Archive - Date
Archive - Activity
- Ski trip (3)
- Trip by foot (190)
Ti-topper'n 2017, dag 1
- Date:
- 29.04.2017
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 25.9km
Vet ikke helt hvordan denne galskapen ble til, men ihvertfall har det lenge vært et ønske om å gå Ti-topper'n på 2 dager, altså 10 topper på 2 dager. I fjor fullførte jeg for første gang, og da tok jeg 10 topper på 10 dager, så da var det jo på tide med en forbedring! Med på denne galskapen hadde jeg fått med meg Trollet (Linda Jacobsen) , aka Apekatten, aka Linda, og delvis Taxitheo (Rune Theodorsen) . Planene hang lenge i en tynn tråd pga sykdom, manglende barnevakt, snø, regn, konfirmasjon etc, men fredag kveld fikk Linda hivd seg i bilen og pella seg nedover. Etter litt fram og tilbake på starttidspunkt og rekkefølge på topper, klarte vi til slutt å få bestemt oss for å begynne kl 07.00 lørdag morgen, og Valås var topp nr 1.
Nå er det vel en kjent sak at jeg ikke er noen morgenfugl, så det å stå opp kl 6 for å >>>
Valsfjell
- Date:
- 18.04.2017
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 6.8km
Dattera skulle plutselig se på videregående skole i Ulefoss, så da fikk jeg lurt med meg Taxitheo (Rune Theodorsen) til å bli med å kjøre, og samtidig ta med seg en topp på veien! Lykke med nok en topptur <3
Valget falt på Valsfjell i Melum da dette ble på veien hjem. Lekte litt med tanken på å ta med oss to i samme slengen der oppe, men på grunn av at man visst må jobbe litt for å finansiere all denne fartinga til nær og fjern, så strakk ikke tida til før ettermiddagsskiftet begynte.
Parkerte ved Melum Kirke da det var merket privat vei videre, og hadde lest at grunneieren ikke var så glad i trafikk innover der. Starta med nedoverbakke, noe som aldri er spesielt kult med tanke på at det er oppover man vil gå på topptur! Alt man går nedover, må man jo gå oppover igjen for å komme til topps... >>>
Fjerdingen fra Markaveien
- Date:
- 09.04.2017
- Distance:
- 7.4km
Er vel en kjent sak at det har blitt noen Fjerdingen-turer i løpet av det siste året! Igår var det faktisk et lite jubileum siden det var nøyaktig 1 år siden aller første turen til Fjerdingen ble gått! Lite visste jeg den gang at det kommende året skulle inneholde så mye spennende opplevelser, nye vennskap og bekjentskap, til og med en kjærste kom til underveis, mye latter og moro, noe snørr og tårer, mang en gang en helt ødelagt kropp av utmattelse, men herregud for et år!!! Ville ikke bytta det ut for alt i verden :)
Men selv om det har blitt mange turer til Fjerdingen (Det eksakte tallet er per dags dato 122 turer, 21 hittil i år), så var turen idag av det annerledes slaget. Hadde et ønske om å gå fra Markaveien i Langangen i fjor også, men det ble aldri noe, men idag >>>
Salsås
- Date:
- 04.04.2017
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 4.1km
Etter å ha fullført 14 summits of Porsgrunn (sitat adoptert fra mortenh (Morten Helgesen) ) igår, og blitt advart mot tomhetsfølelse etter fullføring av ei liste, så var det jo bare å gyve løs på neste da! Valget har da falt på Larvik, da det er nærme og greit det også. Første turen gikk til Salsås som også er del av Larvik og omegn turistforening sin toppturliste i 2017. Altså 2 fluer i en smekk! Ingen tur uten Taxitheo (Rune Theodorsen) , så han ble jo også med :)
Første del av turen opp til postkassa med klippekort og gjestebok gikk unna som bare det. Godt merka, og god sti å gå på, noe som egentlig er totalt uvant! Men utsiktspunktet, som ikke akkurat ga så mye utsikt på grunn av tykk tåke, var jo ikke det samme som å ha nådd toppunktet!
Nå har jo jeg lært litt om det å gå toppturer siden starten i fjor, og funnet >>>
Hanakne
- Date:
- 03.04.2017
- Distance:
- 2.5km
Så var dagen kommet for å fullføre Porsgrunnslista! I og med bytte av jobb og tilbake til turnuslivet i februar, så åpner det seg muligheter for formiddagsturer (sånn for å være litt positiv siden turnus ikke er sååååå gøy lissom!). Planen for dagen var å ta Hanakne og egentlig ta med seg Fjerdingen fra den sida.
Taxitheo (Rune Theodorsen) var selvfølgelig tvunget med på denne turen også, da alle snart har fått med seg at man sender ikke meg på tur i villmarka alene! Sekken var pakket for langtur med både niste og andre godsaker, og vi fant oss et sted å parkere. Nå er jo ikke disse Porsgrunnstoppene kjent for hverken blåmerking eller stier, men her var det ihvertfall greit å følge en form for skogsbilvei et lite stykke. Ikke snakk om noe oppvarming før stigninga begynte, så fikk raskt puls >>>
Gravtjennåsen
- Date:
- 26.03.2017
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 3:40h
- Distance:
- 5.3km
Knallvær og våren er virkelig kommet til Porsgrunn! Det var virkelig ikke en dag for å sitte inne. Siden jeg fortsatt manglet 2 Porsgrunnstopper, falt valget på Gravtjennåsen, en tur jeg egentlig har gruet meg litt til... Disse Porsgrunnstoppene er jo ikke akkurat godt oppmerket og på fine stier, og hadde en følelse av at dette var en av de litt verre!
Taxitheo (Rune Theodorsen) lot seg overtale til å være med siden han strengt har lovet meg disse turene, og som vanlig var kriteriet at det var jeg som var kartleser (snart klar for kart og kompasskurs)! Ja ja, vi har jo overlevd før også, så regnet vel med det idag også.
Fant parkeringsplassen og tusla optimistisk i vei på en skogsbilvei/sti. Hadde funnet ut at det var greit å følge denne veien/stien ei stund, før det var bare å gå rett opp i en sving. >>>
Storeberg
- Date:
- 22.01.2017
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 5.6km
Etter å ha gått 10 av de 14 toppene i Porsgrunn med PF på over 100, så var ikke forventningene til dagens tur av de største. Har jo funnet ut at disse toppene kan være både slitsomme, skumle, full av kratt, skog og andre hindringer, og i tillegg er mulighetene for å gå seg vill enormt store (noen er også morsomme da!)! Så det var med litt blanda følelser jeg dro med meg Rune ( Taxitheo (Rune Theodorsen) ) på enda to nye. Det vil si planen var ihvertfall å ta to, nemlig Storeberg og Hanakne, da dette så ut til å være en grei tur å gjøre unna. Bestemte oss for å begynne med Storeberg, og idag hadde noen (les; Rune) ymtet om at han kunne være litt mer behjelpelig med kartlesinga enn sist gang, så var anelsen mer optimist idag!
Før turen i det hele fikk begynt, endte jeg opp i rimelig dårlig humør >>>
Prestskjeggen
- Date:
- 15.01.2017
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 5.5km
Duket for nok en Porsgrunnstopp, for å prøve å få fullført lista en eller annen gang i nær framtid! Jeg var så "heldig" at jeg fikk velge, så da valgte jeg Prestskjeggen av de som gjenstod. Hatt jeg visst at Rune (Taxitheo) hadde stått opp på feil bein og bestemt seg for å være sta å nekte og si et eneste ord om retning og kart, så hadde jeg kanskje tenkt seg om to ganger! Tidligere har han jo ikke klart å la være å si noe, når kartleseren har vært på en begynnende bærtur, men idag klarte han det gitt. Hvilket endte, om ikke med forferdelse, så ihvertfall med en god del ekstra tid og km, og meeeeeget uveisomt terreng!
Gikk ganske greit første del av turen med en slags vei/sti. Største hindringene var trær som lå litt her og der, og is på stien. Måtte på >>>
Omsdalsåsen
- Date:
- 07.01.2017
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 4.9km
Nytt år, nye toppmuligheter! Starten på året bestod av en uke med sykdom her i huset, noe som medførte stor rastløshet, og grettent humør på grunn av mangel på turer. Lykken var derfor stor når man endelig kom seg ut på tur! Siden målet med 100 turer til Fjerdingen innen 2017 startet, ble Porsgrunnstoppene satt litt på vent, men nå fikk jeg endelig overtalt Rune (Taxitheo) til å bli med meg på en, og formen var sånn noenlunde, så da ble det Omsdalsåsen.
For en gangs skyld så var det jeg som skulle kjøre, så plukka opp Rune på veien. Må bare tilføye at jeg kjører en 99 mod Opel ved navn Leif, og som sikkert kunne hatt bedre vintersko, mens Rune har en sånn der tøffing som drar på alle 4 hjula og er av adskillig nyere modell! For å si det sånn, så blir det den neste >>>