Arkiv - dato
Arkiv - Etter geografi
Lister jeg samler etter
- Kragerø 50 m Pf
- Agder kommunetopper
- Aust-Agder kommunetopper tom. 2019
- Vest-Agder kommunetopper tom. 2019
- Akershus kommunetopper tom. 2019
- Risør ≥ 100m pf.
- Viken kommunetopper
- Buskerud kommunetopper tom. 2019
- Kommunetopper Østlandet
- Telemark ≥ 500m pf.
- Rogaland kommunetopper
- Fylkestopper (Norge)
- Nissedal ≥ 100m pf.
- Fylkestopper (Norge) tom. 2017
- Kommunetopper (fylkestopper) år 2000
- Kommunetopper Norge
- Telemark ≥ 250m pf.
- Telemark ≥ 100m pf.
- Hedmark kommunetopper tom. 2019
- Kviteseid ≥ 100m pf.

Favoritturer
Favorittopper
Kommunetopp i tidl. Øygarden kommune.
- Dato:
- 20.07.2024
- Distanse:
- 0,8km
Blomøyknuten var kommunetopp i Øygarden kommune inntil sammenslåingen med Fjell og Sund kommune. Kommunetopp i dagens Øygarden er Liatårnet i gamle Fjell kommune.
Parkerte i en lomme på Blomenutvegen og gikk veien opp mot husene i enden. Tok til venstre for garasjen og det innerste huset. Dette ble tett på huset men det var ingen der så vi listet oss forbi.
Opp en liten skråning og der møtte vi fjellveggen. Skjønte nå at vi burde funnet en annen vei. Men den som gir seg........ Det var ikke så høyt opp og vi fant feste så med litt klatring var vi oppe. Står en telemast og betongbunkers på toppen. Fin utsikt. Fant fin sti som tok oss vestover på fjellet og sørover i gress og lyng inn på veien som heter Blomnutåsen.
Tur-retur 800 meter på 30 minutter.
Velg å gå opp den veien >>>
Kommunetopp i tidl. Sund kommune.
- Dato:
- 20.07.2024
- Distanse:
- 4,7km
Etter overnatting i flott ABB leielighet på Eide kjørte vi Sundvegen i 6,5 kilometer til Stranda skole. Her er det stor parkeringsplass. Turen startetved Stranda svømmehall, og her er det et stort skilt med info om turer i Sund. Rett ved turstart er det bygget en gigant gitar som ble åpnet i 2015. Gigantgitaren er starten på natur- og kulturløypen "Ord i spreke spor", inspirert av kyst-trubaduren Johannes Kleppevik. Målet med løypen er å knytte fysisk aktivitet sammen med natur-, kultur-, og litteraturopplevelser. Vi fulgte merket sti over Lamphusfjellet og inn Kleppadalen. Derfra opp til Vetadalen og siste stykke opp ryggen til toppen på Veten der den nye dagsturhytta Vetenbua ligger. Deler av stien gikk mye i bekkefar og over og langs med myrer. Det var lagt ut klopper >>>
Kommunetoppen i Øygarden og Pyttane sør og nord
- Dato:
- 19.07.2024
- Distanse:
- 8,2km
Liatårnet var kommunetopp i Fjell kommune fram til 2020. Da ble Fjell, Sund og Øygarden slått sammen og dannet nye Øygarden kommune.
Kjørte Erkhovdvegen til Pyttane/Nordre Stølen p-lomme. Stor gratis parkeringsplass. Det er asfaltert vei stengt med bom helt opp til Pyttane. Fra Pyttane søndre er det merket sti til Liatårnet. De store hvite kuplene er radarer utplassert av AVINOR. Radarene kommuniserer med flyene i nærheten og samler informasjon om høyde, avstand og identitet på flyene. På bakken på Flesland sitter flygelederne og får all informasjonen på skjerneme sine. Med denne informasjonen kan de trygt kontrollere trafikken til og fra Flesland.
Begge radarene gir samme informasjon, men trafikken på Flesland er såpass stor at det er krav om to radarer.
Hadde med sykkel så >>>
Kolbeinsvarden Kommunetopp på Askøy
- Dato:
- 19.07.2024
- Distanse:
- 2,8km
Kom fra Eldsfjellet og kjørte gjennom Bergen og over brua til Askøy. Kjørte mot Lavik og tok til høyre inn på Erdalsvegen. På tide med litt mat så vi kjørte forbi stistart og stoppet ved Erdal skole. Her var det bord og benk. Etter god lunsj kjørte vi tilbake til stistart ved Steinrusta P-lomme. Skilt mot Kolbeinsvarden her og Askøy på langs. Vi fulgte skiltet Askøy på langs til toppen. Det var veldig godt tilrettelagt med klopper og trapper store deler av veien. Fin utsikt fra toppen. Varde og hvilebu. Ned igjen bestemte vi oss for å ta en litt annen vei og etter den første nedstigningen tok vi til høyre på en kloppet sti som det ikke sto skilt på. Denne var litt mindre tilrettelagt enn der vi gikk opp. Er nok ikke mye brukt. Men fint, gikk oppe på åsen så det var mer >>>
Loddo
- Dato:
- 03.08.2021
- Distanse:
- 1,4km
Loddo. Kommunetopp i Austevoll. Kom til Husvik med ferje fra Sandvikvåg. Kjørte Fv 546 til Åkyllaren og Loddo parkering. Lett å forstå at dette er ett populært turområde da det er 2 store parkeringer. Første del går på skogsbilvei men går etter hvert over til sti.
På veien passeres dagsturhytta som Austevoll kommune har fått i gave av fylkeskommunen. På toppen har Lions club Austevoll bygget ett tårn. Godt er det eller hadde utsikten vært skjult av skog. Fra toppen av tårnet kan en se utover hele kommunen, og omkringliggende fjorder, og fjell.
Brukte 1 time tur-retur.