Archive - Date

Collected lists

Tågheia

Date:
08.12.2022
Distance:
6.5km

Map    

Ski - Tågheia

Date:
07.12.2022
Characteristic:
Randonnée/Telemark
Distance:
6.3km

Sesongens første skitur i Marka. 25-30 cm nysnø på frossen mark.

Map    

På stålis til Såta.

Date:
04.12.2022
Characteristic:
Hillwalk

Siste dag med høytrykk, barfrost og fint vær. Det var varsla tilskyende utover dagen, så jeg tok en formiddagstur i Marka. Sykla til Moldevatnet, som blei kryssa på stålis. Fin runde til fots i sola over toppene øst for vatnet. Deretter blei det en runde til og over Øverlandsvatnet, før jeg sykla hjem igjen. Svært mye folk på og rundt Øverlandsvatnet, med og uten skøyter. NB! Ufullstendig GPS-spor. Telefonbatteriet tok ei pause i kulda.

Map    

Strengen & Vindnebba.

Date:
03.12.2022
Characteristic:
Hike
Distance:
14.6km

Nok en kald og klar desemberdag, og turen gikk til Surnadal. Opprinnelig var planen å gå tre enkeltturer til Strengen, Vindnebba og Åsbøsnytå. Underveis til Strengen kom ideen om å utvide turen bortom Vindnebba. Som tenkt så gjort, og det blei mange timer i sola. Fin ryggtravers fra Strengen til Haugastrengen. Planen om å finne kartets stier fra området vest for Litlslættmyra og tilbake mislyktes. Det er neppe spesielt tydelige stier der heller. Imidlertid fikk jeg lenka sammen en del dyretråkk, men returen blei mer jobbete en forventa. Siden jeg i første omgang kun hadde tenkt meg en tur på Strengen, lå matpakka igjen i bilen. Da jeg kom tilbake til bilen sulten og med sola på veg ned, sa jeg meg fornøyd og satte kursen hjemover. Fra ferja Rykkjem - Kvanne mot Ytre Sula. Frostrøyk >>>

Map    

Tjønesfjellet

Date:
02.12.2022
Characteristic:
Hike
Distance:
3.2km

Etter en tur på Skurdahornet kjørte jeg videre gjennom det storslagne landskapet til Sykkylven for en tur på Tjønesfjellet. Sjøl om det kanskje ikke var meninga, blei det fristende å kjøre den bratte grusvegen opp til stien mot Tjønesfjellet. Fine forhold med barfrost på god sti. Etterhvert flott utsikt til høgere Sykkylvsfjell. Solløst på denne turen, som følge av tidspunkt på dagen og høyere fjell i sør-/sørvest. På veg ned i Velledalen. Urfjellet og Lafjellet med sol på. Tilbakeblikk mot Ytstevasshornet/Holetindane. Ryggen mot nordtoppen av Sætretindane ser spennende ut. Råna Fra nordryggen av Tjønesfjellet mot Sykkylven. Hammarsettindane. Regndalstindane m.fl. Dagens siste solstråler på fjella rundt Ørskogfjellet.

Map    

Skurdahornet

Date:
02.12.2022
Characteristic:
Hike
Distance:
7.0km

Avspasering denne finværsfredagen, og dobbelttur på Sunnmøre. Dro først til Stranda, hvor Skurdahornet sto på menyen. Start fra parkeringslomme/snuplass øverst i boligfeltet på Langlo. Barfrost opp til ca. 450 m, hvor nysnøen hadde meldt sin ankomst. Etterhvert 10-15 cm nysnø. En vakker desemberformiddag i sola. Turen gikk videre med bil over Strandafjellet, ned Velledalen til Sykkylven, for en tur på Tjønesfjellet . Morgenstemning fra ferjekaia i Liabygda. Sunnylvsfjorden skjærer seg inn omkransa av høge fjell. Tilbakeblikk. Tåkeflak over Vardenakken. Fjell på østsida Sunnylvsfjorden i bakgrunnen. Vinteren har meldt sin ankomst ved Skurdavatna. Sporsnø, men greit å følge stien oppover ryggen mot sørtoppen. På Skurdahornet. Hammarsettindane i bakgrunnen. Stordalsfjell gjennom telelinse fra >>>

Map