Archive - Date
Archive - Activity
-
Bike trip (23)
- Bike trip - mixed (6)
- Bike trip - off-road (9)
- Bike trip - road (8)
-
Climbing (26)
- Alpine climbing (19)
- Bouldering (2)
- Ice climbing (3)
- Sport climbing (1)
-
Drive (3)
- Car drive (3)
-
Other trip (4)
- Expedition (1)
- Kayaking (3)
-
Other winter trip (3)
- Snowshoe trip (3)
-
Ski trip (317)
- Backcountry skiing (114)
- Cross-country skiing (68)
- Randonnée/Telemark (133)
-
Trip by foot (1383)
- Alpine trip (19)
- Hike (130)
- Hillwalk (347)
- Jogging (872)
- Walk (12)
-
Workout (5)
- Treadmill (5)
Collected lists
- Bergen ≥ 50m pf. og ≥ 100 m.o.h.
- Osterøy ≥ 100m pf.
- Kvam ≥ 100m pf.
- Samnanger ≥ 100m pf.
- Midthordland PF>= 100m
- Hordaland kommunetopper tom. 2019
- Alver ≥ 100m pf.
- Lindås ≥ 100m pf.
- Bjørnafjorden ≥ 100m pf.
- Masfjorden ≥ 100m pf.
- Fusa ≥ 100m pf.
- Vaksdal ≥ 100m pf.
- Hordaland ≥ 500m pf.
- Opptur Bergen
- Vang ≥ 100m pf.
Regntung dag på Skørsnøse
- Date:
- 08.08.2018
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 5.1km
Været var ikke helt det store denne dagen. Bestemte meg for å sykle ned til Grihamarstølen og ta meg en tur på Skørsnøse. Vått, men forfriskende å gå opp. Vinden økte på i høyden, og det var en ganske sur opplevelse å stå på toppen i kun en tynn vindjakke. Uansett er det deilig å bare komme seg ut. Returnerte ned igjen med det samme og syklet opp igjen på hytten.
Panorama fra Skutshorn og nasjonalromantikk i Sanddalen
- Date:
- 07.08.2018
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 7.8km
Jeg var giret på å utforske flere fjell ovenfor Vangsmjøse. På begge sider var det fremdeles mye flott og spektakulært jeg enda ikke hadde opplevd. Skutshorn fra Sanddalen var et perfekt mål denne dagen. Jeg og min mor kjørte fra hytten på Filefjell rundt kl 11.00. Veien på nordsiden av Vangsmjøse er idyllisk. Mellom Leine og Vennis kjørte vi opp veien til Sanddalen. En kul vei mellom de bratte sidene til Skutshorn og Vennisfjellet.
Parkeringsplassen her inne ligger på venstre side like før en kommer inn til seteren. Her er det romslig og plass til flere biler. Været var flott i dag. Overskyet, mildt og tørt. Vi fant stien mot Skutshorn og trasket i vei oppover. God og merket sti. De første 400 høydemeterne er brattest, men ikke noe luftig. Nydelig og mektig utsikt ned mot Sanddalen >>>
Djupedalseggene
- Date:
- 04.08.2018
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 2.5km
Etter turen på Håhaugen, kjørte jeg ut til Askeland og videre opp den svingete veien til Øvre Veland. Like før jeg kjørte opp her, la jeg merke til et hvitt hus hvor det stod skrevet "Jesus Lever" over hele veggen i tillegg til et stort kors. Jeg lurte svært på hvilket sted jeg nå befant meg på.
Ved Øvre Veland kjørte jeg opp så langt veien gikk og parkerte utenfor det øverste huset. Jeg banket på til eieren for å spørre om tillatelse, men her var ingen hjemme. Da kunne det vel ikke være noe problem at jeg stod parkert der.
Jeg gikk over en mark bak huset og klatret over et gjerde like ovenfor. Her kom jeg inn på et stort beiteområde. Lenger oppe fant jeg stien som går opp til toppen. Låste grinden etter meg og nøt tilværelsen på en god sti mens jeg snudde meg >>>
Håhaugen - Krafsing i bratte og urørte skrenter
- Date:
- 04.08.2018
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 1.9km
Så var regnet tilbake og alt var tilbake som det skulle være. Etter perioden med finværet de siste månedene, har vi vel alle blitt nokså bortskjemte med været. Regnet pøste ned, men tempen var likevel fin. Etter å ha ladet bilen i Knarvik kjørte jeg videre nordøst på E39 og parkerte i en stor lomme ved Storneset, like sør for Eikefettunnelen.
Gikk deretter til fots langs E39 noen hundre meter nordover før jeg krysset veien og gikk opp en trapp laget av noen tømmerstokker. Denne starten lurte meg til å tro at det skulle gå en fin og tilrettelagt sti hele veien opp. Hvorfor skulle de ellers ha laget den trappen liksom? Det viste seg å være et veldig godt spørsmål, for her gikk ingen sti. Kun et svakt og gjengrodd tråkk. Jeg fulgte det et lite stykke, men det gikk ikke så >>>
Runde over Gravdalsfjellet og Damsgårdsfjellet
- Date:
- 02.08.2018
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 6.0km
Orratuva - Skogstopp med panoramautsikt
- Date:
- 29.07.2018
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 3.1km
Siste topp for dagen. Etter turen på Isdalseggene, var jeg ganske fornøyd med antall barnåler som hadde viklet seg inn i ullsokkene og ned i skoene. Før turen på Orratuva satte jeg meg derfor ned for å gjøre litt reaserch i håp om å finne en god sti med kort avstand opp til toppen.
Jeg leste Vegard Magnussen (elbow) sin rapport og fant det jeg var ute etter. Jeg kjørte til Håland, sør for Hjellvik. Her parkerte jeg til siden i en bred innkjørsel på en anleggsvei. Deretter gikk jeg ca 50 meter nordvest på hovedveien og fulgte videre et traktorspor oppover i et stort hogstområde. Denne snirklet seg oppover et stykke før den munnet ut i en svak og gjengrodd sti. Klarte å se hvor den gikk, og etterhvert ble den noe tydeligere.
Jeg forstod ganske raskt at jeg var på villspor da >>>
Burkelandsfjellet
- Date:
- 29.07.2018
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 2.3km
Jeg kjørte opp til Horsås og parkerte på en svær P-plass utenfor ett av husene. Siden dette var privat eiendom, banket jeg på døren for å spørre om tillatelse. Ingen åpnet, men jeg antok at dette var i orden.
Fulgte veien videre så langt den gikk. Kom rett inn på inngangspartiet til det øverste huset. Jeg listet meg diskret ut i skauen og lette etter en sti. Fant et svakt tråkk, og fulgte dette gjennom trær, busker og kratt. Etter å ha brøytet meg gjennom mylderet, ble stien bedre. Fulgte denne helt til topps på Burkelandsfjellet. Pen utsikt mot Valestrandsfossen herfra.
Skrev meg inn i boken på toppen og startet på returen noe etterpå. Fulgte samme rute ned igjen, bortsett fra at jeg lenger nede valgte å gå over sauegjerdet og komme ut på veien nedenfor de øverste husene.
Gjennom busker og kratt mot Iseggene
- Date:
- 29.07.2018
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 3.7km
Ny tur til Osterøy. Denne gangen var det toppene på vestsiden av øyen som stod for tur. Jeg kjørte til Beistein utenfor Åsane og tok fergen til Valestrandsfossen. Dette var første gang jeg tok denne varianten til Osterøy, og det blir ikke siste. En kort men flott fergetur med veldig hyggelig mannskap ombord.
Første topp på programmet var Iseggene. En langstrakt topp med sti som går på langs med fjellet fra Valestrandsfossen til Hamre. Jeg hadde ikke tenkt å velge denne stien, da jeg synes den var unødvendig lang.
Jeg så det gikk en delvis sti opp til toppen fra Bleiklii i Røskelandsdalen på nordsiden. Kjørte opp hit og parkerte på en liten høyde ved en byggeplass og forsøkte deretter å finne stien. Den var ikke lett å finne. Jeg gikk oppover gressjordene og deretter inn >>>
Bjørgafjellet
- Date:
- 22.07.2018
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 2.9km
Etter turen på Ørnakulten kjørte jeg videre mot Æse og opp den 3 km lange anleggsveien til Bjørgo. Neste topp for dagen var Bjørgafjell. Kjørte nok en gang inn på et gårdsområde og privat eiendom. Parkerte litt diskret nede ved en love litt unna husene ved vegs ende.
Åpnet en port til en inngjerding med mange sauer og krysset et jorde før jeg fortsatte i et sauetråkk oppover mot Bjørgafjell. Dette tråkket gikk helt på kanten ved øststupet mot Hindnesfjorden. Det var selvsagt gjerde her, men utsikten var bra. Tråkket var ikke veldig tydelig, men greit å følge. Lenger oppe kom jeg inn på en bedre sti med merking i trærne. Denne fulgte jeg hele veien til topps. Mast og turbok her oppe. Flott utsikt over Hindnesfjorden, Djupedalseggene og Austlendingen. Etter å ha skrevet >>>
Ørnakulten - Observasjonstårn og krigshistorie
- Date:
- 22.07.2018
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 2.3km
Ny tur i Nordhordland. Dro fra Bergen litt ut på dagen og kjørte til Totland, hvor jeg parkerte ved en av gårdene. Første topp var Ørnakulten. Krysset de store gressjordene og måtte som vanlig klyve over ett og annet steingjerde. Kom inn på en smal sti lenger oppe og fulgte denne. Kom omsider til et skilt som pekte mot Totlandsfjellet, som også er et navn på denne toppen.
Fulgte denne stien videre og ankom det vesle utkikkstårnet/hytten på toppen. Det viste seg at det lå interessant historie bak dette tårnet. Det ble brukt under krigen av gutter fra Lindås. De skulle ha kontroll på den tyske skipstrafikken på Osterfjorden. Her oppe hadde de også radiosamband. Dette ble etterhvert fjernet i frykt for at tyskerne skulle finne det og bruke det til sin fordel.
Tilbake til 2018. >>>