Archive - Date
Archive - Activity
-
Bike trip (22)
- Bike trip - off-road (4)
- Bike trip - road (1)
-
Climbing (493)
- Alpine climbing (351)
- Bouldering (4)
- Ice climbing (101)
- Mixed climbing (8)
- Sport climbing (24)
- Via ferrata (1)
- Drive (15)
-
Other trip (30)
- Expedition (2)
- Fishing (2)
- Kayaking (13)
-
Other winter trip (18)
- Alpine skiing (4)
- Skating (1)
- Snowshoe trip (13)
-
Ski trip (647)
- Backcountry skiing (127)
- Cross-country skiing (43)
- Randonnée/Telemark (411)
-
Trip by foot (854)
- Alpine trip (97)
- Hike (326)
- Hillwalk (258)
- Jogging (164)
- Walk (6)
Archive - Geography
Reisebrev fra Chulilla
- Date:
- 02.03.2020
- Characteristic:
- Hike
Ida og jeg ("Østens") reiste 2.-7. mars til Spania for å besøke våre venner Ingri og Philip. De har begge to leid en leilighet i to måneder for å skrive masteroppgave og klatre. Leiligheten ligger i Losa del Obispo, 6 km nord for Chulilla som er en stilig fjellandsby med masse muligheter for sportsklatring og fotturer. Det var dessverre ikke like varmt som Ida hadde håpet på. Alle dagene blåste det frisk bris fra nordvest, så her var det bare å kle seg godt.
2. mars:
Vi fløy til Alicante der vi leide bil før vi kjørte oppover langs kysten mot Valencia og deretter inn til Losa del Obispo. Hadde en stopp ved en strand i Benidorm der vi spiste lunsj sammen med masse innpåslitne måker.
3. mars:
Utforsking av Losa del Obispo før jeg, Philip og Ida reiste inn til Chulilla. >>>
Montana del Horno
- Date:
- 16.11.2018
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 4:13h
- Distance:
- 13.3km
Fin rusletur med familien. Artig hyllesystem i starten rundt klippene. Jeg og pappa tok en avstikker på høyeste punkt mens de andre gikk i forvegen ned igjen.
Høyest på Gran Canaria
- Date:
- 14.11.2018
- Characteristic:
- Alpine climbing
- Distance:
- 0.7km
I forbindelse med en familietur til Gran Canaria var det obligatorisk for oss å ta en tur til øyas høyeste punkt. Vi kjørte opp til Pico de las Nieves på 1951 moh der det er en militærbase plassert. Hit opp går de fleste turistene og regner dette for å være høyeste punkt på Gran Canaria. For nerdene må man bort til fjellformasjonen drøye 100 meter lenger sørøst som er fem meter høyere. Aberet er at for de fleste vil man føle behov for tau og sikring, så det krever at man kan sikringshåndverket. Fjellet her oppe er nokså kompakt og det er ikke lett å sette sikringer over alt heller.
Vi kjørte opp til turisttoppen. Det var tåkete og dårlig sikt. Jeg tok en rekognoseringstur før jeg gikk tilbake for å sikre pappa til topps. Snilen har skrevet utfyllende rapport her ( https://peakbook.org/tour/56660/Absolutt+helt+til+topps+p%C3%A5+Gran+Canaria+-+lite+bes%C3%B8kt+topp%21.html >>>
Rusletur til Montana de Tauro
- Date:
- 13.11.2018
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 3:42h
- Distance:
- 11.4km
Fottur med familien i området rundt Montana de Tauro. På returen tok jeg en joggetur tilbake til bilen og langs veien til jeg etter hvert ble plukket opp.
Roque Nublo platået
- Date:
- 12.11.2018
- Characteristic:
- Hike
Rusletur med familien mot Roque Nublo som er en ikonisk fjellformasjon på Gran Canaria. For å komme helt til topps må man klatre. Vi tok til takke med platået under selve tårnet. Fint kveldslys etter en litt hustrig start med vind og regn.
Klatretur i Spania
- Date:
- 16.01.2018
- Characteristic:
- Sport climbing
Har tilbragt fine dager på klatreferie i Spania fra 16.-25. Januar sammen med Andreas, Bjørn-Even og Johannes. Tross tidenes ski- og isklatreforhold hjemme i Norge klarte vi lett å kose oss i varmere strøk. Fløy til Malaga der vi leide oss en Polo som vi fartet rundt med i ni dager. Bodde i en leilighet i El Chorro på Finca la Campana. Helt grei standard, men tror nok jeg heller ville valgt å bo i for eksempel Ardales neste gang. Både pga kjøreavstand til klatrefelt, tilgang til butikker og fordi bevertningen på Finca kanskje ikke var den aller beste (trivelige folk, men litt dårlig standard på leiligheten og noe treg service).
De to første dagene klatret vi på Frontales i El Chorro. Fint klatrefelt, men veldig varmt i sørsider selv i januar. Kan sammenlignes med norsk vår på >>>
Uforglemmelig tur i Pyreneene
- Date:
- 21.07.2008
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 5:56h
Rastløs ferie:
Etter en uke med harde fjellturer i Nordfjord så jeg for meg en 9-dagers rolig ferie i Spania, tenke på litt andre ting for så å komme hjem til fedrelandet med enda større fjellfeber! Vel, turen ned hit ble ikke helt relax heller. Bare to dager etter at flyet landet i Girona måtte jeg ut på en 3 timers gatejogg i Barcelona (for øvrig en morsom måte å oppleve en storby på). Neste dag ble det en tur til Saint Jeroni (1236) ved Montserrat før jeg planla en virkelig spennende tur. Bilen vår stopper i Espot, en fjellandsby i Pyreneene ved foten av den vakre nasjonalparken Aiguestortes i Estany de Sant Maurici i den spanske regionen Catalonia. Jeg kjøpte et kart på turistkontoret, 20 sekunder senere begynner tennene å løpe i vann (eller var det bena?..) da jeg så alle de flotte >>>
Saint Jeroni
- Date:
- 19.07.2008
- Characteristic:
- Hike
Etter noen dager med strandliv i Barcelona var det på tide å komme seg opp i fjellet! Vi kjørte mot Pyreneene og undervegs ville mamma ta en tur til klosterlandsbyen Montserrat i Catalonia. Landsbyen ligger på et sted der ingen skulle tru at nokon kunne bu midt oppi fjellene i nasjonalparken Parc Natural de la Muntanya de Montserrat. Grunnlagt i år 888 på en plass der nonnene skulle holde seg avskjermet fra samfunnet. Jeg og pappa foretrakk heller en tur oppi fjella enn å titte inni klosterne.
Tok en slags "fløybane" opp fra landsbyen til øverste stasjon. Herfra gikk vi på god sti mot nasjonalparkens høyeste topp - St. Jeroni. Så flere fjellklatrere oppå de artige pinaklene her (av kvartskonglomerat). Veldig spesielt område! Omsider kom vi til toppen der vi hadde flott utsikt, >>>
Fornøyelsespark i Barcelona
- Date:
- 18.07.2008
- Characteristic:
- Walk
Ferie med family`n i Spania. Tok en tur oppom Tibidabo, en høyde med fornøyelsespark (ikke så mange spennende attraksjoner). Fin utsikt over Barcelona herfra!:)