Høgdebrotet med FTF. Straff og belønning (21.09.2024)  6


Startpunkt Vargebakken (1.099m)
Endpunkt Vargebakken (1.116m)
Tourcharakter Wanderung
Tourlänge 9h 10min
Entfernung 18,6km
Höhenmeter 1.366m
GPS
Besteigungen Høgdebrotet (2.226m) 21.09.2024 12:10
Høgdebrotet Nordvest (2.215m) 21.09.2024 12:15
Øst for Høgdebrotet (1.958m) 21.09.2024 13:29
Besuche anderer PBE Vargebakken parkering (1.105m) 21.09.2024 06:53
Varga bru (1.068m) 21.09.2024 07:00
Leirungsåe bru (1.072m) 21.09.2024 07:21
Startzeitpunkt 21.09.2024 06:53
(UTC+01:00 SZ)
Endzeitpunkt 21.09.2024 16:03
(UTC+01:00 SZ)
Gesamtzeit 9h 10min
Zeit in Bewegung 6h 30min
Pausenzeit 2h 40min
Gesamtschnitt 2,0km/h
Bewegungsschnitt 2,9km/h
Entfernung 18,6km
Höhenmeter 1.365m

Nytt besøk på Høgdebrotet, kun drøyt halvannen måned siden forrige besøk. Hvorfor?

Da jeg kom tilbake på hytta etter turen 1. august, oppdaget jeg at det var en geocache ved Høgdebrotet Nordvest - der jeg hadde vært samme dag. Det var irriterende nok. Enda mer irriterende var det at den ikke var logget enda, selv om den ble lagt ut i 2022. Umiddelbart bestemte jeg meg for å gå tilbake, på høstturen min - i hvert fall om den ikke ble logget i mellomtiden.

Så nå var dagen kommet. Geocachen lå ulogget denne dagen. Været var spådd med strålende sol, nesten vindstille og alt lå til rette for en bra dag.

Jeg parkerte på Vargebakken og gikk i vei ca 06:55. Det var før sola sto opp men det var lyst og fint. Tåken lå trollsk over Øvre Sjodalsvatn lenger nede i dalen.

På vei oppover mot Bukkehåmartjønne gikk jeg forbi en kar som hadde teltet nede i dalen på natta. Han skulle gå langturen over Bukkehåmaren, Kvassryggen, Høgdebrotet, Tjønnholstinden og tilbake. Han passerte meg litt senere, da jeg spiste litt – og jeg så han innimellom på veien rundt. Jeg gikk over «Øst for Høgdebrotet» for å spise høydemeter raskt. Vet ikke om det er raskeste veien, men jeg innbiller meg at det er den fineste. Tok ikke toppunktet før på returen dog.

Da jeg nærmet meg vardene på «hovedtraseen» så jeg at karen var på Kvassryggen. Jeg bestemte derfor å gå opp og til punktet dere klyvepartiet kommer opp mot Høgdebrotet. Da jeg ankom så jeg karen nederst og jeg sto og ventet på at han kom opp. Derfra gikk vi sammen til Høgdebrotet Nordvest, som jeg synes har penest utsikt. Der fikk jeg også tatt denne geocachen. Været var helt fantastisk. Ikke en sky på himmelen og knapt merkbart vindrag.

Mens vi spiste og pratet kom også tre yngre karer som var på mer type joggetur, tre av den noe mer snobbete arten man også kan møte på i fjellheimen. Men de var hyggelige nok, hehe…

Etter hvert gikk vi hvert til vårt og jeg gikk omtrent samme vei tilbake. Men hadde medbragt 4-delt fiskestang i sekken, så jeg tok kanskje 20 kast i Bukkehåmartjønne, uten å kjenne noe napp.

Videre ned den samme vei som jeg kom og jeg ankom bilen ca 16.00.

Trollsk ned mot Øvre Sjodalsvatn
Trollsk ned mot Øvre Sjodalsvatn
Stille vann i Nedre Leirungen
Stille vann i Nedre Leirungen
Høstfarger i soloppgang
Høstfarger i soloppgang
Besshøe har kastet slipset
Besshøe har kastet slipset
Eventyrdal i soloppgang
Eventyrdal i soloppgang
Foss på vei opp mot Bukkehåmartjønne
Foss på vei opp mot Bukkehåmartjønne
Månen var med meg i hele dag
Månen var med meg i hele dag
Bukkehåmartjønne
Bukkehåmartjønne
Rondane kommer til syne
Rondane kommer til syne
Bukkehåmartjønn i grønn drakt
Bukkehåmartjønn i grønn drakt
Besseggen viser at den er en egg
Besseggen viser at den er en egg
Mot Kvassryggen
Mot Kvassryggen
Zoomet bilde mot hytta. Stille vann
Zoomet bilde mot hytta. Stille vann
Utsikt mot Besshøe
Utsikt mot Besshøe
Toppeview. Er det Storen vi ser der bak?
Toppeview. Er det Storen vi ser der bak?
Fra Øst for Høgdebrotet mot breen
Fra Øst for Høgdebrotet mot breen

Benutzerkommentare

Kommentartitel:
Zeichen: 1000
Kommentartext:
Du musst angemeldet sein, um Kommentare schreiben zu können.