Archive - Date

Archive - Activity

Collected lists

Dag 5:Fra Helberghytta til bilen.

Date:
23.07.2026
Characteristic:
Hike
Distance:
4.5km
Map    

Dag 4:Ljostjørnnuten fra Helberghytta.

Date:
22.07.2026
Characteristic:
Hike
Distance:
13.0km

En litt lengre fottur fra Helberghytta denne dagen. Ljostjørnnuten var målet, og den nådde vi i ganske pent og varmt vær.

Map    

Dag 3:Vassfis. Fisking ved Helberghytta.

Date:
21.07.2026
Characteristic:
Fishing
Distance:
1.7km

Andre forsøk på fiske i Våervatn. Hadde noen napp av fisk under 100 gram. Mye gress her også.

Map    

Dag 2:Sardinfisking ved Helberghytta.

Date:
20.07.2026
Characteristic:
Fishing
Distance:
0.7km

Våervatn ved Helberghytta er et dårlig fiskevann. Fisken er tallrik og jeg så bare eksemplarer under 100 gram. I tillegg er det mye gress i vannet som gjør det vanskelig å fiske. Jeg fikk en latterlig liten fisk som ble sluppet ut igjen. Edit: En drøy uke senere var det et par fiskere som fisket litt lenger sør på vannet under veldig gode værforhold med litt vind og værendringer på gang. De fikk flere fisker og visstnok en litt nærmere 500 gram. Fortsatt litt tynnfallen fisk. Men vannet er kanskje ikke så dårlig som jeg først antok.

Map    

Dag 2:Helberghytta til Olabunuten og bilen min t/r.

Date:
20.07.2026
Characteristic:
Hike
Distance:
7.5km

Hadde mer bagasje å hente fra bilen, og la turen om Nordre Olabunut. Tungt terreng å gå i med en del lavt kratt og myk mose.

Map    

Dag 1:Inn til Helberghytta

Date:
19.07.2026
Characteristic:
Hike
Distance:
3.5km

Vegard og jeg gikk inn til Helberghytta hvor jeg skulle være i to uker og Vegard i en uke. Vi hadde ganske tunge sekker. Traktorveien fulgte vi et godt stykke, men skar ut i terrenget for å få en kortere vei.

Map    

Spasertur i Ålesund med Susanne

Date:
17.07.2026
Characteristic:
Walk
Distance:
3.6km

Kansellert fly fra Ørsta, så Susanne måtte ta morgenflyet fra Vigra dagen etter og fikk hotell i Ålesund.

Map    

Helgehornet i Volda

Date:
15.07.2026
Characteristic:
Hike
Distance:
4.0km

47 minutter til topps var ikke verst for meg. Vegard syntes det gikk sakte. Beundring av utsikten på toppen hvor jeg til og med fikk øye på Slogen og Smørskredtind.

Map    

Tåka lettet på Engesetfjellet og ny rødnål.

Date:
14.07.2026
Characteristic:
Hike
Distance:
5.6km

Morgentur med havtåke over ytre Sunnmøre. Jeg fant meg en ikke altfor høy topp litt inn i landet, men det var fortsatt tåke da jeg startet turen. Men mot toppen lettet det og jeg fikk en fin opplevelse med utsikt til noen tinder østover. I ettertid fikk jeg bekreftet min antagelse om at høyeste punkt på Engesetfjellet ikke er ved varden og trigpunktet, men cirka 95 meter lenger øst. Høydeforskjellen er 1 meter. Etter konsultasjon med Nils har jeg derfor opprettet en ny nål på høyeste punkt som har fått pf=225, og så har jeg "detronisert" nåværende nål ved varden til pf=4, og endret navn på den til "Engesetfjellet trigpunkt".

Map    

Kongsvold fjellstue

Date:
13.07.2026
Characteristic:
Walk
Distance:
0.9km

Map