Arkiv - dato

Arkiv - aktivitet

Arkiv - Etter geografi

Facebook

Høsttur i Balestrand

Dato:
25.09.2019
Turtype:
Fottur

I fagert høstvært tok jeg, Ida og hundene oss en tur fra Saurdalen i Balestrand. Man får kjøre helt opp til 620 moh slik at man kan gå nokså flatt innover i fjellet fra start. Gikk en rundtur via 804-toppen og ned til Savesete der vi grillet bål en stund før vi gikk tilbake til bilen.

Kart    

Mannhiller - naturskjønn klatrerute i Sogndal

Dato:
23.09.2019
Turtype:
Alpin klatring
Distanse:
3,8km

Klatretur med Ida opp ruta "Store sko, små føtter" (grad 5+, 4 taulengder) på den sørvendte klippen Mannhiller mellom SIMAS og Mannheller ferjekai. Dette er en av to boltede ruter som er etablert av Sigbjørn Veslegard. Mer info her: http://heihaaklatring.blogspot.com/p/mannhiller.html Fra parkeringsplassen like før SIMAS følger man traktorvei en snau kilometer. Her lukter det nokså surt fra avfallsplassen, men like etterpå kjente vi ikke lenger noe lukt. For å komme til innsteget er det viktig å komme lavt nok. Ikke gå like under klippa, men et like stykke nedenfor. Går man feil kan innmarsjen fort bli noe utsatt. Hjelm kan være lurt i og med at det er mye løsgods på toppen av klippen som folk fort kan sparke utfor (nestenulykker har forekommet!). Fra innsteget er det fire korte taulengder til toppen (grad 5, 4+, 5+ og >>>

Kart    

Klatrekurs for Lurkarlaget

Dato:
20.09.2019
Turtype:
Alpin klatring

Tredagers klatrekurs for tre medlemmer av Lurkarlaget i Sogndal. Hadde en dag i Plommehagen, en dag på feltet Øksnaviki utenfor Gaupne og en dag på ruta "Rosa og meg" ved Hafslo. Sprek gjeng og spreke turer ble valgt! Takk for kurset, Andreas, Henning og Johannes!

Kart    

Nortind kurs alpin isferd vegleder

Dato:
02.09.2019
Turtype:
Alpin klatring

Den 2.-8. september var jeg sammen med kull 17 på Nortind veglederkurs i alpin isferd i Hurrungane. Tross nokså utfordrende forhold med mye vær og nysnø i høyfjellet, samt nokså avsmeltede breer (lite sommersnø) fikk vi nokså mye ut av dagene. Vegledere var Nils Nielsen og Andreas Haslestad. Vi bodde de fleste dagene på NTK-hytta i Skagadalen og to netter på Krossbu. Hvorfor/Hvordan Kurset skal kvalifisere for vegledning i tråd med Norsk og Alpin friluftslivstradisjon med en særlig betoning av:  vegledning som arbeidsmåte (taulaget/gruppen)  det forebyggende arbeidet (klatrermiljøet/publikum)  føringsmetoder og kurs i høyfjellet, på klippe, snø og is  friluftsliv og naturansvar  bre-, snø, og iskjennskap  kameratredning  vegvalg/orientering Temaer Kurskoordinator >>>

Kart    

Storen

Dato:
31.08.2019
Turtype:
Alpin klatring
Turlengde:
10:00t

Føringstur for Mikkel og Morten. Gikk sammen med Vegard Rye som også hadde to gjester. Vind og en del regn, men bedre vær utover dagen.

Kart    

Storen snutur

Dato:
30.08.2019
Turtype:
Alpin klatring
Turlengde:
7:00t
Kart    

Slakkafjellet og blåbærplukking

Dato:
28.08.2019
Turtype:
Fottur
Turlengde:
2:45t
Distanse:
5,0km

Blåbærplukking fra Lereimsstølen og opp på Slakkafjellet med Ida og hundene. Fant en god del blåbær. Husk kontanter til bommen.

Kart    

Store Austanbotntinden

Dato:
25.08.2019
Turtype:
Alpintur
Turlengde:
7:50t
Distanse:
8,5km

Føringstur for Norgesguidene til Store Austanbotntinden. Litt vind, men ingen problem.

Kart    

Styggedalsbreen

Dato:
24.08.2019
Turtype:
Alpintur
Turlengde:
8:15t
Distanse:
16,0km

Føringstur for Norgesguidene og Asplan Viak. Gikk opp til NTK-hytta, over til Styggedalsbreen. Lite klyvepunkt ned en litt løs renne for å komme ned til breen. Var ren blåis, så breturen ut tunga ble noe krevende. Jeg tok en variant ved å runde på land i vestsiden i den første krumminga. Medinstruktør Adam gikk midt i breen, og ved å gå mye fram og tilbake fant de en vei forbi hindringene. Returen gikk over Svartefjellet tilbake igjen. Nokså gjengrodd sti, men den dukket opp innimellom.

Kart    

Fanaråken

Dato:
23.08.2019
Turtype:
Fjelltur
Turlengde:
9:30t
Distanse:
22,0km

Føringstur for Norgesguidene og Asplan Viak med en stor gjeng. Lars Martin var med som guide. Vi satt lenge i hytta på toppen og spiste suppe. Delte oss ved Keisarpasset der min gjeng gikk tilbake via Styggedalen. Nokså utydelig sti stedvis, men fin tur.

Kart