Archiv - Nach Datum

Archiv - Nach Geografie

Gesammelte Listen

Skagastølsryggen FT

Datum:
01.07.2020
Tourcharakter:
Hochtour

Føringstur for Jotunheimen Arrangement. Tidlig start med håp om at yr hadde rett i at sola kom fram å smeltet bort nysnøen i v-skaret. Men tåka hang seg fast, og skaret forble glatt av snø og is. Jeg brukte lang tid å lede opp samt at gjestene brukte mye tid og krefter. Firte de ned fra Berges Stol før retur ned til Turtagrø.

Karte    

Torfinnstindtraversen FT

Datum:
29.06.2020
Tourcharakter:
Hochtour
Entfernung:
13,1km

Føringstur for Jotunheimen Arrangement

Karte    

Store Austanbotntinden FT

Datum:
27.06.2020
Tourcharakter:
Hochtour
Entfernung:
9,6km
Karte    

Maradalsryggen, Sentraltind og Storen

Datum:
25.06.2020
Tourcharakter:
Hochtour
Entfernung:
21,1km
Karte    

Gjertvasstinden og Store Styggedalstinden

Datum:
17.06.2020
Tourcharakter:
Hochtour
Entfernung:
19,3km

Flott solotur opp Gjertvassbreen til Gjertvasstind og Styggedalstinder!

Karte    

Kratertravers, vulkanutbrudd og en veldig stor by

Datum:
19.11.2019
Tourcharakter:
Hochtour
Entfernung:
8,5km

En november-tur til Mexico i 2019, et land med flere høye vulkanske fjelltopper over 5000m. Det sto mellom Mexico og Bogota i Columbia da flybilettene hit var under 5000kr tur/retur og rimelige land å feriere i. Ambisjonen var fjelltopper som Pico de Orizaba (5636m) , Iztaccihuatl (5286m) og kanskje Popocatepetl (5426m) men sistnevnte hadde vært veldig rastløs i år og gikk i utbrudd samtidig som jeg kom dit. Mexico City ligger på høydene 2300-3500m med "fylkestopp" på nesten 4000m så det er enkelt å finne fine områder å akklimatisere seg godt på. Etter noen dager i Mexico City fikk jeg derrimot en infeksjon som endte i høy feber og en sykehusinnleggelse så jeg måtte nedjustere planene mine litt. Etter litt hvile og rolige dager i Mexico City gikk turen til blant annet Ajusco (3930m) og Nevado de Toluca (4680m) . Topptur til Mexico's fjerde høyeste fjelltopp, Nevada >>>

Store Smørskredtinden FT

Datum:
05.10.2019
Tourcharakter:
Hochtour
Tourlänge:
8:00h

Rapport fra denne turen ligger under denne lenken .

Karte    

Pyreneene's høyeste, en travers og nasjonstoppen i Andorra

Datum:
26.09.2019
Tourcharakter:
Hochtour
Entfernung:
14,7km

Distanse: 14,1km | Høydemeter: 1495m | GPS-track fra turen Jeg dro til Pyreneene sammen med Rune for å gå Andorra's høyeste og Pyreneene's høyeste, samt utforske Barcelona og Andorra La Vella på fem effektive dager. Vi leide oss bil i Barcelona å dro rett til Andorra, en kjøretur på rundt 3 timer. Fikk pakket sekkene og tok turen opp mot Andorra's høyeste. Planen var å overnatte på Refuge de Coma Pedrosa og ta turen opp på morgenen, men endringer i værmeldingen gjorde at vi tok en kveldstur opp. Vi gikk opp til Refugen og fikk servert en solid porsjon middag kl 19.30. Vi spiste bare halvparten og sparte resten til etter turen om vi skulle ha noen sjanse til å komme opp på det her fjellet! Men desserten fikk jeg plass til! Turen opp på Coma Pedrosa gikk fint for seg selv om det var mørkt. Rutene opp >>>

Karte    

Gjuratinden FT

Datum:
21.09.2019
Tourcharakter:
Hochtour
Entfernung:
14,4km

Rapport fra denne turen ligger under denne lenken .

Karte    

Falketind FT

Datum:
14.09.2019
Tourcharakter:
Hochtour

Føringstur for Jotunheimen Arrangement. Snudde på 1650m pga mye snø, godt over 20m/s vindkast på breen og mye verre vær i værmelding som snart kom inn. Utforsket litt blåis før retur.

Karte