Ti topper i Rondane (29.07.2013)


Karte
Besteigungen Digerronden (2.016m) 29.07.2013
Høgronden (2.115m) 29.07.2013
Midtronden Aust (2.044m) 29.07.2013
Midtronden Vest (2.060m) 29.07.2013
Rondslottet (2.178m) 29.07.2013
Storkringla (1.380m) 29.07.2013
Storronden (2.138m) 29.07.2013
Storsmeden (2.016m) 29.07.2013
Trolltinden (2.018m) 29.07.2013
Veslesmeden (2.015m) 29.07.2013
Vinjeronden (2.045m) 29.07.2013
Besuche anderer PBE Rondvassbu (1.173m) 29.07.2013

Hadde hørt at det var ti 2000-metere i Rondane og bestemte meg for å besøke dem.

Dag 1:
Tog til Alvdal, buss til Folldal. Gikk derfra på veien til Fallet, kjedelig. Slo opp teltet nord for Veslkringla.

Dag 2:
Gikk opp på Storkringla og kikka på toppene jeg skulle ta dagen etter. Stakk innom Øvre Dørålseter for å kjøpe potetgull og se på værmeldinga. Rusla opp over Skranglehaugan til stidelet sørvest for Digerronden. Her er det fine teltplasser visste jeg.

Utsikt fra Storkringla til (fra venstre) Høgronden, Midtrondene og Digerronden
Utsikt fra Storkringla til (fra venstre) Høgronden, Midtrondene og Digerronden

Dag 3:
Lot teltet stå og kravla meg opp steinrøysa på Digerronden. Forholdsvis løst men lett fra vest. Surt og grått på toppen. I tåkevær er det fint med topper med store varder på. Fortsatte over midtrondene til Høgronden. Tjukk tåke hele veien. På et tidspunkt starta jeg videre i feil retning, men der var det bare stup, så det var bare å snu igjen. Egentlig helt tydelig rygg, så ingen stor fare. Etter Høronden kom jeg ned til Høgrondebua, stusslig nødbu uten dør. Derfra gikk jeg ned vestover, så sørover på ei tunge mellom to bekker. Ned til stien i Langglupdalen og tilbake til teltet.

Dag 3:
Ned Langglupdalen og snarveg sørover for å treffe merka sti opp på Rondeslottet. Dette var første tur med Rondane-teltet mitt, så det skulle bare mangle at det fikk dåp på Rondeslottet. Her var det litt mer hyttefolk. Over Vinjeronden og opp på Storronden. Det så bratt ut på avstand opp til Storronden, men er plankekjøring på nært hold. Derfra gikk jeg ned til den store turistforeningshytta ved Rondvatnet.

Dag 4:
Veslesmeden og Storsmeden. Hørte folk på Rondvassbu snakka i skumle vendinger om overgangen mellom disse to toppene. Hørtes skummelt ut, så jeg var litt usikker. Men da jeg var der så det ganske lett ut. Nådde igjen et turfølge med noen som hadde gått der før og det viste seg å være ganske lett.

Dag 5:
Trolltinden. Lang, lang tur. Den tyngste av toppene. Hele ryggen fra Langholvatnet er store steinblokker som en må klatre over og rundt. Vurderte å gå ryggen videre sørover, men tok ikke sjansen alene. Så da var det samme lange vei tilbake til Rondvassbu. Gikk litt videre på natta for å komme litt nærmere Bjørnhollia og slo opp teltet ved en liten kolle ved stien.

Ni 2000-metere i Rondane, sett fra den tiende.
Ni 2000-metere i Rondane, sett fra den tiende.

Dag 6:
Viste seg at jeg hadde slått opp teltet 20 m fra noen andre, som jeg ikke så i mørket. Fin sti ned til Bjørnhollia. Hadde planlagt å ta bussen fra Straumbu. Etter en kort konferanse med hu som jobba på hytta fant jeg ut at det var 40 min til bussen gikk, så da var det bare å sette i springmarsj. Det gikk på et vis det óg.

Benutzerkommentare

Kommentartitel:
Zeichen: 1000
Kommentartext:
Du musst angemeldet sein, um Kommentare schreiben zu können.