Archiv - Nach Datum
Archiv - Nach Aktivität
- Andere Tour (8)
-
Andere Wintertour (428)
- Schlittschuhlaufen (8)
- Schneeschuhtour (419)
-
Fahrradtour (34)
- Fahrradtour Gelände (14)
- Fahrradtour gemischt (3)
-
Fahrzeugtour (2)
- Autotour (1)
- Fußtour (1466)
-
Klettern (10)
- Alpinklettern (9)
-
Skitour (413)
- Langlauf (256)
- Randonnée/Telemark (42)
- Tourenskilauf (101)
- Training (1)
Peakbookfreunde

Lieblingstouren
Fedalsnibba i Stryn/Stranda
- Datum:
- 01.10.2025
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 14,3km
Etter gårsdagens tur til Eidshornet ved Geiranger gikk turen mot Stryn. Det var to muligeter for startsted for denne turen. Enten fra Flo eller fra Fure. Jeg valgte PeakbookerArne Mæhlens valg av rute. Kjørte mot Fure like ved Flo ved Oppstrynsvatnet. Tok kontakt der med en fastboende angående veistandarden oppover den bratte veien oppover fra Fure. Skjønte såpass at jeg ville komme rimelig greit opp med min bil, men parkerte ca 100hm lavere enn endepunktet. Fant en grei parkeringsplass og overnattet der.
Våknet tidlig på morran til det fantastiske været som var meldt. En god frokost med stekte egg og juice,- var det bare å ta den ferdige sekken til meg og Embla og starte på turen. Den startet rimelig bratt på den siste stumpen med grusvei før den gikk bratt videre oppover gjennom >>>
Eidshornet - en eventyrlig høsttur
- Datum:
- 30.09.2025
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 11,0km
Dette ble en virkelig kanontur. Godt turvær og noen helt rå høstfarger. Vindstille, fint lys og passe temperatur. Litt tunge bein idag, og tok det derfor rimelig rolig den bratte stigningen som startet ved Haugset. Jeg tror nesten ikke jeg har sett så flotte høstfarger. Jeg er gammel og kanskje litt glemsk, men dette var rått. Fargene var nesten helt opp Geitfonnegga.
Derfra ble det nesten et antiklimaks med ur resten av turen opp til Eidshornet. Fantastisk utsikt nesten fra første skritt i dag. Fantastisk å se Geirangerfjorden...stille.. og se en stor cruisebåt sige stille inn mot Geiranger. Denne turen kan jeg virkelig anbefale og HØSTEN med mulighet for en slik fargesprakende opplevelse. Fy...f...minne for livet dette altså. Fotograferte helt vilt på vei opp og ned. Valgte å >>>
Flotte høstfarger på Hugakøllen
- Datum:
- 27.09.2025
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 3,6km
Etter turen til Svarteknippa og Slettningsegge ville jeg gå enda en tur til. Så at det var finvær på Hugakøllen da jeg kjørte ved Vangsmjøsa. Kjørte bomvegen oppoverr og parkerte på den vanlige plassen. Flere andre på tur også.
Gikk raskt opp og ned til toppen. Nydelig vær og flottere høstfarger her enn oppe ved Torolmen. Fikk se den nye sikteskiva og tok noen bilder før turen gikk ned igjen. Super tur og topp utsikt fra denne toppen. Tur alene med Embla.
Svarteknippa og Slettningsegge
- Datum:
- 27.09.2025
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 12,4km
Det var tøft å sette seg i bilen kl 04.45 på Gjøvik i dag. Planen var å få soloppgangen på Svarteknippa med den fantastiske utsikten mot Hurrungane. Videre skulle jeg gå til Slettningsegge og avslutte med Sletterustvatnet SØ. Denne turen gikk jeg ifjor høst og jeg synes dette eren virkelig flott tur.
Planen ble litt anderledes da været ikke ble slik som meldt. Temperaturen var grei nok. Ca 6 grader, men litt vind. Tåka lå oppe på Slettningsegge. Jeg håpet på en del fotografering her oppe. Det var kaldt og jeg sto der oppe sikkert en halvtime. Tåke "feide" over toppen og skapte en helt spesiell stemning. Fikk noen bilder da det åpnet seg noen ganger. Tilslutt var jeg iskald og valgte å gå østover. Måtte navigere med Appen en stund før det åpnet seg mer. Gikk >>>
Spåtind - en vakker høstdag
- Datum:
- 25.09.2025
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 9,1km
En spesiell fin dag på Spåtind idag. Nærmest vindstille hele veien opp til toppen. Der var det en liten bris. Gikk med oppbretta ullgenser og bukse. Herlig i sola. Denne gangen gikk jeg fra Gammelsetra. Den korteste og bratteste ruta.
Fåberg-Vestfjell
- Datum:
- 24.09.2025
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 7,3km
Fin liten tur i lett fjellterreng. Tur med Nils Jørgen og Embla.
Herlig høst i Rondane/Alvdal Vestfjell
- Datum:
- 23.09.2025
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 22,0km
Litt seint ute fra Gjøvik da planen var en langtur med utgangspunkt Straumbu. Flott turvær, men ikke knall sol. Temperatur ved start ca 3-4 pluss. Det ble nå varmt nok for meg der jeg startet i god sti gjennom flott furuskog. Rimelig bratt oppover lia,- så pulsen stiger fort her.
Dette ble en tøff tur med mange høydemetre. Planen var fire nye pf 100 topper og en mulig avslutning opp mot Gravskardshøgda. Litt snø og rimete oppe på de høyeste toppene. Veldig fint å gå innover fjellet og stigningene opp i skarene gikk veldig fint. Selve stigningene opp til toppvardene ble tøffe. Seige bratte kneiker. Spesielt stigningen opp mot Skjellåkinna ble tung. I tillegg var det litt/rim snø i øverste del. Hadde kun lave terrengsko i dag og da er jo føtter/ankler litt utsatte for støt og >>>
4- fjellsrunden på Vingromsåsen
- Datum:
- 22.09.2025
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 9,5km
Tur alene med Embla. Bra vær, litt sur vind. Litt vått i stiene idag. Embla skremte opp storfugl.
Snuen
- Datum:
- 19.09.2025
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 7,2km
Etter turen til Djuptjernkampen kjørte jeg videre forbi Røssjøkollane og fant en parkeringsplass der jeg kunne starte turen mot Snuen. Dette var en topp jeg ikke hadde vært på før. Jeg hadde ikke lagt merke til at det visst var en bom her,- så turen ble en del lenger enn jeg regnet med. Grei vei helt inn til.
der veien gikk over til sti oppover mot Snuen. Fin sti oppover. Stien delte seg etterhvert. Den ene stien til venstre gikk oppom Snuen fortropp. Den andre gikk mer i flanken under denne lille toppen og greit videre opp mot Snuen. En ganske flat topp, men fin utsikt mot Røssjøkollane og mot Ormtjernkampen og Dokkampen. Synnfjell mektig kjempe i sør.
Djuptjernkampen og Solskiva
- Datum:
- 19.09.2025
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 10,6km
Flott høstvær på morran og jeg var klar med sekken på kl 10. Regnet med at det vr litt våte partier idag, men valgte likevel mine lave VJ terrengsko uten Gore Tex. Usedvanlig godt grep på disse skoene og jeg klarte faktisk å holde meg tørr på beina på hele turen. Dette kreves en del konsentrasjon...og hopping. Dette gjør bare turen litt artigere. Gikk hardt innover og gikk oppom Solskiva. Litt fotografering så kjapt videre.
Vurderte mens jeg gikk om jeg også skulle gå over Røssjøkollane tilbake. Grublet på dette til jeg var på toppen av Djuptjernkampen. En kort matpause rett under toppen i sola før jeg igjen begynte å småjogge tilbake. Grublingen var over og jeg valgte heller å jogge tilbake samme vei....for så å kjøre et lite stykke for å gå på Snuen (1179 moh). >>>