terjebu ved Høgestølen

Kommentarer

Tittel:
Tilgjengelige tegn: 1000
Kommentartekst:
Du må være innlogget for å skrive kommentarer.