Archive - Date
Archive - Activity
-
Bike trip (23)
- Bike trip - mixed (6)
- Bike trip - off-road (9)
- Bike trip - road (8)
-
Climbing (26)
- Alpine climbing (19)
- Bouldering (2)
- Ice climbing (3)
- Sport climbing (1)
-
Drive (3)
- Car drive (3)
-
Other trip (4)
- Expedition (1)
- Kayaking (3)
-
Other winter trip (3)
- Snowshoe trip (3)
-
Ski trip (335)
- Backcountry skiing (123)
- Cross-country skiing (77)
- Randonnée/Telemark (133)
-
Trip by foot (1443)
- Alpine trip (19)
- Hike (132)
- Hillwalk (365)
- Jogging (912)
- Walk (12)
-
Workout (5)
- Treadmill (5)
Peakbook-Friends
Collected lists
Rolig løpetur til Nystuen og tilbake
- Date:
- 09.08.2021
- Characteristic:
- Jogging
- Duration:
- 1:10h
- Distance:
- 10.2km
Episk tur til Kvitegga
- Date:
- 07.08.2021
- Characteristic:
- Jogging
- Duration:
- 4:08h
- Distance:
- 19.5km
Jeg var med Natasha, Sara og Tonje til Sunnmøre da de skulle delta på Stranda Fjord Trail Race. Jeg hadde ikke billett, men kombinerte reisen med en tur til Kvitegga, høyeste fjell i Sunnmørsalpene.
Vi bodde i en koselig hytte ved skianlegget i Stranda. På løpsdagen kjørte jeg jentene ned til start og stakk opp igjen i hytten for en rolig frokost før jeg satte meg i bilen og kjørte til parkeringen ved Kjellstad. Like før jeg kom hit måtte jeg stoppe i en busslomme og se Jakob vinne OL gull på 1500m.
Fulgte anleggsveien innover i Kjellstaddalen og deretter min egen rute i steinuren opp til Kvanngrønibba. Noen seige høydemeter dette. Videre oppover langs ryggen. Stoppet på knausen sør for Kvitegga og nøt det spektakulære skuet av breen. Videre opp til toppen av Kvitegga. Først >>>
Jonsknuten the hard way
- Date:
- 31.07.2021
- Characteristic:
- Jogging
- Duration:
- 2:15h
- Distance:
- 20.0km
Så var dagen kommet hvor det var slutt på sommerferien og et fire ukers langs kommunetoppraid. Egentlig kunne jeg drøyd en dag ekstra, men av erfaring er det digg å ha en dag til rolig avslapping og utpakking/vasking av klær før det braker løs med jobb.
Etter en meget hyggelig frokost med Øyvind og foreldrene hans i Drammen denne morgenen, takket vi for denne gang. Vi ses plutselig igjen. Jeg kjørte av gårde rundt kl 09.20 og tok en omvei via Kongsberg på vei til Bergen. Jonsknuten passet bra som en treningstur og siste topp på dette lange raidet.
Jeg var klar over at det var mulig å kjøre helt opp til Knutehytta, men da ville denne turen bli i korteste laget. Derfor parkerte jeg heller på den store parkeringsplassen ved Saggrenda, litt sør for Sølvverket. Skiftet til treningsklær >>>
Vakre Norefjell
- Date:
- 30.07.2021
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 5:36h
- Distance:
- 19.1km
Etter flere dager med pøsende regnvær var det endelig meldt godvær. Jeg og Øyvind nevnte flere muligheter, men valget falt til slutt på Norefjell for en tur over Høgevarde og Gråfjell. Vi hadde base på hytten til Øyvind i Finnemarka denne uken. Kjørte herfra rundt kl 10.30 og opp til Tempelsetra.
Jeg har tidligere hørt mye fint om Norefjell, men aldri vært her selv. Det var på høy tid nå. Vi fulgte veien et lite stykke oppover og deretter inn på den meget gode stien opp mot Høgevarde. Valgte den midterste stien. Som de konkurransemenneskene vi er, satte vi opp et seriøst tempo fra start. Vi passerte alt og alle oppover. Øyvind er en skikkelig stabeis og gir seg aldri. Inspirerende og kult å se. Gi denne karen en motbakke tilsvarende stigningen opp til Mount Everest fra havnivå >>>
Klissvåt tur til Villingstadåsen
- Date:
- 29.07.2021
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 6.5km
Etter turen på Stikkvannskollen kjørte jeg og Øyvind videre til Gullhaug for å ta turen på Villingstadåsen, som er høyest i det som tidligere var Røyken kommune. I dag er dette en del av Asker. Vi fant en lomme som vi parkerte i. Fulgte så anleggsveien forbi gården ved Haug og videre oppover mot toppen. Regnet bøttet ned, og vi var i utgangspunktet fornøyd med dagens lange dusj.
Hadde på forhånd zoomet inn på kartet og funnet en sti som gikk til toppen ved enden av anleggsveien på sørsiden. Det viste seg å være en kjerrevei som gikk helt opp til hytten like bortenfor toppen. Herfra fulgte vi sti opp til trig/toppunktet, som er en bolt i et berg. Returen ble lagt samme vei. Nå så vi frem til å få tørket klær og sko på hytten til Øyvind.
Vått på Stikkvannskollen
- Date:
- 29.07.2021
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 1:00h
- Distance:
- 4.4km
Ny regntung dag. Jeg og Øyvind hadde base på hytten hans i Finnemarka, og var forberedt på at vi måtte tåle litt mer drittvær disse dagene. Vi valgte å gjøre det beste ut av det, og fortsatte med å sanke lave kommunetopper. Det er det som er så fint når det er drittvær. En kan da ta seg tid til å fokusere på de mindre spektakulære turene og ikke tenke på at en helst skulle vært i høyfjellet.
Øyvind har tidligere vært på flere av disse toppene vi tok denne uken. De ligger jo tross alt ganske nærme Drammen, men han er aldri vond å be og er av den typen som setter pris på en tur, fremfor å sette seg på bakbeina dersom han har vært der tidligere. Det digger jeg.
Vi hadde to topper på planen denne dagen. Først ut var Stikkvannskollen, som er høyeste punkt i gamle Hurum >>>
Myrehogget - Høyest i Øvre Eiker
- Date:
- 28.07.2021
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 7.6km
Ny dag med regn på Østlandet. Jeg og Øyvind kjørte fra hytten hans i Finnemarka til parkeringen ved Midtstua for en tur på Myrehogget, som er høyest i Øvre Eiker. Det ble regntøy i dag også. Vi fulgte den gode blåmerkede stien oppover i skogen. Godt skiltet. Vann var det nok av, så det var ikke noe problem å fylle flaskene.
Artig med trestigen opp på berget ovenfor Hoggtjern. Jeg valgte å heller benytte meg av fjellets naturlige rute ved siden av. Siste del speedet vi opp tempoet, og det var deilig å puste litt på toppen. Stor varde her oppe markerer både trig og toppunkt. Eller, det ligner mer en steinhaug. Enten har den sett sine bedre dager, eller så har folk bare kastet steiner i haugen.
Vi så nada her oppe, men det var jo ingen bombe. Jeg lurte på når finværet ville >>>
I pøsende regnvær på Finnemarka/Modum og Liers høyeste
- Date:
- 27.07.2021
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 19.5km
Jeg og Øyvind våknet til et skikkelig drittvær i Drammen. Bestemte oss for å ta noen topper i lavlandet og da passet det fint med de to kommunetoppene, Lauvkollen og Sørøst for Bjørnkollen, som begge ligger nord i Finnemarka.
Vi kjørte opp til parkeringen ved bommen vest for Gudbrandstjern. Dette er nok det beste utgangspunktet for tur til Lauvkollen sommerstid. Herfra fulgte vi veien et lite stykke sørover før vi tok av på god blåmerket sti. Vi trasket innover i sørpevått terreng og ble ganske raskt gjennomvåte til skinnet begge to. Sikten var begrenset og det var heller ikke stort mer interessant å se enn skog. Det tok ikke lang tid før vi kjente at dette tærte på motivasjonen. Praten hang likevel løst og vi trøstet oss med at vi fikk en luftetur.
Ved Sandvollen tok vi >>>
På Sæteråsen i pausen mellom lyn og torden
- Date:
- 26.07.2021
- Characteristic:
- Jogging
- Duration:
- 1:12h
- Distance:
- 7.0km
Siste ferieuken denne sommeren. Værmeldingen for de kommende dagene var ikke av beste sort da jeg dro fra Espa. Turer skulle det uansett bli. Jeg og Øyvind hadde planlagt å være på familie-hytten hans i Finnemarka de neste dagene. Her skulle vi ha base og planlegge ut ifra været og hva vi ønsket. Mulighetene var mange.
Jeg ankom Drammen på ettermiddagen. Etter en koselig lunsj med familien hans i solen på terrassen, kjørte jeg og Øyvind ned til Svelvik for å ta turen på Sæteråsen, som er høyest i gamle Svelvik kommune.
Vi visste at det skulle komme regn, og de mørke skyene kom sigende i vår retning. Tempen var såpass høy at her luktet det lyn. Jepp. Ganske umiddelbart etter at vi hadde parkert ved Mariås, begynte det å blinke. Torden kom noen sekunder etter. Vi valgte å >>>