Arkiv - dato
Arkiv - aktivitet

Storvarden i Stjørdal
- Dato:
- 22.05.2022
- Distanse:
- 8,2km
På vei tilbake fra Ytteråsen og turen til Ersgardsfjellet stanset jeg ved bommen på Vessetveien. Denne dagen var det ingen skyteaktivitet her, og jeg bestemte meg for å ta turen opp anleggsveien til Storvarden før jeg tok kvelden. Jeg tok på joggeskoene (som var tørre:) og satte rask mars oppover. Turen opp tok omtrent 40 minutter, det var god vei helt frem til toppvarden som var satt opp like ved siden av den store masta. Fin utsikt, og jeg møtte på 7-8 andre som benyttet muligheten til å få luftet seg litt mellom skyteaktiviteten som ofte er i området.
Samme vei tilbake og dermed var det bare middag på hotellet som sto igjen på programmet denne dagen:)
Ertsgårdsfjellet i Stjørdal
- Dato:
- 22.05.2022
- Distanse:
- 14,4km
Jeg kjørte helt inn til Ytteråsen og parkerte på en p-plass her som var laget for skiløpere vinterstid. Herfra fulgte jeg veien en snau kilometer før jeg mistet stien. Dermed var det bare å sette kursen mot Kufjellet som var en naturlig mellomstopp på vei til Ersgårdsfjellet. Terrenget er lettgått, men pga litt sen vårløsning var det temmelig bløtt og en del snø igjen i fjellet.
Etter en snau time sto jeg på Kufjellet og kunne nyte utsikten i alle retninger. Herfra kunne jeg også se resten av ruta frem til Ersgårdsfjellet, noe som så helt greit ut. Det var for øvrig ingenting som indikerte at støvlene mine skulle få tørke seg underveis bort til toppen.
Fra Kufjellet brukte jeg omtrent 40 minutter opp til turens store mål, Ersgårdsfjellet. Flott utsikt, spesielt Stor- >>>
Sjåvidthøgda i Malvik
- Dato:
- 21.05.2022
- Distanse:
- 3,3km
Jeg parkerte ved Saksvikvollen p-plass og fulgte god sti innover til jeg var rett nord for Kutjønna. Her gikk jeg ut av stien og tok kursen sørover opp til tjernet. Ruta videre opp herfra var temmelig bratt og et par steder ble det ganske luftig klyving. Jeg bestemte meg da for å sjekke mulighetene for å gå ned på motsatt side etter toppbesøket. Navnet Sjåvidthøgda må for øvrig sies å være utgått da hele toppkollen er helt gjengrodd av kratt og nedfalte trær.
Etter toppbesøket fulgte jeg en slakt og fint dalsøkk ned til Slåttmyrin. Her kom jeg inn på stien igjen også, og kunne følge denne tilbake til bilen. Dette var en noe lengre, men bedre alternativ rute opp til toppen av Sjåvidthøgda.
Jervfjellet i Malvik
- Dato:
- 21.05.2022
- Distanse:
- 7,4km
Fra Jervskogveien p-lomme fulgte jeg skiløypa oppover mot Jervfjellet. En bred og fin sti, men temmelig sølete her og der etter vårløsningen. Vel opp brattskrenten ble stien smalere, men fremdeles var den grei å følge helt frem til trigpunktet på toppen. Flott utsikt og absolutt følelse av å være på fjellet!
På vei tilbake tok jeg turen bortom Litlbergfjellet i samme slengen. Jeg fant ingen sammenhengende sti opp dit, men flere tråkk underveis som gjorde turen opp dit helt grei. Som for Jervfjellet var det også her noen skrenter som måtte omgås, så en studie på kartet på forhånd er å anbefale. Åpent og fint på toppen av Litlbergfjellet også, vel verdt en tur!
Forbordsfjellet og Svartkamberget i Stjørdal
- Dato:
- 20.05.2022
- Distanse:
- 13,1km
Jeg kjørte bomveien opp til Forbordsveien p-plass og parkerte her. Herfra var det fin og merket sti opp til Forbordsfjellet som kunne by på en formidabel utsikt over store deler av fjordlandskapet her i Trøndelag. Det var en del folk her oppe som hadde valgt samme rute som meg. Da jeg fortsatte over toppen på stien som gikk videre østover, skjønte jeg hvorfor ingen andre syntes det var noe poeng i å gå videre. Det var mye snø igjen i området som i tillegg var temmelig råtten! Jaja, da var det bare å glemme å tenke på tørre sko, så dermed labbet jeg i vei og satset på å holde varmen på føttene så lenge jeg var i bevegelse. Turen gikk via Østtoppen til Rundhaugen. Herfra ned til skaret hvor det nesten var skiføre ennå, og opp til Svartkamberget som var dagens andre store >>>
Brattåsen i Lillestrøm
- Dato:
- 14.05.2022
- Distanse:
- 2,2km
En kort, fin tur fra østsiden av Heiavannet og opp til Brattåsen. Cecilie, Kristian og Richard var med.
Østre og Vestre Vealøs i Skien
- Dato:
- 06.05.2022
- Distanse:
- 13,6km
Jeg fulgte skilting opp til Søndre Skifjell parkering og satte bilen fra meg på den romslige parkeringsplassen. Herfra var flott sti som var skiltet og merket helt opp til Østre Vealøs. Fra Østtoppen gikk jeg ned på motsatt side, fulgte stien rundt et lite vann ved Gramsebu og videre frem til anleggsveien sør for Vesttoppen. Dermed ble det veitrasking siste stykket opp til toppen. Vanvittig vid utsikt, mye folk og veldig mange skolebarn. Veldig uvant for FB'ere som er vant til å gå på steder der hvor ingen skulle tru at noen har noe der å gjøre:)
Etter litt mat og hvile på toppen startet jeg på tilbaketuren. Jeg vurderte om jeg skulle følge veien eller gå tilbake på stien som jeg kom fra, men bestemte meg for det første. Dette var nok et mye raskere alternativ, men ikke i nærheten >>>
Gampedalsåsen og Gravtjernåsen i Porsgrunn
- Dato:
- 04.05.2022
- Distanse:
- 8,0km
Fra den fine, lille p-plassen på Ramberg fulgte jeg veien innover retning Plasseråsen/Gampedalsåsen. Etter 6-700 meter tok jeg til høyre inn på en god sti som førte meg helt opp til Plasseråsen. Her var det krakker, bålplass og en flott utsikt. Dette var tydeligvis den mest besøkte toppen i dette området. For å komme opp til Gampedalsåsen fulgte jeg stien tilbake et stykke til skaret mellom toppene. Herfra tok jeg kurs mot toppen. Det ble litt opp og ned og besøk via noen fortopper før jeg endelig kom ut til kollen som var litt høyere enn de andre.
Neste mål var Gravtjennåsen. Jeg valgte å gå tilbake samme vei for ikke å gå meg fast i dette ulendte terrenget og fulgte så stien ned igjen til skogsveien. Et lite forsøk på å gå en direkte rute bort til toppen ble raskt >>>
Store Snipen og Vestre Hoppefjell i Skien
- Dato:
- 03.05.2022
- Distanse:
- 18,6km
Jeg parkerte ved Valebø stasjon og fulgte bomveien østover over kollen. Tok til høyre i veikryss, og etter et par hundre meter tok jeg til venstre igjen. Her kom jeg opp til en flott setergrend omtrent der hvor den blåmerkede stien starter. Stien ble fulgt helt inn i dalen og derfra tok jeg direkte kurs opp til Hestfjella som var dagens første mål. Fin topp med spredt utsikt til åsene rundt! Turen videre til Store Snipen herfra var svært lettgått og 20 minutter etterpå sto jeg på dagens andre topp. Det er virkelig et nydelig fjellskoglandskap her oppe!
For å komme til dagens siste mål, Vestre Hoppefjell, måtte jeg først gå ned til veien ved Svartholet, runde rundt Garvann på nordsiden og gå frem til den skarpe venstresvingen nord for toppen. Herfra var det bare å følge et >>>
Veitåsen i Porsgrunn
- Dato:
- 02.05.2022
- Distanse:
- 2,6km
Jeg parkerte ved en trafokiosk ved Kjørholt og fulgte veien oppover forbi en gård og opp til steinbruddet. Jeg hadde ikke sjekket kartet godt nok og valgte en dårlig rute opp til toppen. Denne innebar en del klyving og mye tett kratt. Selve toppen er heller ikke så minneverdig, men jeg fant da en fin sti tilbake igjen. Returruta anbefales i høyeste grad for fremtidige bestigninger!