Ruten rando (28.03.2026)
| Startsted | Dalsæter fjellhotell parkering (875moh) |
|---|---|
| Sluttsted | Dalsæter fjellhotell parkering (875moh) |
| Turtype | Randonnée/Telemark |
| Turlengde | 5t 05min |
| Distanse | 13,0km |
| Høydemeter | 724m |
| GPS |
|
| Bestigninger | Ruten (1516moh) | 28.03.2026 13:28 |
|---|---|---|
| Andre besøkte PBE'er | Ruten parkeringslomme (965moh) | 28.03.2026 10:48 |
| Dalsæter Fjellhotell parkering (875moh) | 28.03.2026 15:18 |
Jeg trenger litt trening på rando, så i stedet for å kjøre rett til Vestlandet, blir det noen dager i Gudbrandsdalen for skiaktiviteter. Ruten så ut til å være et passe mål første dagen; fikk også litt info fra Atomsilda om den turen.
Oppoverbakkene var akkurat passe for meg. Slake maskinpreparerte løyper i starten og litt brattere etterhvert.
De siste 70 høydemetrene til toppen av Ruten var ganske steinete, så skiene ble parkert og vi gikk til topps med stedvis høye kneløft som ble den mest slitsomme delen av turen.
Det blåste litt på toppen, så returnerte ganske fort etter noen bilder.
Med skare, stedvis gjennomslagsføre og et par centimeter nysnø ble nedkjøringen utfordrende for turfølge med fjellski. Jeg klarte meg ganske bra, og fikk noen fine svinger der jeg turte.
Ellers må jeg si at turområdet som jeg aldri har besøkt tidligere begeistret. Må komme meg oppover i Gausdal og Espedalen sommerstid også.
















Kommentarer