Arkiv - dato
Arkiv - aktivitet
-
Annen tur (30)
- Ekspedisjon (2)
- Fisketur (2)
- Kajakkpadling (13)
-
Annen vintertur (18)
- Skøytetur (1)
- Slalombakketur (4)
- Trugetur (13)
- Fottur (906)
- Kjøretur (15)
-
Klatring (579)
- Alpin klatring (434)
- Buldring (4)
- Isklatring (104)
- Miksklatring (8)
- Sportsklatring (24)
- Via ferrata (1)
-
Skitur (762)
- Fjellskitur (142)
- Langrennstur (45)
- Randonnée/Telemark (509)
-
Sykkeltur (28)
- Gatesykling (1)
- Terrengsykling (8)
Arkiv - Etter geografi
Dyrhaugs- og Midtmaradalsryggen vinterstid
- Dato:
- 31.01.2017
- Turtype:
- Alpintur
- Turlengde:
- 8:00t
- Distanse:
- 19,0km
Med lovende værmelding og inspirasjon fra Sigbjørn og Endre var ikke Kjetil vond å be når jeg spurte om vi skulle slå på stortromma med en tirsdagstur til Hurrungane. Tanken var en fin tinderangelertur over Midtmaradals- og Dyrhaugsryggen fra Lovskar og ut til Nørdre Dyrhaugstinden. Det måtte bare bli steike moro!
Med halvtidlig avreise fra Sogndal var vi i gang fra bilen på Turtagrø litt over kl. 08.00. Jeg stilte med superlett Dynafit PDG setup mens Kjetil på mer gjennomsnittlig toppturutstyr. Godt at Kjetil er seig som en einebærkvist og sterk som en bjønn, så jeg var ikke bekymret for at dette ikke kom til å bli en effektiv tur. Vi håpet jo å rekke tilbake igjen innen mørkets frembrudd.
Været var som forventet svært fint, og temperaturen var heller ikke så ille til å >>>
Follsjø - kreativ ferdsel på islagt vann
- Dato:
- 27.01.2017
- Turtype:
- Fottur
Tur med PPU friluftsliv i Notodden på Follsjø. Tema var ferdsel på islagt vann og friluftsliv som tverrfag til kunst og håndtverk. Vi brukte isflak langs den regulerte vannkanten til å lage kunstverk. En fin dag ute i naturen. Se filmen vår gruppe lagde fra turdagen.
Hafella på Holtefjell
- Dato:
- 23.01.2017
- Turtype:
- Løpetur
- Distanse:
- 10,8km
Bestemte meg for å ta en joggetur denne formiddagen siden daltåka lå for lavt til at uteklatring var aktuelt før på ettermiddagen. Siktet meg inn på en pf > 100 m topp i nærområdet som jeg ikke hadde vært på før, og målet falt på Hafella ved Holtefjell i Øvre Eiker.
Parkerte langs rv. 64 der veien opp mot Bråkedalen tar av. Jogget med piggsko på den isete grusveien opp Bråkedalen til det omsider slaket ut like vest for toppen. Veien opp Bråkedalen er for øvrig åpen for bilferdsel mot bompenger, men i dag var det for isete med piggfrie dekk og forhjulsdrift.
Var fin vinterstemning på myra der jeg tok av på en traktorvei opp i søkket sør for toppen. Traktorveien fulgte jeg noen hundre meter til den etter hvert begynte å svinge for mye mot høyre. Her var naturlig å >>>
Julejoggings til Skaugumsåsen
- Dato:
- 24.12.2016
- Turtype:
- Løpetur
- Turlengde:
- 1:00t
Var så fint vær, så kunne ikke sitte inne hele dagen. Folksomt på toppen faktisk. Isete i skogen, men bart opp ura fra sør. 5:51 fra skiltet til toppvarden.
God jul! :)
Søndre Fjellsjøhøgda – ny tur til høyeste topp i Stange
- Dato:
- 19.12.2016
- Turtype:
- Fottur
- Distanse:
- 3,1km
På vei hjem fra Romsdalen og en pit-stop innom Hafjell og Tyrili klatresenter med Johan ville jeg få med meg den ”nye” kommunetoppen i Stange når jeg først var i området. Kjørte bomvegen inn til p-plassen ved Søndre Rottjennet. Her var det på med hodelykt og GPS. Herfra gikk det faktisk merket sti hele veien til den nye kommunetoppen som kalles Søndre Fjellsjøhøgda som ligger like nord for Årkjølen, den gamle kommunetoppen som jeg også har vært på.
Fordelen med å gå denne turen på denne tida av året var at alle myrpartiene var bånntæla, slik at jeg slapp å bli våt på føttene. 10-15 cm snø i terrenget gjorde det litt utfordrende å se stien, så ble litt off-route på vei fram. I tillegg gjorde mørket og tåka det vanskeligere å se blåmerkingen.
Like etter å >>>
Skåla – høyest i Molde
- Dato:
- 15.12.2016
- Turtype:
- Fjelltur
- Turlengde:
- 2:09t
- Distanse:
- 7,2km
Kom sent av gåre fra Oppdal, men håpet å rekke en tur på Skåla i Molde (nei, ikke Skålatårnet!) før mørkets frembrudd. Været var overskyet, nokså mildt, men ingen tåke selv på de høyeste toppene.
Parkerte ved Tjørhjellhaugen (bomveg 30,-) på nordsida av toppen. Fulgte sti hele veien til toppen. Litt isete gjennom skogen, men det var i grunn greie forhold siden det var tæle på myrpartien. Fra Trollvatnet bratnet det til og snøen dukket også opp. Var såpass lite snø at det gikk greit å gå til fots, og gåstaver var til god hjelp.
Utsikten var formidabel utover mot Molde og havet. Ingen tvil om at dette er en kremtur. Holdt et relativt høyt tempo i og med at jeg gjerne ville komme til topps før det ble for mørkt. Nådde toppen etter ca. 1t 15min. Flott utsikt i alle retninger, >>>
Hjelmen – høyest i Halsa
- Dato:
- 14.12.2016
- Turtype:
- Fjelltur
- Turlengde:
- 2:18t
- Distanse:
- 8,0km
Kom fra en morgentur på Resfjellet og var klar for å rekke en tur til topps på Hjelmen før mørket senket seg over Nordmøre. Svingte inn en traktorvei ved Settemsdal. Denne gikk visst an å følge helt inn til Mjølkplasshaugan på 210 moh, men jeg feiget ut allerede etter første flate sletta da det dukket opp et advarselsskilt om dårlig vei. Ser i ettertid at jeg fint kunne kjørt lenger.
Tok fram de nye gåstavene mine og turet i vei oppover langs traktorveien. Passerte etter hvert Mjølkplasshaugan før resten av ferden gikk langs sti. Jeg skjønte tidlig at på grunn av de labre snømengdene var ski et ikke-tema. Det så også temmelig avblåst ut på ryggen der stien går.
Litt isete var det gjennom skogen, men på snaufjellet møtte jeg på relativt fast snø som var fin å gå på. >>>
Solbergfjellet - bedre enn en dram i timen
- Dato:
- 15.11.2016
- Turtype:
- Løpetur
- Distanse:
- 7,4km
Rakk en kveldstur etter jobb i Drammen og kjørte innover til Krokstadelva. Har hørt gjetord om den flotte utsikten oppå Solbergfjellet og Knabben, så det var jeg nødt til å få med meg. Tok dette som en joggetur og startet fra Kiwi oppe i boligfeltet. Jogget oppover og fulgte etter hvert en sti som gikk fra øvre del av boligfeltet og opp til toppen av Solbergfjellet, men ikke langs med stupkanten som sikkert er enda finere. Etter gårsdagens regnvær var snøen blitt sammenpakket og isete i skogen, men det fungerte helt greit å jogge på.
På toppen av Solbergfjellet var det som jeg tenkte, nydelig utsikt ut mot Drammen som lå der nede delvis gjemt i tåka. Fortsatte videre litt opp og ned til jeg kom bort på Knabben som hadde minst like fin utsikt, men med svaberg i stedet for gress >>>
Nattjennåsen
- Dato:
- 28.10.2016
- Turtype:
- Løpetur
- Distanse:
- 5,8km
Kom fra Skuterudseteråsen og var klar for en ny tur denne fagre høstdagen. Kjørte opp bomveien (kr 30,-) til Værtjern der jeg parkerte. Ifølge rapporten til Nils ( https://peakbook.org/tour/146769/Nattjenn%C3%A5sen+-+h%C3%B8stidyll+p%C3%A5+fin+skogstopp+i+Sigdal.html ) har nok han funnet en raskere vei enn meg, og man kan nok parkere noen hundre meter lenger inn enn hva jeg gjorde.
Anyways.. herfra jogget jeg etter hvert inn på en våt (i dag litt isete) traktorvei opp dalen mot sørvest som gikk gjennom en del hogstområder. Kom etter hvert inn på en bedre vei der jeg tok til høyre. Kort tid senere fulgte jeg skilting mot Nattjennåsen. Passerte idylliske Høgsetra før det bar opp det siste stykket mot toppen. Den siste delen lå det til og med litt snø i skogen.
På selve toppen var det et utkikkstårn som jeg tok turen opp i. Fantastisk flott utsikt i alle retninger, og på Norefjell >>>