Lygna Ekspedisjonskart (08.07.2025)


Turlengde 9t 09min
Distanse 39,4km
Høydemeter 999m
GPS
Andre besøkte PBE'er Lushaughytta (711moh) 08.07.2025
Lygna P-plass (625moh) 08.07.2025

Kjørte til Lygna med Storm for å gå ekspedisjonskartet (Skijakten) på Lygna. Valgte terrengjoggesko vel vitende at det ble relativt mye trasking i våt myr. Vil vel si at ved Pikmyra så var beina blaute resten av dagen. Myr på myr hele veien til Nysætra hvor vi så ku nede ved stien etter stolpen nede her. Fra sætra og hele veien til skogsbilveien var det masse ku. På alle kanter. Så Storm og jeg fikk øving på å omgå og snike oss frem. Men det tok tid over et relativt langt område. Skogsbilvei og grusvei rundt Skreihaugen før vi igjen fikk myr ned til Risbakkhytta.

Lite stykke langs Risbakkvegen før vi gikk stien i retning Lushaughytta. Her var jeg dårlig forberedt på peakbook elementer. Jeg hadde rett og slett ikke sett på det før turen i det hele tatt, og burde nok gått en tur opp til Lushaugen. Men jeg hadde bestemt meg for ingen avstikkere da turen allerede var lang. Lushaughytta er veldig flott. Så Storm og jeg rastet i husveggen her og koste oss godt. Traff en kar her som vi tok en prat med som anbefalte utsiktstårnet på Lushaugen. Det får man ta en annen gang.

Planker hele veien på stien fra hytta, men igjen myr-terreng fra stikrysset og ned til Svartdalshytta. Her var kartet ganske på villspor med tanke på å finne brua over den relativt brede og dype bekken. Så vi rota oss rundt hytta på jakt etter et velegnet sted å krysse bekken før vi fant brua. Ganske gjengrodd og vanskelig å finne frem rundt Svera også.

Badstuvegen ble noe lang og kjedelig før vi gikk på gode stier på stolpene nedover mot Nordmarka. Relativt kjedelig å gå skogsbilveien/stien oppover langs riksveien også. Jeg hadde tenkt å ta rett over fra stien oppover fra Badstuvegen og til den sorte stolpen som er nedenfor hyttefeltet, men oppover her var det svært tett skog, kratt og mas. Gjengrodd sti. Rett og slett et håpløst valg.

Så det endte med at vi gikk på hyttevegene først og så traska ned til den sorte stolpen etter at jeg hadde sett på detaljkartet. Tilbake langs stien fra Lauvlisætra og litt mer myrvandring for et par røde stolper, og en liten tur langs "sykkelstien" fra Torvmyrvegen bort til grinda hvor det var brei "plankesti", og tilbake til parkeringen.

Storm på Lushaughytta
Storm på Lushaughytta
Starttidspunkt 08.07.2025 09:44
(UTC+01:00 ST)
Sluttidspunkt 08.07.2025 18:53
(UTC+01:00 ST)
Totaltid 9t 09min
Bevegelsestid 9t 07min
Pausetid 0t 1min
Snittfart totalt 4,3km/t
Snittfart bevegelsestid 4,3km/t
Distanse 39,4km
Høydemeter 999m

Kommentarer

Tittel:
Tilgjengelige tegn: 1000
Kommentartekst:
Du må være innlogget for å skrive kommentarer.