Archive - Date
Archive - Activity
-
Bike trip (4)
- Bike trip - mixed (1)
- Bike trip - off-road (2)
- Bike trip - road (1)
-
Climbing (99)
- Alpine climbing (13)
- Bouldering (2)
- Indoor climbing (3)
- Mixed climbing (1)
- Sport climbing (17)
- Via ferrata (57)
- Drive (11)
-
Other trip (19)
- Expedition (6)
- Hunt (1)
- Kayaking (1)
-
Other winter trip (5)
- Alpine skiing (2)
- Snowshoe trip (2)
-
Ski trip (591)
- Backcountry skiing (10)
- Cross-country skiing (16)
- Randonnée/Telemark (561)
-
Trip by foot (1160)
- Alpine trip (380)
- Glacier travel (7)
- Hike (444)
- Hillwalk (267)
- Jogging (11)
- Walk (39)
Archive - Geography
Peakbook-Friends



Favourite trips
- Ekspedisjon Baruntse | Baruntse (7162m)
- Utforsking av den største brebrønnen på
- En variant av den fullstendige Trollatravers
- Italia del 1: Alpene
- La Paz og tre utvalgte høyfjellsturer i
- Vulkanutbrudd på La Palma
- Vinterrangling over Kolås- og Sætretinder
- Alaska 2014
- Glacier Circle og Mt. Dawson i British Columbia
- I det legendariske pudderriket Glacier National
Favourite peaks
Klyving opp bratte Østtinden
- Date:
- 29.06.2014
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 8:00h
- Distance:
- 10.5km
Topptur fra Alaska 2014-ekspedisjonen .
Dagen startet med steinbakte boller med blåbærsyltetøy på! Så satte vi i marsj. Hadde egentlig ingen plan unntatt å gå østover langs høydekurven 4000-4500 foot. Det var mye flat ur der så det skulle være mye enklere enn å gå i bratte løsurer lengre ned. Men det tok sin tid å passere urene og imellom traff vi på flere stupbratte bekkedaler fulle av løsur. Med 25kg på ryggen er det noe helt annet å gå i sånt terreng enn med lettsekk!
Etter at jeg fikk skutt meg ei rype over den siste ura satte vi camp (FOB Viking III) en liten kilometer vest for det vi kalte Østtinden, den spisse toppen lengst øst i fjellrekke før det gikk ned i en ny dal.
Været var i ferd med å gå fra full sol til gråvær, men Vegar tok ansvar for campen mens jeg løp opp mot Østtinden. >>>
Første topptur
- Date:
- 24.06.2014
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 6:00h
- Distance:
- 7.9km
Topptur fra Alaska 2014-ekspedisjonen .
Første topptur var planlagt mot det nest høyeste fjellet i Sentralfjella. Før det skulle vi opp på en topp som var vanskelig å se om var særlig til en topp eller ikke ut fra både kart og synsvinkel. Etter en kort time var vi oppe på den første toppen og dette var faktisk ett fjell. Gav det kallenavnet Lindisfarne, etter vikingenes første raid i Skottland. Jeg fortsatte ned og over eggen til den høyeste toppen, Huginn mens Vegar satt igjen. Eggen over var meget løs, trodde det skulle ta en halvtime fra Lindisfarne til Hugin, men det tok en time. Her ble det også mye opp og ned og ett par steder jeg måtte snu å prøve nye ruter. Alt bare raste ned når jeg rørte steinene.
Flott skue fra toppen. Hugin var en relativt enkel, kan lett gå opp både fra sørøst og sørvest >>>
Litjkalkinn
- Date:
- 29.05.2014
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 7:00h
- Distance:
- 10.3km
Planen var å gå opp på 1644-toppen, men idag måtte det holde med Litjkalkinn. Flott tur i flott vær ble det uansett!
Tussdalsnebba
- Date:
- 19.10.2013
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 25:00h
- Distance:
- 13.8km
Overnattingstur i Sandvikdalen med en liten topptur på Tussdalnebba. Småkaldt og endel vind om natta (-12c). Tunge forhold med 20-30cm nysnø fra 700m og opp, mye knall og fall i ura. Flott utsikt fra toppen!
Soleibotntindane
- Date:
- 13.10.2013
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 7:30h
- Distance:
- 10.0km
Varm tur til Soleibotntindane, fin og småbratt klyving ned og utover Søre Soleibotntindane. Traff på flere tinderanglere ( Tomba ) her og vi prøvde oss på ei rute over til Lauvnostinden, men snudde etter å ha prøvd flere alternativer ned mellom Store og Nørdre Soleibotntindane. Mye is og skummelt glatt snø på nordsiden gjorde det sånn passe uforsvarlig fant vi ut!
Skardstinden
- Date:
- 12.10.2013
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 9:00h
- Distance:
- 17.0km
En fantastisk fin og varm tur til Skardstinden via Dumhøe. Kløyv så ned til Nåle og videre ned mot Søraustre Skardstinden. Har var det svært mye is og snø, så det tok si tid å komme seg ned usikra ned renna under Nåle. I stedet for å gå sør for Søraustre for å klatre opp, klatret jeg over mellom Nåle og Søraustre og på Storjuvbrean.
Allmannberget
- Date:
- 02.10.2013
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 2:00h
- Distance:
- 6.0km
Moskustur
- Date:
- 22.09.2013
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 16.0km
Store Trolla
- Date:
- 25.08.2013
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 9:00h
- Distance:
- 12.0km
Store Trolla i fint og tørt vær og like luftig som før! 9 timer tur retur medregnet to pauser på 45min, en ved postkassa nede i dalen og en på toppen.
Hauduken og Breidfonntinden
- Date:
- 24.08.2013
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 8:00h
- Distance:
- 21.0km
Gikk ut fra Nedste Mardalsvatnet, opp til Indre Haudukvatnet, så opp mellom Hauduken og Rangåtinden før jeg gikk rett opp ura til Hauduken. Fin Utsikt fra toppen, Breidfonntinden's profil ser veldig flott ut, hadde gjort seg om den var tusen meter høyere!
Gikk så traversen over til 1719m toppen, som bydde på luftig klatring ned på østsiden før jeg måtte opp og over på vestsiden for å komme meg videre nord til 1719m toppen. Eggen over til Breidfonntinden var fin å gå på, men kan lett bli glatt da det var en del mose her. Noen luftige partier her og der, men disse klyves greit over. Den siste klyvinga opp til Breidfonntinden var også mye lettere enn det det potensielt så ut som fra litt avstand.