Archive - Date

Collected lists

Slanglifjellet - Grinaren

Date:
01.02.2025
Characteristic:
Randonnée/Telemark
Distance:
32.5km

Nok en kremdag i fjellet, den tredje på ei drøy uke for min del. Det gjelder å slå til når mulighetene byr seg. 15 cm nysnø i Innerdalen døgnet før, mest i regionen kunne det virke som. Med varsel om fint vær, og rolige vindforhold denne lørdagen, lå det til rette for å prøve seg på traversen over Slanglifjellet og Grinaren, en tur som har stått på blokka ei stund. Siden jeg allerede var våken, dro jeg tidlig avgårde. Jeg skulle komme til å trenge dagen. Litt tynt snødekke på vegen enkelte steder i bakkene opp fra Dalen, noe skia fikk unngjelde for på returen, men etterhvert åpnebarte det seg drømmeforhold. Såpass tidlig på året er det mye skygge i dalene, og jeg fikk en kjølig fallvind i fleisen opp Renndalen. Da var det deilig å komme opp i sola ved Langvatnet >>>

Map    

Ansokhornet & Jolgrøeggene.

Date:
29.01.2025
Characteristic:
Randonnée/Telemark
Distance:
15.2km

Fint vær, fint føre.

Map    

Aksla

Date:
26.01.2025
Characteristic:
Hike
Distance:
3.6km

Luftetur over Akslafjellet. Gikk inn gjennom åpning i gjerdet for å ta ein snarveg ved Aksla stadion. Ingen annan veg ut, så blei gåande i ring rundt stadion...før eg sette kursen ned lia.

Map    

Alnes

Date:
26.01.2025
Characteristic:
Walk

Mykje bølger og fint lys.

Grønhøa & Heimre Storhøa.

Date:
23.01.2025
Characteristic:
Randonnée/Telemark
Distance:
21.6km

Med en ustabil vinter gjelder det å ta vare på kremdagene som dukker opp innimellom. Et lite snøfall på rolige vindforhold, med en påfølgende finværsdag var det som skulle til. Kursen blei satt mot Bjorlitraktene, for en aldri så liten tur først og middagsbesøk etterpå. Kjørende oppover øvre deler av Romsdalen kom tåka sigende langs fjellsidene, og ved start fra Brøste i 9-tida var det helt overskya. Valgte å stole på værmeldinga, og at det vill bli bedre i høyden. Føret var som bestilt for en slik tur, mjukt og lettgått. Hardt underlag gjorde at skarejerna kom godt med i de bratteste partia opp Fauskelia. På 11-1200 meter kom jeg omsider over skydekket, og kunne nyte storslagen utsikt mot Tafjordfjella og i andre retninger. Det var kjølig vintervær, så det gjorde godt >>>

Map    

Langrennstur - Brautene - Fjellstova

Date:
18.01.2025
Characteristic:
Cross-country skiing
Duration:
1:36h
Distance:
16.3km

Langrennstrim på veg til Ålesund. Løypemaskina kjørte to dager tidligere, så tok sjansen på at det var ok forhold på strekninga mellom Brautene i Solnørdalen og Fjellstova vest på Ørskogfjellet. Mørkt og kraftige regnbyger gjennom Skorgedalen og over Ørskogfjellet. Men da jeg kom til Brautene lysna det av dag og regnet ga seg, i tråd med varselet. Været hadde tatt på løypene, men dei blei en fin tur. Noe tynt med snø enkelte steder, og et par hundre meter bæring ved Liasætra. Ellers mye godt skiføre. Bra med snø på de beste strekningene. Spor etter stor vassføring siste dager. Like før Fjellstova var det stopp. Tynnere snødekke på enkelte strekninger, slik som her.

Map    

Tågheia

Date:
16.01.2025
Characteristic:
Randonnée/Telemark
Distance:
7.3km

Etter noen dager med kraftig mildvær, kom skiabstinensene for fullt. Til tross for mildt vær og litt vind, var skydekket lett. Blei dermed en morgentur til Tågheia. Etter litt tekniske startvansker, fant jeg god snøsåle rett borti skogen. Med stor måne i nordvest og morgenhimmel i aust var føret ypperlig, dog snøfritt på selve toppen.

Map    

Røssholfjellet

Date:
12.01.2025
Characteristic:
Randonnée/Telemark
Distance:
6.5km

Siste skitur før mildværet bryter laus i morgen. Blei en tur på Røssholfjellet mens Marius trente i Akerhallen. Fulgte "ny" rute opp, da jeg fulgte et spor i starten oppover lia. Kald vind i høgda. Fint føre, spesielt i skogen.

Map    

Langrennstur - Marka.

Date:
11.01.2025
Characteristic:
Cross-country skiing
Duration:
1:33h
Distance:
17.3km

Supre forhold. Multigrade voks.

Map    

Stordalstinden

Date:
08.01.2025
Characteristic:
Randonnée/Telemark
Distance:
11.8km

Ettermiddagstur. Rakk akkurat opp til solnedgang fra toppen. Bortsett fra nederst i skogen var det mye vindpakka snø. Helt ok å kjøre på.

Map