Archiv - Nach Datum
Archiv - Nach Aktivität
Lieblingstouren
- Frå Liarvatnet til Hengjane om Longavatnet og
- Lodalskåpa fra Bødalssætra
- Austanbotntindtraversen fra Berdalsbandet
- Jiehkkevárri fra Indre Holmbukta, høyest i Troms
- Travers av Skardstind (vest til øst)
- Hinnåtefjellet, Semeltind, Hellstugutindar fra V.
- Folgefonna, Etne og Kvinnherad
- Knutsholstindtraversen fra Torfinnsdalen
- Nordre Maradalstind og Styggedalsryggen
- Store- og Midtre Ringstind fra Ringsdalen
Lieblingsgipfel
Falnes/Trivarlia fort heimefra
- Datum:
- 09.11.2024
Finversrunde om Hillesland og fortet. Såg ein del rovfugl; ei havørn, ein våk – truleg musvåk – og fleire haukar, bl.a. ein spurvehauk som herja med nokre skjorer. Dessutan var det ganske mykje trost og stare på trekk.
Måheia og Tofjellet frå Bønardalen
- Datum:
- 07.11.2024
Flott finverstur til Måmyra i anledning eit foredrag om dei allierte våpensleppa i Jørpelands- og Årdalsheia under krigen. Her oppe vart det nemleg sleppt ned ei gruppe fallskjermsoldatar med utstyr så seint som 26. april 1945.
Turen min gjekk frå den nedre parkeringa i Bønardalen og opp den gode traktorvegen aust for myra, der eg trudde minnesmerket skulle ligga i enden av vegen. Via Hesthei og Måheia og eit par telefonar vart steinen med minnesmerket lokalisert mot enden av vegen vest for myra, like nedanfor toppen av Måheia.
Etter retur til bilen etter 2 timar 35 min, var det framleis god tid til ein tur oppom Tofjellet som eg visste ville vera eit framifrå utsiktspunkt. Etter sokkebytte ved bilen gjekk det radig til topps langs veg og merka sti til vakkert rundskue; første gang >>>
Skrivarvarden og Storesåt frå Liarlund
- Datum:
- 27.10.2024
1 time 10 min på tur, såg fire små rådyr på svært nært hold i Liarlund.
Grostølsnuten fra Vintertun
- Datum:
- 20.10.2024
Flott tur i langt bedre vær enn forventet, om lag 9 km, 750 hm og 4 ¼ timer via den bratte vestryggen og med en god pause på toppen. Lite liv å se utenom noe trost på trekk og et dødt lemen.
Rundtur om Histeinsnuten og Dyrskarheia fra Korlevolll
- Datum:
- 19.10.2024
Minst 16 km, 900 hm og 8 ¼ timer på flott tur under skydekket, og med to gode pauser. Såg 3-4 lemen, en storfalk (trolig jaktfalk) i flukt, et par ravner, et par trosteflokker, et par sisikflokker og noen granmeiser. Kameraten såg også en flokk på mer enn 20 ryper. Mildt for årstiden og svært lite igjen av snøen som kom for noen uker siden.
Torekovstølen og østaksla fra Løyning
- Datum:
- 18.10.2024
Flott kveldstur i mildværet, om lag 7 km, 500 hm og 3 ¼ timer på tur, og tilbake ved bilen idet det ble stappmørkt. Hørte minst ett lemen i bakken ovenfor stølen.
Dalshaugen, Geithaug og Stiklevarden frå Dalsneset
- Datum:
- 10.10.2024
Litt over 2 timar på tur i dugeleg nordavindskuling. Sykkel med for effektiv logistikk og retur.
Staurskarsnibbene/Steinfjellet frå Oppheim
- Datum:
- 07.10.2024
1 time 55 min på effektiv tur, med sykkel t/r stikrysset ved Ongelsvatnet. Det er ganske truleg at eg har vore oppom det høgaste punktet før, men nå er det i alle fall gjort. Lite liv å sjå, men ein nysgjerrig ravn svevde over varden på Steinfjellet.