Arkiv - dato
Arkiv - aktivitet

Nordre Jølsenåsen i Fet
- Dato:
- 21.02.2020
Jeg parkerte langs Bergerveien og gikk inn ved Søndre Berger. Her ble jeg møtt med flere skilt hvor det sto privat eiendom og turgåere forbudt. Problemet er bare at det ikke er lett å vite hvor det skal være mulig å komme inn i denne marka uten å måtte gå forbi noens eiendom. Det så ikke ut til at noen var hjemme denne dagen, så jeg tok sjansen.
Fant en sti som jeg fulgte over høyde 232 og som førte meg bratt ned igjen til en gammel kjerrevei nede i søkket mellom de høye skrentene. Dette terrenget er et av Lillestrøm kommunes mest krevende terreng, og det er skrenter og stup overalt. Heldigvis fant jeg et tråkk som førte meg bratt opp mot dagens mål, Nordre Jølsenåsen, som var en høyreist kolle med stupbratte sider på hver side. Litt eksotisk :-) Spredt utsikt mellom >>>
Skaugumsåsen og nabotopper i Asker
- Dato:
- 18.02.2020
Jeg parkerte på Hvalstad og fulgte merket sti retning Semsvannet. Rett sør for Skaugumsåsen går det opp en bratt sti som fører rett opp til utsiktspunktet. Jeg fulgte denne opp, og ikke lenge etterpå sto jeg på toppen og kunne skue utover fra Østlandets flotteste utsiktspunkt! Det var ingen problem å bruke litt tid her oppe!
Etter en stund klarte jeg å rive meg fra og fortsatte videre til høyeste punkt på åsen. Først litt ned, deretter til venstre i stidele og etter noen minutter fant jeg kollen som må være høyeste punkt på Skaugumsåsen. Denne er ikke markert på noe måte.
Turen gikk videre nordvestover med Djupdalsåsen som neste mål. Hit kunne jeg følge god sti helt opp til toppen. Djupdalsåsen er en liten perle i seg selv med fint, åpent topplatå og bra utsikt.
Siste >>>
Tandbergfjellet i Nes og Sørum
- Dato:
- 14.02.2020
På vei hjem fra Holtfjellet svingte jeg oppom Aulifeltet for å få med meg denne toppen. Kjørte helt opp, her var det flere plasser å parkere på, og tasset opp til toppunktet på 1 minutt. Vanvittig fin utsikt herfra!
Holtfjellet i Ullensaker
- Dato:
- 14.02.2020
Jeg kjørte til Ormstad og parkerte på en egnet plass like ved bommen. Herfra fulgte jeg bomveien innover mot Holtsetra.
Snøfritt terreng, strålende sol og fuglesang i midten av februar gjør at man denne sesongen kan oppleve våren opptil flere ganger før kalenderen etter hvert kommer etter.
Jeg fulgte veien inn til Holtsetra og videre på fin sti opp til det nordligste toppunktet på Holtfjellet.
Her var det godt skiltet og det gikk turstier i alle retninger. I tillegg var skogen såpass åpen at denne åsen må rangeres høyt opp på topplista mi over fine østlandske turmål.
Stien videre til Holtfjellets høyeste topp, Røverskansen, var minst like fin og etter 10-15 minutter rolig gange var jeg fremme ved den gamle bygdeborgen. Fint og åpent terreng og et flott turmål som tydeligvis >>>
Bergeråsen i Fet
- Dato:
- 11.02.2020
Ettermiddagstur hjemmefra opp til Garderåsen og videre inn til Bergeråsen.
Sirikjerke i Øvre Eiker og toppene rundt
- Dato:
- 25.01.2020
Jeg fulgte rv35 til Såsen litt sør for Vestfossen. Her svingte jeg inn på bomveien som førte meg innover Krambudalen. På grunn av tømmerdrift gikk det greit å kjøre inn til krysset der hvor veien tar av opp mot Sarabakkfjell. Herfra var det blank is, og med piggfrie dekk var det uaktuelt for meg å fortsette.
Jeg satte på meg piggsko og trasket avgårde oppover veien. Dagens første mål var å besøke Slettfjell som ligger rett vest for Sirikjerke. Veien ble fulgt helt opp til skaret nordøst for toppen, herfra var det bare å sette kurs opp mot toppunktet. Jeg visste at det sti oppover hit, men det var såpass mye snø igjen her oppe at stien ikke var god å få øye på. Uansett var det greit å gå direkte på skaren og snart sto jeg ved den meget forseggjorte varden på toppen >>>
Høyåsen i Vestby
- Dato:
- 25.01.2020
Ny tur til Vestby sin høyeste "topp" etter at jeg gikk på feil kolle sist.
I mellomtiden har det vært mye hogst i området så stien fra den krappe svingen var litt vanskeligere å få øye på. Til gjengjeld var det blitt merket med plastbånd hele veien frem til den høyeste kollen, som i tillegg var blitt påspandert et skilt og et lite flagg :-)
Røverkollen og toppene rundt i Lillomarka
- Dato:
- 24.01.2020
Nok en strålende solskinnsdag og bart føre på Østlandet. Jeg tok fri fra jobb etter lunch og kjørte rett opp til Romsås hvor jeg parkerte. Målet for dagen var å besøke toppene rundt Røverkollen, da dette var et ukjent område for meg. Røverkollen hadde jeg vært på før et par ganger, men en tur i området her uten å gå opp dit syntes jeg var litt rart.
Dermed satte jeg kursen opp til toppen av Røverkollen først som sist. Dette var for øvrig også det eneste partiet på hele turen hvor jeg møtte andre mennesker..
Neste mål var Skysethøgda. Jeg fant en sti som gikk bratt nedover som første meg til høyspenttraseen som ligger mellom Røverkollen og Skysethøgda. Her gikk jeg ut av stien som dreide veldig nordover, og kom like etter inn på stien som førte meg opp til toppen.
Fra >>>
Brattåsen i Fet
- Dato:
- 23.01.2020
Cecilie og jeg gikk en fin liten kveldsrunde over Brattåsen til Varsjøen, før vi snudde og gikk tilbake over Februa til bilen igjen.