Archive - Date
Archive - Activity
-
Bike trip (36)
- Bike trip - mixed (31)
- Bike trip - road (3)
-
Climbing (2)
- Sport climbing (1)
-
Drive (5)
- Car drive (5)
-
Other trip (2)
- Fishing (1)
-
Other winter trip (12)
- Alpine skiing (12)
-
Ski trip (199)
- Backcountry skiing (48)
- Cross-country skiing (122)
- Randonnée/Telemark (27)
-
Trip by foot (540)
- Alpine trip (1)
- Glacier travel (1)
- Hike (427)
- Hillwalk (18)
- Walk (47)
Skitur Kongshelleren - Storestølen over Blåbergi m.m.
- Date:
- 26.04.2025
- Characteristic:
- Backcountry skiing
- Distance:
- 47.5km
Planen for dagen var å starte turen veldig tidlig for å utnytte godt skareføre. Det gikk bra fra Kongshelleren på turen min 4.mai året før med start klokken 05:30. I år var det nok hakket kaldere med -12 grader da jeg startet klokken 05:30, og det føltes enda kaldere på Volavatnet hvor jeg hadde vanskelig for å holde varmen i fingrene, og tåka la seg som iskrystaller på klærne mine. Men været var likevel fascinerende, og da sola tittet frem bak Volavassegi var det ren magi.
Skareføre var det forøvrig ikke; det var et tynt nysnølag på vannene og antagelig voksføre. Jeg hadde godt nok feste med ørlite klister fra i går.
Målet med turen var å komme meg opp på Stolsbergi og Skorpetinden, og så skli ned til Storestølen etterpå.
Å gå over småvannene i dalen som ledet frem >>>
Vestredalsvatnet - Kongshelleren turisthytte
- Date:
- 25.04.2025
- Characteristic:
- Backcountry skiing
- Distance:
- 9.0km
Kveldstur opp til Kongshelleren turisthytte for en litt lengre dagstur på lørdag.
Skiene ble smurt med universalklister, og kunne tas på rett ved veien, men det var slushføre og litt dårlig fremdrift helt til jeg passerte 1400 moh ved Bolhovd. Derfra og innover til Kongshelleren turisthytte var det fryst på allerede, så det gikk gikk ganske radig av gårde.
Jeg ankom Kongshelleren turisthytte kl.20:40, og fikk i meg middag. Hyggelig selskap med to andre på hytta som hadde fått et par dager fri fra småbarnslivet.
Søndagstur i Røyken på en mandag.
- Date:
- 21.04.2025
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 6.8km
Jeg fikk inspirasjon fra Nils sin tur her fra mai 2023. Siden den gang har det vært skogsdrift her, så deler av turen var dessverre ikke så fin lenger. Utsiktspunktene var likevel fortsatt fine. Vegard var med på turen.
Rando på Hardangervidda
- Date:
- 19.04.2025
- Characteristic:
- Randonnée/Telemark
- Distance:
- 3.2km
Kinken i ryggen fra Voss hadde gitt seg. Siden jeg hadde Randoneeutstyr i bilen, og hadde lyst å bruke det, fant jeg frem på kartet til en av de korteste toppturene man kunne gå fra riksvei syv over Hardangervidda som jeg ikke hadde besøkt før. Jeg parkerte og labbet av gårde oppover uten sekk; noe som gjorde det veldig lett å gå.
Slalåm på Voss
- Date:
- 19.04.2025
- Characteristic:
- Alpine skiing
- Distance:
- 27.0km
Pent vær og vårstemning på Voss. Det var lite snø utenfor løypene her også, som så mange andre steder i Sør-Norge. Jeg tenkte å bruke hele dagen i bakken sammen med Vegard, men så fikk jeg en kink i ryggen, og Vegard syntes ikke det var så bra å kjøre her på vårsnø, og en park som han heller ikke syntes var så bra, så vi avsluttet litt tidligere enn planlagt. Har lyst å komme tilbake neste år, for bakkene i Bavallen er noe av det bedre her i landet; kanskje er det bare Kvitfjell som er brattere?
Tidlig fottur i fjellet i år.
- Date:
- 18.04.2025
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 8.1km
På vei til Voss var planen å besøke Gurostølfjellet på 1308 moh. For sikkerhets skyld var randoneeutstyret pakket i bilen, men jeg antok og håpet egentlig at det ville bli en fottur. Og det ble det. Det var noen snøfelt lenger oppe som måtte forseres, men over 90% av turen ble foretatt på barmark antar jeg.
Vegard syntes også dette ble en fin tur og utsikten til nordsiden av Hallingskarvet er alltid fin.